29
2022
2011-11-18

Zaduszki w rytmie jazzu


Zaduszki Jazzowe, które odbyły się 5 listopada, to impreza posiadająca wieloletnią tradycję oraz niezapomnianą atmosferę, która sprawia, że rokrocznie grono stałych bywalców Zaduszek się powiększa. Jako pierwsi na scenie pojawili się członkowie Silk Ensemble, którzy znakomicie zagrali kilka standardów jazzowych. Projekt powstał na początku 2004 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Repertuar grupy to głównie standardy jazzowe, zarówno w formie instrumentalnej, jak i instrumentalno-wokalnej, utrzymane w różnych stylistykach, począwszy od ciepłej koktajlowej, poprzez klasyczny swing, blues, bossę, po jazz-rock, funky czy jazz folk.

Skład zespołu to: Krzysztof Chromiński – piano; Marek Matwiejczyk – bass; Piotr Świerzbiński – gitara; Janusz Maleńczuk – wokal; Krystian Broniarz – saksofon. Członkowie grupy przed koncertem przeprowadzili warsztaty jazzowe dla młodych muzyków z Sokołowa. Jeden z nich, Adam Tokarski, który na co dzień gra w zespole Hero Ina, miał okazję wystąpić z Silk Ensemble na scenie. Spisał się znakomicie, za co otrzymał od publiczności duże brawa.

 

Dama jazzu

Kolejną gwiazdą, która pojawiła się na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury była "pierwsza dama polskiego jazzu" - Ewa Bem. Piosenkarka karierę artystyczną rozpoczęła w 1969 roku w Grupie Bluesowej „Stodoła”. Jako solistka zadebiutowała w 1970 roku z kwartetem Zbigniewa Seiferta i śpiewała z różnymi zespołami. W 1972 roku zdobyła I nagrodę na konkursie wokalistów jazzowych w Lublinie. Jest obok Aleksandra Bema i Andrzeja Ibka współtwórczynią zespołu Bemibek. Ta nietypowa w muzyce polskiej formacja - czująca się równie dobrze w jazzie i muzyce pop - śpiewała na festiwalu Jazz Jamboree '71, dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia, koncertowała w kraju i zagranicą, zdobyła wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach i festiwalach (m.in. nagrody Jazz nad Odrą '71, na festiwalu piosenki Opole '71, nagroda festiwalu wokalistów jazzowych Lublin '71). Po zmianach personalnych, grupa zmieniła nazwę na Bemibem. Zmieniła się także stylistyka zespołu, zmierzająca teraz coraz wyraźniej wokalistyką Ewy Bem do jazzu. Ewie Bem na scenie towarzyszyli: Andrzej Jagodziński - fortepian; Czesław "Mały" Bartkowski - perkusja; Adam Cegielski - kontrabas; Robert Majewski - trąbka.

 

Muzycy z Francji

Na zakończenie wieczoru swoje umiejętności zaprezentowała grupa Baskervilles Blues Band pochodząca z Francji. Zespół gra od 14 lat, reprezentuje przede wszystkim repertuar bluesowy z elementami rocka. W 1995 roku wygrali konkurs na najlepszą grupę bluesową w centralnej Francji. Grywają w różnych rejonach Francji, Anglii, Kanady, Niemiec oraz Polski. Grając rozmaite koncerty Baskervilles Blues Band zdobywa coraz większą publiczność. W swojej karierze zagrali m. in. z takimi muzykami jak Sale Bemardi (gitarzysta i harmonijkarz Rickie Lee Jones), Jeff Hoffmann (gitarzysta amerykańskiej grupy soul music Tower of Power), John Rousseau (dawny pianista Little Feat i pianista d’Edgard Winter, Liz Mac Comb), Gordon Russell (gitarzysta grupy Doctor Feelgood), Greg Szlapczynski (harmonijkarz i wokalista). Skład grupy to Bill Rutherford – wokal, gitara, harmonijka; Jean Michel Neumann - gitara; Michel Gendreau - instrumenty klawiszowe; Philippe Saffray - bass; Marty Vickers – perkusja, instrumenty perkusyjne.

Tegoroczna edycja Zaduszek Jazzowych była finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Sponsorem imprezy był również Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe