29
2022
2018-05-15

„Żyj poza klatką” w SP nr 3


Po takim hasłem 25 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Sokołowie Podlaskim odbył się kolejny Szkolny Dzień Profilaktyki.

Młodzież klas gimnazjalnych wzięła udział w multimedialnym programie profilaktycznym, poprowadzonym przez Leszka Korzenieckiego, instruktora terapii uzależnień, pastora Chrześcijańskiego Kościoła w Węgorzewie, mówcy konferencyjnego, autora wielu książek oraz rapera Piotra Plichtę „Poisona”. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat zagrożeń płynących z używania środków uzależniających, poznali prawdy i mity funkcjonujące w środkach masowego przekazu na temat narkotyków. Uwagę młodzieży wzbudziły też krótkie animowane filmy, ukazujące proces uzależnienia od środków psychoaktywnych oraz krzywdy, jakich doznaje zarówno osoba uzależniona, jak i ludzie będący w jej bliskim otoczeniu. Przekonujące dla uczniów były osobiste świadectwa prelegentów oraz ich wielu przyjaciół, którzy stracili zdrowie i życie z powodu brania narkotyków. Bardzo podobał się występ Piotra Plichty, który podzielił się świadectwem swojego życia. Podkreślił radykalną zmianę, jaka dokonała się w nim po nawróceniu do Boga. Młodzież wyraźnie poruszyły utwory „Poisona” z płyty „Szepty sumienia”. Wybrzmiały słowa o nowym życiu artysty, rodzinie, żonie, dziecku i przyjaciołach. Piotr Plichta wyraził też przekonanie, że żaden człowiek nigdy nie jest przegrany, nigdy nie jest za późno, aby zacząć wszystko od nowa, aby doświadczyć prawdziwej radości, wolności i szczęścia.

W rozmowie po zakończeniu programu Leszek Korzeniecki zwierzył się, że jego droga do miejsca, w którym jest obecnie, była trudna. Jako nastolatek miał problem z narkotykami i okultyzmem. Przekonywał, że udało mu się zerwać z nałogami tylko dzięki ponadnaturalnej interwencji Boga. Zgłębianie Pisma Świętego pomogło mu wejść na drogę radykalnej zmiany swojego życia. Od 2000 roku rozpoczął pracę profilaktyczną. Z dwoma autorskimi programami „Żyj poza klatką” i „Młodość bez narkotyków” dotarł do blisko 2 tysięcy młodych ludzi w szkołach, placówkach opiekuńczych, domach dziecka, więzieniach. Podkreślił, że motywacją do tego, co robi, jest sto grobów bliskich mu osób, ofiar narkotyków. Wiedząc, że nielicznym udaje się wyjść z uzależnienia, z wielkim zaangażowaniem, a jednocześnie w sposób prosty i zrozumiały przekazuje młodzieży przesłanie, że życie jest tylko jedno, a od nas zależy, jak je przeżyjemy.

Organizatorzy Szkolnego Dnia Profilaktyki- dyrektor Jerzy Ostromecki, pedagog Joanna Turos i psycholog Ewa Murek- Szotko wyrażają podziękowanie nauczycielom zaangażowanym w realizację spotkania oraz pracownikom ORPA za współpracę i pozyskanie dotacji finansowej na program. Mają nadzieję, że spotkanie z gośćmi będzie przestrogą przed tragicznymi skutkami narkotyków, inspiracją do poszukiwania własnej drogi życiowej i pomocą w dokonywaniu mądrych i przemyślanych wyborów.

J.O.  

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe