29
2022
2021-01-12

Zachwycili „Kolędą dla nieobecnych”


Pandemia pokrzyżowała plany artystyczne ZPiT „Sokołowianie”. Nie odbywają się próby, koncerty, ale zespół stara się nadal działać, rozwijać się i dostarczać wzruszeń.

Końcówka roku 2020 upłynęła pod znakiem sukcesów w ogólnopolskich konkursach online - zespół zdobył pierwsze miejsca
w dwóch kategoriach I Ogólnopolskiego Konkursu Miłośników Folkloru „Hej do Krakusa jadę…”, zorganizowanego przez ZPiT AGH „Krakus” z Krakowa, reprezentantki zespołu awansowały do finału konkursu Polskiego Radia Dzieciom "Nasze muzyczne źródełko", natomiast Jury Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Piosenek Świątecznych w Wieliszewie przyznało zespołowi dwa wyróżnienia.

Wraz z noworocznymi życzeniami dla swoich sympatyków Zespół opublikował w sieci kolejne nagranie - klip do przejmującego utworu „Kolęda dla nieobecnych” z 1997 roku Szymona Muchy (słowa) i Zbigniewa Preisnera (muzyka), z repertuaru Beaty Rybotyckiej z krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Kilkuminutowy obraz w atrakcyjny sposób przedstawia, jak wyglądał
w dawnej Polsce wigilijny wieczór, jest też refleksją nad życiem i współczesnym światem, zwraca uwagę na istotę Świąt, podkreślając wagę pielęgnowania tradycji, wartości wielopokoleniowej rodziny i dobrych relacji międzyludzkich. Poruszające wykonanie i inscenizacja jednej z najpiękniejszych współczesnych polskich kolęd wyraża tęsknotę za ludźmi, których nie ma, a także za minionym światem. Warto poinformować, że filmik wzbudził również duże zainteresowanie i zachwyt w środowiskach polonijnych.
Nagrań dokonano na terenie zamku w Janowie Podlaskim i klasztoru w Węgrowie. Reżyseria klipu - Iwona Kopiwoda, aranżacja muzyczna - Tomasz Mirowski, aranżacja wokalna - Anna Maliszewska, wideo - Jacek Simanowicz, montaż - Paweł Cichocki, mix i mastering - Adam Tokarski.

„Kolęda dla nieobecnych" to nie jedyny teledysk kolędowy zespołu. Grupa rodziców nagrała pastorałkę „Bóg Wam zapłać, Gospodarzu", śpiewaną dawniej jako podziękowanie za kolędę. Wiktoria i Ewelina Skóra z grupy dziecięcej nagrały góralską kolędę „Kie łowiecek", a Stanisław Sawicki „A wczora z wieczora". Za aranżacje tych trzech utworów odpowiadał kierownik muzyczny zespołu Kazimierz Soszka wraz z poszerzoną w ostatnim czasie kapelą w składzie: Weronika Bieńkowska - skrzypce, Aneta Karpeta - klarnet, Tomasz Mirowski - skrzypce, Dariusz Zawadzki - kontrabas.

Wszystkie te kolędy ZPiT Sokołowianie można obejrzeć w serwisie YouTube. Jak zapewnia kierownik artystyczny zespołu Iwona Kopiwoda, tancerze i kadra już szykują kolejne niespodzianki.




Info. J.O.
Fot. Screen z Youtube



« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe