29
2022
2012-07-09

Zadbaj o swoje mienie


Olej napędowy jest ostatnio częstym łupem złodziei. Wysoka cena i duży popyt, powoduje, że złodzieje korzystają z pozostawionych w ciemnych, ustronnych miejscach pojazdów. Straty właścicieli są jednak bardzo dotkliwe. Znalezienie sprawcy takiej kradzieży jest procesem bardzo trudnym.

                                                    

Złodzieje działają przeważnie nocą. Z zaparkowanych aut spuszczają paliwo, przy okazji niszcząc elementy baku lub wyłamując klapkę zabezpieczającą dostęp do niego. Dlatego też, przypominamy, jak powinniśmy zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą paliwa.

 

Samochód stojący na niestrzeżonym parkingu, w odosobnionym miejscu na trasie, podczas pauzy, stanowi idealny cel dla złodzieja. Pełny, niezabezpieczony bak jest łatwym łupem. Materiał, z którego jest wykonany, łatwo uszkodzić mechanicznie, co stwarza możliwość odlania paliwa bez konieczności jego otwierania. Pamiętajmy, że możemy skutecznie zabezpieczyć wlew paliwa, by ustrzec się przed kradzieżą.

Instalacji zabezpieczających wlew baku paliwa jest na rynku całkiem sporo. Takie zabezpieczenie to nakładka, którą wkłada się do otworu. Wystarczy poprawnie ją skręcić i uniemożliwia ona włożenie rurki do środka baku, ale bez problemu przepuszcza paliwo. W samochodach osobowych rozwiązania są podobne. Sitko antykradzieżowe, w jakie możemy zaopatrzyć swoje auto, to rura z perforowanymi ściankami oraz dnem. Jego kształt oraz wielkość zostały odpowiednio dobrane, aby nie utrudniały tankowania, ale skutecznie zabezpieczały przed kradzieżą. Droższym rozwiązaniem, jest elektronicznie kontrolowana pokrywa wlewu paliwa. Jest ona wyposażona w miejscowy alarm. Droższe instalacje mogą fotografować wlew lub nawet nagrywać całe zdarzenie, a informację o kradzieży przesyłać np. SMS-em. Opcjonalnie istnieje również możliwość monitoringu poprzez GPS.

 

Kradzież paliwa nie musi jednak odbywać się poprzez wlew paliwa. Złodziej może przecież bezpośrednio spróbować dostać się do baku. Najprostszym sposobem, aby zapobiec takiej sytuacji, jest odpowiednie parkowanie samochodu w celu utrudnienia dostępu do baku od spodu. Można także zabudować dostęp do baku. Kolejną opcją, jaka mają właściciele pojazdów, jest zainstalowanie w zbiorniku tak zwanych ”czujek wstrząsów”.

 

Jednak najskuteczniejszą metodą pozostaje parkowanie samochodu na prywatnej posesji lub w garażu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy, żeby pojazdu nie zostawiać w miejscach odludnych. Ruchliwy i dobrze oświetlony teren jest najlepszy. Złodzieje nie chcą ryzykować. Jeśli parkujesz samochód w świetle dziennym, a planujesz do niego wrócić wieczorem, zastanów się, jak okolica będzie wyglądała o tej porze. Staraj się korzystać z sieci parkingów strzeżonych. Starajmy się parkować w taki sposób, by dojście do wlewu paliwa było utrudnione. Zamontujmy w samochodzie alarm. Zawsze zamykajmy na klucz korek wlewu paliwa.

 

Niewątpliwą przeszkodą przy kradzieży paliwa, jest sprawnie działający monitoring. Wczesna sygnalizacja pojawienia się niechcianego intruza, czy późniejszy zapis kradzieży, na pewno ukróci ten proceder, a sprawców pozwoli doprowadzić przed oblicze Temidy.

 

 

 

Oficer Prasowy

KPP Sokołów Podlaski

asp.szt. Sławomir Tomaszewski

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

No tak.To już całkowity upadek policji. Co to jest?,to po co my podatki płacimy.A może ORMO trzeba reaktywować i wszyscy się do niej zapiszemy.

DA
2012-07-18 14:01:31
Strona 1/1






Dane kontaktowe