2014-07-16
Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” na festiwalu w Hiszpanii
Na przełomie czerwca i lipca ZPiT „Sokołowianie” obok innych zespołów z Polski, Turcji, Szwecji i Hiszpanii był uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w hiszpańskiej Katalonii, na Costa Brava, czyli „dzikim wybrzeżu" Morza Śródziemnego. Festiwal odbywał się 27 i 28 czerwca. Jak powiedziała po powrocie dyrektor SOK Maria Koc, pierwszy pobyt zespołu na Półwyspie Iberyjskim był niezwykle udany. Autokarowa wyprawa na zachodnie rubieże Europy trwała od 22 czerwca do 9 lipca.
- „Sokołowianie” na festiwalu zaprezentowali się bardzo efektownie, otrzymując wiele oklasków i pochwał. Po raz kolejny okazało się, że wszędzie, gdzie wyjeżdżają, mogą mierzyć się z najlepszymi. Wyjazdy na festiwale zawsze staramy się łączyć ze zwiedzaniem i wypoczynkiem. Istotne jest nie tylko to, żeby dzieci i młodzież nauczyły się tańczyć, śpiewać i reprezentowały swoje miasto i Polskę, ale też żeby czegoś się nauczyły, poznały kulturę danego kraju, zabytki, specyfikę życia w danym miejscu – podkreśliła.
- Trasa przejazdu wiodła przez Niemcy i południową Francję, gdzie zespół miał okazję zobaczyć pozostałości akweduktu Pont du Gard z I w. p.n.e., wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnym celem naszej podróży był największy w Europie zamek - twierdza w miejscowości Carcassonne Mieliśmy okazję obejrzeć też katedrę i pospacerować starymi uliczkami twierdzy, podziwiając znajdujące się przy nich budowle. Odbyliśmy też spacer ulicami współczesnego Carcassonne – wspomina Jan Rosochacki, kierownik organizacyjny ZPiT „Sokołowianie” i członek kapeli.
Obwód wewnętrzny twierdzy wznieśli Wizygoci już w VI wieku, natomiast zewnętrzny powstał w połowie XIII wieku. Wewnątrz murów znajduje się zamek obronny z XII wieku i romańsko-gotycki kościół St. Nazaire z roku 1096 i 1270-1320. W Carcassonne zespół został aż do wieczora, żeby zobaczyć iluminację zamku. - Wrażenie niesamowite. Położenie zamku na wzgórzu uruchamia wyobraźnię. Zachwyciła też nas panorama miasta i innych miejscowości – opowiadała dyrektor Maria Koc.
W pierwszym tygodniu pobytu w Hiszpanii bazą zespołu było miasto Lloret de Mar, znany kurort na Costa Brava, położony tuż obok Blanes, gdzie odbywał się festiwal. W Lloret de Mar uczestnicy wyjazdu mieszkali w luksusowym hotelu „Samba”, gdzie mieli też zapewnione smaczne i różnorodne wyżywienie. Korzystali z hotelowego basenu oraz z blisko położonej plaży Morza Śródziemnego, spacerowali ulicami miasta, podziwiając jego uroki. Na scenie festiwalowej „Sokołowianie” zaprezentowali tańce podlaskie, lubelskie, opoczyńskie i krakowskie. Oklaskiwano również solistki i pięcioosobową kapelę. Każdy z występujących zespołów otrzymał pamiątkowe medale i dyplomy. Bliskość Barcelony sprzyjała poznaniu tego wyjątkowego miasta. Grupa zwiedzała stolicę Katalonii z polskim przewodnikiem. Podziwiali katedrę Sagrada Familia, wznoszoną od ponad 100 lat według projektu Antonio Gaudiego i inne budowle autorstwa tego słynnego architekta oraz panoramę tego pełnego zabytków miasta i portu ze Wzgórza Montjuic. Ogromne wrażenie, szczególnie na najmłodszych, wywarło największe w basenie Morza Śródziemnego oceanarium z kilkunastoma tysiącami różnych gatunków ryb i innych zwierząt morza. Zachwycił też niesamowity pokaz światła, muzyki i wody czyli spektakl magicznych fontann. Dużo wzruszeń dostarczyło naszym podróżnikom, a także innym Polakom zgromadzonym w kościele polskim pod wezwaniem św. Jakuba w Barcelonie uczestnictwo we Mszy św. Oprawę nabożeństwa zapewniły solistki zespołu i jego kapela pod kierunkiem Kazimierza Soszki. Tego dnia „Sokołowianie” dwukrotnie wystąpili w Barcelonie na Placu Katalońskim przed tłumem turystów i byli przez nich gorąco oklaskiwani. Chętni mieli okazję zobaczyć i zwiedzić stadion słynnego klubu piłkarskiego FC Barcelona, muzeum z licznymi ciekawymi eksponatami. Można też było zobaczyć szatnię piłkarzy, wejścia wyjścia na stadion, miejsca dziennikarzy i loże vipów i kupić pamiątkowe gadżety.
- Druga część pobytu w Hiszpanii miała charakter typowo wypoczynkowy, była formą zregenerowania się po ciężkiej pracy. W maju i czerwcu, o czym nie wszyscy wiedzą, zespół dał 38 koncertów. Wypoczywaliśmy w bogato wyposażonym kempingu w nadmorskiej miejscowości Lestertit, niedaleko granicy z Francją. Czas upływał na opalaniu się i kąpielach, wieczorami można było oglądać prezentacje różnych grup artystycznych. W dzień wyjazdu padało, nie było więc żal odjeżdżać. Niedaleko Lestertit zwiedziliśmy jedno z najstarszych miast Hiszpanii – Geronę, słynącą miedzy innymi ze starożytnej katedry, która za czasów panowania Maurów pełniła funkcję meczetu. W drodze powrotnej zespół zatrzymał się w Awinionie, mieście, które w XIV w. było siedzibą papieży. Odbyliśmy spacer ulicami miasta mając okazję obejrzeć z zewnątrz średniowieczną katedrę, zabudowania pałacu papieskiego, ogrody papieskie oraz słynny oryginalny most z XIII w., o którym śpiewała Ewa Demarczyk – relacjonowała Maria Koc.
- Rano 8 lipca, przy padającym ciągle deszczu, który towarzyszył nam od wyjazdu z Hiszpanii przyjechaliśmy do Strasburga. Tutaj zwiedziliśmy starówkę, średniowieczną katedrę Notre – Dame. Cała nasza grupa uczestniczyła we mszy św. odprawianej w katedrze po francusku. Następnie, ze studiującym w Strasburgu księdzem Tomkiem zwiedzaliśmy miasto, obejrzeliśmy gmach parlamentu Europejskiego, gmach i dziedziniec Rady Europy, gmach Trybunału Praw Człowieka, miejscowy Ogród Zoologiczny oraz wyjątkowy dworzec kolejowy. Do Sokołowa Podlaskiego przyjechaliśmy szczęśliwie, cali i zdrowi w środę 9 lipca przed godz.15-tą. Zawdzięczamy to przede wszystkim naszym kierowcom autokaru, panom: Zbigniewowi Kuryłkowi i Arturowi Kudelskiemu – podkreślił Jan Rosochacki - wszyscy uczestnicy wycieczki potwierdzili swoje zadowolenie z jej organizacji i całego jej przebiegu, składając serdeczne podziękowania jej głównemu organizatorowi i kierownikowi, pani Marii Koc, dyrektorowi Sokołowskiego Ośrodka Kultury, która w trakcie wyjazdu jak zawsze bardzo interesująco opowiadała o historii odwiedzanych miejsc. W imieniu kierownictwa ZPiT „Sokołowianie” złożył też serdeczne podziękowania rodzicom za ich zaangażowanie i trud włożony przy organizacji i przygotowaniu zespołu do wyjazdu. Podziękował niezawodnym sponsorom: dyrekcji Zakładów Mięsnych w Sokołowie Podlaskim i panu Zbigniewowi Paczuskiemu, właścicielowi sieci sklepów „Topaz”. Przekazał również podziękowania dyrekcjom i nauczycielom szkół za okazaną wyrozumiałość z powodu nieobecności na zajęciach tancerek i tancerzy i wynikające stąd problemy organizacyjne i inne.
W sierpniu „Sokołowianie” uczestniczyć będą w warsztatach, a we wrześniu rozpoczyna się nowy sezon koncertowy. Znaczna część występów będzie miała miejsce w wyremontowanym Sokołowskim Ośrodku Kultury.
J.O.
« wróć | komentarze [0]