29
2022
2019-03-19

­PIT w Zespole Szkół Salezjańskich


W tym roku odbyła się już siódma edycja Przeglądu Inicjatyw Teatralnych – wydarzenia, podczas którego młodzieżowe grupy teatralne  ze szkół salezjańskich prezentują owoce swojej aktorskiej i reżyserskiej pracy. Tym razem PIT, jak go powszechnie nazywamy, miał miejsce  w Sokołowie Podlaskim. Większość spektakli uczestnicy przeglądu przedstawili na scenie w szkolnej sali gimnastycznej, niektóre zaś wystawione zostały w sali widowiskowej w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Drugiego dnia PIT-u obyły się warsztaty z ruchu scenicznego, tańca oraz wokalu dla uczestników przeglądu. Poprowadzili je doświadczeni instruktorzy: Weronika Rutkowska (absolwentka teatru Beznazwy, debiutantka w reżyserii), Urszula Kosieradzka (nauczyciel j. polskiego w I LO w Sokołowie Podlaskim, założycielka i opiekun grupy teatralnej Preteksty), Justyna Orzechowska (instruktor tańca nowoczesnego BCDS w SOK), Bożena Kaczmarek (założycielka i kierownik muzyczny chóru Voci, prowadząca zajecia wokalne w SOK). 

Następnie w Domu Kultury można było obejrzeć spektakl Sobowtóry Teatru ITP z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Była to współczesna opowieść o tym, jak tworzone przez bohaterów awatary zaczynają żyć własnym życiem i przedostają się do świata prawdziwych ludzi. A to wszystko ujęte w formie barwnego musicalu. Vita ars Est, kolejne przedstawienie, tym razem zaprezentowane gościnnie przez teatr
Preteksty z sokołowskiego Liceum Ogólnokształcącego, to pięknie namalowana wyrazistym ruchem i gestem aktorów historia o tym, czym jest sztuka i czy można ją kupić. Niezwykłą rolę w spektaklu odegrało światło oraz poruszająca muzyka. Po przerwie obiadowej, już w szkole salezjańskiej odbył się krótki, radosny spektakl oparty w głównej mierze na tańcu - Pan lasu teatru Beznazwy opowiadał o niezwykłych przygodach, jakie napotkała grupka harcerzy w lesie. Następnie grupa Od A do Z pokazała nam swoją wersję opowiadania Sienkiewicza  pt. Sachem – pełną żywych, grupowych scen tętniącego życiem indiańskiego miasteczka. Marionetki teatru T.A.W. zabrały nas na gwarny targ, na którym sprzedaje się drogocenny, lecz przynoszący wiele złego produkt – odbiera on pasję i ogranicza wolność ludzi. Na szczęście młodzi potrafią odrzucić te oplatające ich sznurki dla marionetek i obrać własną drogę. Ostatnim przedstawieniem teatru Beznazwy były Sztuki – napisane i wyreżyserowane przez samą młodziutką aktorkę grupy teatralnej. Dlatego też spektakl ten był pełen naturalności, spontaniczności i prawdy o młodych ludziach, którzy szukają własnej tożsamości i celu w życiu. Tym, co w wyjątkowy sposób uwieńczyło tegoroczny PIT, był Oskar i Róża – kameralne przedstawienie teatru ITP zagrane przez dwie osoby. Spektakl był do głębi poruszający i inspirujący do cieszenia się każdą chwilą życia.

Poza oglądaniem i wystawianiem mnóstwa przedstawień, nie zabrakło czasu również na wymianę zdań i spostrzeżeń, nawiązywanie nowych znajomości oraz wspólne spędzanie czasu na grach i zabawach. Podsumowaniem Przeglądu Inicjatyw Teatralnych było wręczenie drobnych upominków aktorom wyróżnionym przez grono instruktorów oraz dyplomów dla każdej grupy. Pełni zadowolenia i nadziei na spotkanie się za rok, możemy uznać tegoroczny PIT za jak najbardziej udany.    

Klara Frąkała, Teatr ITP Lublin 

(Info / Fot: ZSS w Sokołowie Podl.)

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe