29
2022
2019-12-17

­ Nowa postać na poetyckiej mapie powiatu


W tegoroczne mikołajki ukazał się trzeci zbiór wierszy Grażyny Palczak, poetki, która po zakończeniu pracy zawodowej swoje miejsce na ziemi znalazła w Ceranowie. Promocja tomiku „Nieoczywiste” (druk i oprawa Efekt Studio) miała miejsce 12 grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ceranowie. O tym wydarzeniu napiszemy w następnym numerze naszego tygodnika, zaś w tym numerze autorka opowie o sobie i swojej twórczości, pracy zawodowej, poetyckich inspiracjach i doświadczeniach związanych z zamieszkaniem na naszej podlaskiej ziemi.

Grażyna Palczak urodziła się Pułtusku w rodzinie nauczycielskiej, tutaj ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wspomina, zawsze chciała być dziennikarzem i miała „ciągoty” do pisania. Z lat licealnych pamięta różne próbki swojej twórczości, które wzruszały koleżanki i kolegów z klasy oraz budziły podziw nauczycieli - oparte na przeżyciach ojca opowiadanie o wojnie napisane w formie sonaty, wierszowany list Tatiany do Oniegina i inne. Twórczość literacka towarzyszy jej więc od dawna, ale większość życia zawodowego związała z … wojskiem. Pracowała w biurze rzecznika prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej, następnie pełniła funkcję rzecznika prasowego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Z sentymentem wspomina swoją pracę, tym bardziej, że była pierwszym rzecznikiem - kobietą w tej uczelni, a wtedy też do wojska przyszły kobiety. Pojawiło się szereg dylematów i utrudnień z tym związanych oraz zamieszania. Dla dziennikarzy to była wielka gratka, a pani rzecznik musiała radzić sobie z ich dociekliwymi pytaniami. Wspomnienia z czasów WAT-u moja rozmówczyni ma bardzo bogate, interesujące, a niejednokrotnie i zaskakujące, szczególnie z pierwszych lat pracy. Kiedyś na przykład na poligonie trzeba było przejść przez okop, a była w szpilkach. Jeden z żołnierzy stanął na wysokości zadania i przeniósł panią rzecznik. Ważnym doświadczeniem były organizowane przez WAT w 2001 r. Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej czy wyjazd do Rzymu na Festiwal Filmów Dokumentalnych i Wojskowych, przygotowywanych jako promocja wstępowania do wojska (zwyciężył wtedy film z Izraela). O latach pracy pani Grażyna opowiada z rozrzewnieniem i pasją, podkreśla, że mogła tam realizować swoje zainteresowania, rozwijać się. Pamiątką pozostały przyjaźnie tam zawiązane i zdjęcia.

Pierwszy tomik poetycki Grażyny Palczak „Definicje inaczej” ukazał się w 2017 roku. Jego promocja miała miejsce w Wojskowej Akademii Technicznej w czasie jednego ze spotkań Spotkań Literackich - cyklu zdarzeń kulturalnych skupionych wokół współczesnej literatury i poezji. Jak stwierdziła autorka, tytułowe definicje inaczej to zbiór trzydziestu pojęć napisanych metodą skojarzeń. Mają różną długość i nastrój - żartobliwy, refleksyjny, czasami poważny i zawsze z pointą. Wiersze powstały szybko, w ciągu 3 miesięcy, pisane zwykle „na kolanie” w tramwaju, w autobusie, a ich inspiracją były często przypadkowe osoby czy zdarzenia. W przeświadczeniu autorki są to utwory ważne, chociażby dlatego, że mogą dodać otuchy, być życiową wskazówką. Kilka tytułów: Czułość, Duma, Łakomstwo, Interesik, Sumienie, Zaufanie, Zazdrość, Zmarszczki i końcowy fragment utworu Nadzieja: … jest losu najpiękniejszą żoną./ Jeśli w nią uwierzysz nie będziesz się bać/ Zawsze będzie przy Tobie./ Nadzieja nigdy nie chodzi spać”.

W 2018 roku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim wydał drugi tomik Grażyny Palczak - „Na półkach serca”. Jego promocja odbyła się 19 kwietnia 2018 roku w MGOK-u w ramach tzw. „Wieczorów czwartkowych” i stanowiła niezwykle ważne wydarzenie nie tylko dla autorki, ale też dla licznie przybyłych miłośników poetyckiego słowa, o czym pisaliśmy już w naszym tygodniku. Tomik zawiera utwory powstałe na przestrzeni wielu lat, pogrupowane w następujące rozdziały: „Refleksyjnie”, „Miłośnie”, „W sercu”. „O przyjaźni”, „Z przymrużeniem oka”. Wiersze zdradzają wyjątkową wrażliwość autorki, jej otwartość i umiejętność dzielenia się prawdą własnego serca. Spotkanie autorskie w MGOK zaowocowało zaproszeniami do szkoły w Kosowie, Ceranowie, do przedszkoli.

Autorka wraz z mężem mieszkała już wtedy na Podlasiu. Wspomina: Szukaliśmy długo odpowiadającego nam miejsca. Kiedy stanęłam na działce w Ceranowie, wiedziałam, że to tutaj. To miejsce mi służy. Jest pięknie. Cisza, spokój, co skłania do refleksji, ale najcenniejsze i jeszcze bardziej inspirujące są rozmowy z ludźmi, co zawsze sobie cenię. Tempo życia tutaj jest inne niż w wielkim mieście. Przyjazd do Ceranowa stał się dla mnie dobrym momentem do pracy twórczej, otwarciem na to, co jest dookoła, pozwolił dostrzec to, o czym wiemy, ale czego na co dzień nie widzimy albo nie zastanawiamy się. Początkowo wydawało się, że będzie mi brakować kontaktu z naukowcami, ludźmi kultury, ale okazało się, że Ceranów i okoliczne miejscowości potrafią tę lukę znakomicie wypełnić. Kiedy przy okazji różnych uroczystości, spotkań, rozmów dowiaduję się, jacy ludzie tutaj żyli, mieszkali działali i tworzyli, jak bardzo zasłużyli się dla Polski, to po prostu dech zapiera. Czuję się bardzo związana z tym miejscem, środowiskiem, zostałam tutaj przyjęta z otwartymi ramionami.

Zamieszkanie na nadbużańskiej ziemi stało się inspiracją wierszy z trzeciego tomiku - „Nieoczywiste”, z czego Grażyna Palczak jest dumna. Natomiast niespełnionym jeszcze marzeniem jest wydanie wierszowanych bajek, których tutaj napisała blisko dwadzieścia. Dzieci z przedszkoli w Kosowie i Ceranowie miały już okazję te bajki poznać. Pani Grażyna z rozrzewnieniem i zachwytem pokazuje albumiki złożone z rysunków przedszkolaków – pamiątki po radosnych spotkaniach w przedszkolach. Każda z bajek to materiał na oddzielną książeczkę, kolorową, z pięknymi ilustracjami. Być może to marzenie uda się zrealizować, czego serdecznie życzmy. Warto dodać. że pani Grażyna jest otwarta na spotkania z czytelnikami, zarówno w szkołach, przedszkolach jak i w ośrodkach kultury.

A dla naszych czytelników od autorki razem z serdecznymi życzeniami jeden z wierszy z tomiku „Na półkach serca”.    

                                                                          
        "Na ulicy europejskiej" 
  
To był dzień niezwykły, by opisać go wierszem.
Księżyc zaczął podglądać małych ludzi – to łotr! 
Światła gwiazd świeciły i choinki te pierwsze, 
a ulica pod rękę biegli … ona i on.

On był silny, radosny, pocałunki miał w oczach.
Taki chłopak, co w życiu szczęście spotkał i ma.
W trzeciej fazie księżyca pierwszą miłość odnalazł.
Chwycił mocno w ramiona, ale życie to gra. 

Ona przy nim, jak motyl barwą lata rozkwitła.
Choć za oknem już zima. Był Mikołaj o krok.
Przytuleni, wzruszeni, w kołysaniu zastygli.
Zapatrzeni w swe serca. Zwykła ona i on.

Uśmiechnięta dziewczyna. Czy ją dzisiaj pamiętasz?
Spójrz prze okno i oczy przymruż czule jak kot.
Zakochana dziewczyna. Płatek śniegu na święta.
Zawiruje, zatańczy. Spróbuj złapać go w dłoń.

Grażyna Palczak 


J.O.
Fot. Archiwum prywatne G.P.



« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Zapraszam na przyszłe spotkania autorskie o których będę informowała na moim FB. Dziękuję za korektę, lecz zapewniam, że w tomiku jest ok.

GP
2019-12-19 15:27:27

Zapraszam na przyszłe spotkania ze mną, o których będzie informacja na moim FB. Dzięki za korektę, ale zapewniam, że w tomiku " Na półkach serca" wszystko jest ok.

Grazyna Palczak
2019-12-17 20:18:05

Gratulacje Pani Grażyno. Piękna karta i wiersz też. Czy gdzieś można nabyć Pani tomiki? Drobna Korekta: "Spójrz przeZ okno"

Szymon 88
2019-12-17 13:54:16
Strona 1/1






Dane kontaktowe