29
2022
2017-06-23

Zakończenie roku SUTW


         Ten rok akademicki dla słuchaczy Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku był bardzo pracowity. Liczne wykłady, warsztaty, sesje wyjazdowe, imprezy integracyjne i inne formy aktywności pomogły  wartościowo  spędzić czas, odświeżyć  wiedzę  lub zdobyć nową, pogłębić horyzonty i dostarczyły wiele radości. Kolejne dwa semestry szybko minęły i przyszedł czas na uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017.
         Uroczystość miała miejsce w sali widowiskowej SOK w czwartek 8 czerwca. Poza bardzo liczną grupą sokołowskich seniorów obecni byli goście - Ewa Elżbieta Jarocka – prezes Fundacji „DONUM” wspierającej m.in. SUTW oraz przedstawiciele UTW w Zbuczynie i Łosicach. Władze Sokołowa Podlaskiego reprezentował Zastępca Burmistrza Krzysztof Dąbrowski, który w pierwszej części spotkania razem z dyrektorem SOK Marcinem Celińskim i Aliną Simanowicz - koordynatorem SUTW wręczył najbardziej aktywnym i systematycznym słuchaczom pamiątkowe dyplomy. K. Dąbrowski w krótkim wystąpieniu wyraził swój podziw i szacunek wobec aktywności słuchaczy, stwierdzając, że młodzi mogą pozazdrościć seniorom systematyczności, inwencji i zapału. 
       Tradycyjnie nie zabrakło wykładu. Dr Ewa Lewandowska- Tarasiuk, profesor i członek Senatu Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie, Polskiego Towarzystwa Retorycznego w Warszawie i Rady Programowej Instytutu Kultury Europejskiej w Londynie, kierownik Zakładu Historii Sztuki i Wychowania Literackiego Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i Katedry Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Warszawie, autorka książek z dziedziny komunikacji międzyludzkiej i wielu audycji telewizyjnych i radiowych, mówiła o kulturowej tożsamości Polaków. Podkreśliła wagę kultury, która nas kształtuje i jest istotnym elementem duchowości człowieka. Przypomniała, że u zarania europejskich kodów kulturowych był antyk i chrześcijaństwo. Prelegentka odwołała się do Bogurodzicy, jako początku naszej tożsamości narodowej, podkreśliła, że polscy twórcy od początku tkwili w europejskości.  Rozwijając temat mówiła o romantykach, dzięki którym ocalona została nasza narodowa tożsamość w czasach niewoli, wspomniała też o cenzurze z ul. Mysiej jako symbolu zniewolenia w czasach PRL. Podkreślała potrzebę kształtowania wrażliwości i wagę kultury wysokiej. W kontekście coraz powszechniejszej tzw. mowy nienawiści apelowała o odpowiedzialność przy korzystaniu z wolności słowa, bo mówiąc i pisząc dajemy świadectwo o sobie. Poruszający wykład zakończyła w niespodziewany, wspaniały sposób sposób – usiadła przy fortepianie i przy własnym akompaniamencie wykonała kilka znanych, chwytających za serce utworów, zachęcając zebranych do wspólnego śpiewania.  
        Uzupełnieniem uroczystości był montaż poezji polskiej pt. „Ziemia trudnej jedności” w wykonaniu aktorki teatralnej i filmowej Katarzyny Łaniewskiej, zaangażowanej w działalność opozycji antykomunistycznej w PRL i działalność polityczną po 1989 roku. Aktorka już na emeryturze zasłynęła z roli babci Józi w popularnym serialu telewizyjnym „Plebania ” oraz roli Anny Walentynowicz w produkcji Antoniego Krauzego „Smoleńsk”. W Sokołowie zaprezentowała program pt. „Ziemia trudnej jedności”.  Tytuł montażu został zaczerpnięty z poematu „Stanisław” autorstwa Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.   Utwór, poświęcony postaci św. Stanisława biskupa krakowskiego, mówi o ponadtysiącletnich związkach Polski z Kościołem katolickim. Aktorka w programie wykorzystała też wiele tekstów innych poetów, m.in. Z.  Herberta, A. Kamieńskiej, J. Tuwima, J. Lechonia, J. Kasprowicza, K. I. Gałczyńskiego, umiejętnie wiążąc je ze tematycznie ze sobą. Wspaniała recytacja i znakomite teksty sprawiły, że program skłaniał do refleksji i był lekcją patriotyzmu.
        Obie panie otrzymały ogromne brawa, kwiaty i serdeczne podziękowania.
       W wakacje dla seniorów SOK organizuje tzw. piątkową herbatkę. W każdy piątek o 17 będą oni mogli spotkać się przy budynku ośrodka, porozmawiać, zaprezentować na scenie plenerowej swoje artystyczne talenty.  A od października - kolejny rok UTW. 




J.O.
 
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe