“Jesteśmy razem” po raz dziewiąty
W środę 17 października została zorganizowana dziewiąta edycja międzynarodowego projektu “Jesteśmy razem”. Projekt to wspólna inicjatywa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum w Treblince oraz Miasta i Gmina Kosów Lacki.
Tegoroczny projekt tradycyjnie rozpoczął się od warsztatów dla izraelskiej i polskiej młodzieży.
W spotkaniu wzięło udział pół tysiąca uczniów, po 250 z każdego kraju. W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Kosowie Lackim młodzież z Izraela i Polski mogła porozmawiać o historii obu krajów, ale także o tym, jak dziś wygląda życie w obu państwach.
Kolejnym punktem wydarzenia był panel dyskusyjny, zorganizowany w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim. Wzięli w nim udział Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dr hab. prof. UP Łukasz Tomasz Sroka oraz dr Janusz Kłapeć z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN. Panel pod tytułem “100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 70-lecie państwa Izrael” umożliwił dyskusję na temat wspólnej przeszłości obu krajów i wzajemnych relacji ich obywateli.
Po zakończeniu dyskusji wszyscy zebrani udali się do Muzeum w Treblince. Pod Pomnikiem w Miejscu Straceń oraz przy Pomniku upamiętniającym zamordowanych Romów i Sinti wieńce złożyli: Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Wiceambasador Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon, przedstawiciele muzeum Getta Warszawskiego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz delegacje samorządów województwa mazowieckiego.
Główne uroczystości miały miejsce pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady. Minutą ciszy oddano hołd wszystkim poległym, a następnie odegrano hymny państwowe Izraela i Polski. Zapalono 6 zniczy upamiętniających 6 mln ofiar Holokaustu. Znicz Pamięci zapalił Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, znicz Sprawiedliwych - Wiceambasador Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon, znicz Pamięci Janusza Korczaka - Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, znicz Przyjaźni Między Narodami - Dyrektor do Spraw Komunikacji Obsługi Klienta Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński, znicz Oporu i Bohaterstwa - Świadek Historii, znicz Nadziei - przedstawiciele młodzieży z Izraela i Polski.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy podkreślali, jak ważne jest przekazywanie historii, pielęgnowanie pamięci o ofiarach Holokaustu oraz dbanie o wzajemne relacje między dotkniętymi tragedią narodami. Pomiędzy wystąpieniami gości reprezentanci młodzieży izraelskiej i polskiej deklamowali poezję i śpiewali patriotyczne pieśni.
Projekt “Jesteśmy Razem” to forma upamiętnienia ofiar obozu w Treblince, ale i doskonała możliwość integracji młodzieży izraelskiej i polskiej, żywa lekcja historii, pokazująca konsekwencje wynikające z uprzedzeń i nietolerancji.
Katarzyna Dybowska
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu