29
2022
2012-11-23

Zima nie zaskoczy?


Wielkimi krokami zbliża się kalendarzowa zima. Do walki z jej skutkami przygotowują się różne służby. I jak co roku wszyscy zapewniają, że tym razem śnieżna aura nikogo nie zaskoczy.

Przygotowywane są mieszanki solno-piaskowe, przeznaczone do posypywania dróg podczas gołoledzi. Przygotowany jest również sprzęt ciężki i ciągniki do odśnieżania. Podczas zimy większość zarządców dróg działa samodzielnie.
Także mieszkańcy muszą zadbać o stan chodników przed swoimi posesjami. Dla opieki społecznej miesiące zimowe należą do najtrudniejszych. Wzrasta liczba osób, które korzystają ze świadczeń i pomocy ośrodków pomocy. Tragiczne przypadki z ubiegłego roku, kiedy to w niektórych województwach doszło do zamarznięcia ludzi ,wpłynęły mobilizująco na pracowników opieki społecznej. Ośrodki współpracują z policją, szkołami, służbą zdrowia i innymi urzędami, które informują o przypadkach osób szczególnie zagrożonych. Do nich w pierwszej kolejności skierowana zostanie pomoc. Dla osób bez dachu nad głową lub żyjących w beznadziejnych warunkach lokalowych przygotowywane są miejsca w Domach Pomocy Społecznej. Znajdą tutaj miejsce także ludzie chorzy, potrzebujący opieki.
Okres zimowy to także sprawdzian dla kierowców, którzy są narażeni na różnego rodzaju niespodzianki.

Zimowe zagrożenia
Zima to najtrudniejszy czas dla kierowców i ich samochodów. Opady śniegu, mróz i szybko zapadająca noc sprawiają, że podróżowanie w tym czasie staje się prawdziwym wyzwaniem i wyczynem. Jednak najważniejsze jest, aby poznać błędy najczęściej popełniane przez kierowców. Zbyt szybka jazda jest bardzo niepożądana. Mokra nawierzchnia przy niskiej temperaturze oznacza miejscowe oblodzenie, które przy wyższej prędkości staje się śmiertelnym zagrożeniem. Szczególnie ważne jest, byśmy zbliżając się do skrzyżowań czy zakrętów hamowali z wyczuciem i odpowiednio dalej, niż robiliśmy to w ciepłe, słoneczne dni. Pamiętajmy też, że nawet najlepsze opony zimowe nie zapewnią takiej przyczepności w zimie, jak letnie opony w lecie. Błędem jest tzw. jazda „na zderzaku. Należy pamiętać, że odległości zachowywane pomiędzy pojazdami w zimie muszą być co najmniej dwukrotnie większe niż latem. Jeśli będziemy jechać zbyt blisko poprzedzającego nas samochodu, w razie potrzeby nie zdążymy go ominąć ani wyhamować przed nim. Należy pamiętać aby nie wykonywać gwałtownych ruchów podczas poślizgu. Żeby wyprowadzić auto z poślizgu, trzeba właściwie kontrować kierownicą, a zahamować dopiero po wyprostowaniu toru jazdy. Potwierdzają to instruktorzy w szkołach bezpiecznej jazdy. Jednak teoria to jedno, bowiem
w rzeczywistej sytuacji nie ma czasu na przypominanie sobie zasad zachowania. Właściwą reakcję na poślizg najlepiej jest poćwiczyć na zamkniętym, bezpiecznym, zaśnieżonym placu. Podobnie przy ruszaniu na śliskiej nawierzchni nie wciskajmy pedału przyspieszenia do oporu, kiedy koła się ślizgają. Ruszać trzeba na niskich obrotach, a w razie potrzeby nawet z drugiego biegu. Warto o tym pamiętać przy próbach włączania się do ruchu z drogi podporządkowanej. Warto pamiętać, aby przed dłuższą podróżą odpowiednio wypocząć. Choć jest to istotne niezależnie od pory roku, to zimą nabiera szczególnej wagi, ponieważ trudne warunki i szybko zapadająca noc wymagają maksymalnej koncentracji i dobrej ostrości widzenia. Zimą auto brudzi się w znacznym stopniu, dlatego przed jazdą trzeba pamiętać o umyciu szyb oraz świateł. Jeśli auto jest zaśnieżone, bezwzględnie trzeba zrzucić śnieg z całego nadwozia. W przeciwnym razie nie dość, że zsuwająca się „czapa” może zasłonić nam widoczność, to jeszcze ryzykujemy mandatem. Szron pokrywający szyby również trzeba usunąć w całości. Niedopuszczalne jest pozostawianie jedynie małego odczyszczonego pola. Unikajmy jazdy bocznymi drogami. Najczęściej są one nieodśnieżane. W przypadku utknięcia w śnieżnej zaspie czy awarii auta, nie będziemy w stanie uzyskać pomocy.

Potrzebny sprzęt
Jeśli zdarzy nam się zatrzymać w głębokim śniegu, możemy spróbować odkopać auto (przyda się mała łopata wożona w bagażniku) i ostrożnie ruszyć dalej lub zawrócić i poszukać alternatywnej, bardziej uczęszczanej drogi. Podstawą przygotowań samochodu do zimy jest wymiana opon na zimowe, co zapewni nam nie idealną, ale znacznie wyższą niż w przypadku opon letnich przyczepność. Pamiętać trzeba o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy czy wymianie akumulatora na nowy, jeśli obecnie posiadany odmawiał w przeszłości posłuszeństwa. Warto pojechać do warsztatu na przegląd poszczególnych podzespołów. Bezwzględnie trzeba wozić w samochodzie skrobaczkę do szyb oraz zmiotkę do śniegu. Przydadzą się też preparaty odmrażające szyby czy zamki. Jeśli często wyjeżdżamy poza miasto, warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe czy niedużą łopatę do odgarniania śniegu. Przydatne mogą okazać się kable rozruchowe. Przed wyjazdem w dłuższą podróż w zimowych warunkach pamiętajmy o zatankowaniu do pełna, by w razie utknięcia w zaspie nie zabrakło nam go, kiedy będziemy bronić się przed zamarznięciem w oczekiwaniu na pomoc. Dodatkowo przyda się latarka i koc, a także napoje i trwała żywność, np.
w postaci batonów. Udając się w trasę podczas zimowych miesięcy, wcześniej trzeba sprawdzić warunki pogodowe na najbliższe godziny. Jeśli wyruszamy w odludne tereny, lepiej przeczekajmy ewentualne zamiecie śnieżne lub poszukajmy innej trasy. Jeśli to niemożliwe, poinformujmy znajomych o planowanej trasie i orientacyjnym czasie przybycia do celu, by
w razie zagrożenia mogli wezwać dla nas pomoc.
I szerokiej drogi!

LK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe