29
2022
2019-11-26

Zainspirowani Mistrzem Franciszkiem Kobryńczukiem


Stowarzyszenie „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń” już po raz trzeci zorganizowało Konkurs Poetycki im. Franciszka Kobryńczuka, profesora nauk weterynaryjnych i mistrza poetyckiego słowa. Inicjatorką przedsięwzięcia jest prezes Stowarzyszenia Marianna Kobylińska, która jeszcze za życia Profesora uzyskała jego zgodę na patronat nad konkursem.

Tym razem wydarzenie miało miejsce w Ceranowie, miejscu jak najbardziej właściwym, bo przecież Franciszek Kobryńczuk – piewca nadbużańskiego Podlasia, w niedalekich Długich Grzymkach się urodził i do końca życia czuł się z tą ziemią związany.

W środę 20 listopada laureaci i uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, organizatorzy, gospodarze i goście spotkali się na cmentarzu w Ceranowie przy grobie poety. Pod przewodnictwem ks. Marka Bielaka, proboszcza parafii, odmówiono modlitwę, a następnie złożono kwiaty i zapalono światło pamięci. Następnie wszyscy udali się do Zespołu Szkół, gdzie wszystkich zebranych powitał dyrektor Jerzy Gancarz, wyrażając niełamany podziw dla Franciszka Kobryńczuka, wielkiej wiary człowieka z Podlasia, „zwyczajnego, a tak wybitnego”. Marianna Kobylińska ze wzruszeniem wspominała wyjątkową postać patrona konkursu i poinformowała zebranych, że w tym roku nie mogła przybyć żona poety – Jadwiga, która przesłała pozdrowienia i tomiki wierszy. Organizatorka konkursu powitała zebranych, a szczególnie wicestarostę Ryszarda Domańskiego, Sekretarz Gminy Ceranów Katarzynę Kołodziej i dyrektor Biblioteki Gminnej Małgorzatę Siwińską.

W atmosferę i program wydarzenia wprowadził zebranych Wicestarosta, który stwierdził, że poezja to słowa, które między innymi nas wzmacniają, dają nadzieję, zachęcają do refleksji. Wymienił przy tym nazwiska wybitnych polskich poetów i wyraził przekonanie, że poezja Franciszka Kobryńczuka jest równie znakomita jak Juliana Tuwima czy Jana Brzechwy. Podkreślił, że jest wielką dumą dla nas, mieszkańców powiatu, że poeta tu spędził lata dziecinne, tu sercem i obecnością wracał, a pamięć o nim jest przekazywana dla kolejnych pokoleń. Na zakończenie swojego wystąpienia zaprezentował jeden z wierszy poety, klimatem wpisujący się w nadchodzącą zimę: "Chodzi mróz po świecie/ drzewa szronem muska./ Na polanie rośnie, bielusieńka brzózka./ Mróz jej pozazdrościł/ takiej białej kory./- "Powiedz, brzózko, skąd masz zimowe kolory?”/ - Zawsze taka jestem,/ zimą, latem, wiosną/ wszystkie polskie brzozy/ w białych sukniach rosną." Recytację zebrani nagrodzili wielkimi brawami. Szczególne gratulacje R. Domański otrzymał od przewodniczącej Jury.

W dalszej części spotkania podsumowano część literacką konkursu. Komisja w składzie: Irena Filipczuk – przewodnicząca, Wiesława Kwiek, Agata Grzyb, Marianna Kobylińska wcześniej zapoznała się ze zgłoszonymi na konkurs wierszami, dotyczącymi rodzinnych miejscowości i spośród 29 autorów wybrała laureatów. W kategorii szkół podstawowych I miejsce ex aequo przyznano Dominice Buczyńskiej (wiersz tej laureatki poniżej) i Katarzynie Zych (obie z SP w Kosowie), II ex aequo - Jakubowi Jurczakowi z SP w Zembrowie i Jakubowi Rytlowi z SP w Kosowie, III ex aequo Aleksandrze Rosak z SP w Zembrowie i Oliwii Poźniak z ZS w Ceranowie (osobistą nagrodę ufundowała wójt Ewa Częścik). Wyróżnienie otrzymała Amelia Jańczuk z PSP nr 1 w Sokołowie Podlaskim. W kategorii szkół średnich I miejsca nie przyznano, laureatką II miejsca została Julia Godlewska, III - Rafał Maleszewski (oboje z Salezjańskiego LO). Nagrody laureatom wręczył wicestarosta.

W Konkursie recytatorskim wzięło udział 49 uczniów, którzy prezentowali wybrany wiersz patrona konkursu. Komisja w składzie: Irena Filipczuk – przewodnicząca, Stanisława Maciak, Ewa Kobryńczuk, Agata Grzyb postanowiła przyznać następujące miejsca: w kategorii przedszkolaki I Agata Niemierka - ZS w Sterdyni, II Jan Romański – Miejskie Przedszkole nr 2 w Sokołowie Podlaskim, III Zuzanna Czyżewska - ZS w Ceranowie. W kategorii szkoły podstawowe klasy I – IV pierwsze miejsce wywalczyła Róża Kuć - SP w Zembrowie, II – Laura Opęchowska z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej, III – Dominika Laskowiecka z ZS SP w Sabniach, wyróżnienie: Maja Zielińska -  ZS w Ceranowie. W kategorii klasy VI – VIII szkół podstawowych I miejsce zajął Jakub Jurczak - SP w Zembrowie, II – Zuzanna Kacprzewska z ZS w Ceranowie, III - Agata Parzonka z SP w Łazowie. W kategorii szkół średnich I miejsce przyznano Joannie Chmielewskiej z SLO, II - Oliwii Rączce z SLO, III – Martynie Marcjaniuk z I LO. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody, uczestnicy dyplomy i upominki, wyróżniono również opiekunów, a szczególne wyróżnienie otrzymała Magdalena Kurowicka, nauczycielka SP w Kosowie Lackim, która przygotowała do konkursu literackiego aż 14 osób.

Zaprezentowane zostały dwie etiudy filmowe, inspirowane wierszami Franciszka Kobryńczuka i nagrodzone w II edycji konkursu. Ich autorami są uczniowie SP w Łazowie (op. Elżbieta Osipiak) i ZS w Ceranowie (op. Katarzyna Piątkowska).

O swojej twórczości opowiadała też Grażyna Palczak, dla której Ceranów od 3 lat stał się wymarzonym miejscem na ziemi. Podkreśliła, że tu jest twórcza atmosfera i pod jej wpływem napisała między innymi 20 bajek dla dzieci. Kolejny tomik tej poetki, drukowany w Efekt Studio, ukaże się w grudniu.

Dla wszystkich uczestników wydarzenia organizatorzy
i gospodarze przygotowali poczęstunek. Sponsorami przedsięwzięcia byli: Powiat Sokołowski, PBS w Sokołowie i OSM Kosów Lacki.

J.O. 


Kosów najlepszy

Obudziłam się dziś rano,
więc historię wam opowiem
o miasteczku wielu znanym,
o Lackim Kosowie.

Mówią ludzie - to mieścina,
kilka domów, pola trawa,
a ja wszystkim to dziś powiem,
lepszy Kosów niż Warszawa.

Kosów wielu obdarował,
Siedlce też dostały deko.
Tutaj kiedyś przywędrował
wspaniały El Greco.

Choć to kilka ulic na krzyż,
kościół, stadion i Kosówka,
jeśli z sercem na nie patrzysz,
jest piękniejsze niż Starówka.

Lubię tutaj żyć i mieszkać,
Bardzo mi się tu podoba,
a gdy przyjdzie mi wyjechać,
zawsze wrócę do Kosowa.

                        Dominika Buczyńska






































« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe