Z życia gwiazd
Są oni nie tylko rozpoznawalni, ale również lubiani i co najważniejsze, traktowani jako eksperci w swoich dziedzinach. Książki te obrazują życie gwiazd - takich samych ludzi jak i my, którzy mają dobre i złe chwile, wzloty i upadki. Wielu z nich stara się, aby ten świat wyglądał lepiej. Niestety nie zawsze się to im udaje.
Eastwood Clinton, któremu jest poświęcona książka, to jeden z największych sukcesów Hollywood. Amerykański aktor, reżyser, producent, kompozytor muzyki filmowej, polityk i biznesmen. Patrick Mcgilligan na podstawie wyczerpujących rozmów z osobami bliskimi Eastwoodowi, dokumentów i materiałów o produkcji zarówno jego najsłynniejszych filmów, jak i mniej znanych dzieł napisał książkę „Clint. Życie i legenda". Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych. Clint słynie z silnej osobowości, czy to prawdziwy amerykański samotny wilk? Czytelniku sam odpowiedz na to pytanie, po przeczytaniu książki.
Kolejna polecana nietuzinkowa pozycja to „Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok” autorstwa Agnieszki Matynia-Dąbrowskiej - dziennikarki radiowej i telewizyjnej, a jednocześnie żony bohatera książki, uzupełniona komentarzami. Jest to opowieść o Andrzeju Dąbrowskim wspaniałym jazzmanie, popularnym piosenkarzu, kierowcy rajdowym, fotografiku i dziennikarzu. Relacje o jego niezwykle bujnym życiu, o domu rodzinnym, o rozlicznych pasjach, o przyjaźniach, koncertach i podróżach po świecie, a także o jego zaletach i wadach. Andrzej Dąbrowski to ważna postać polskiego ruchu jazzowego. Zasłynął jako piosenkarz, wykonawca takich przebojów jak: „Zielono mi”, „Do zakochania jeden krok”, „ A ty się, bracie, nie denerwuj” i wielu, wielu innych. Tekst książki uzupełnia bogaty wybór zdjęć, pochodzących z archiwum rodzinnego i spośród artystycznych fotografii autorstwa samego bohatera.
Kolejną książką, którą warto przeczytać są „Ulubieńcy bogów umierają młodo” autora bestsellerów Sławomira Kopera, który opisuje sylwetki wybitnych polskich artystów. Autor książki opisuje nieszczęśliwe związki, rozstania, czasami wielkie tragedie czterech wielkich artystów: Marka Grechuty, Ryszarda Riedela, Jerzego Kosińskiego i Romana Polańskiego. Mimo uwielbienia fanów i wielkiej sławy nie zawsze artystom udawało się podnosić z kolejnych życiowych porażek. Z książki czytelnik dowie się, jak wielką cenę musieli zapłacić za swój sukces, jak wyglądała ich droga na szczyt i co było dla nich najważniejsze? Sławomir Koper analizuje ich kariery i przygląda się kolejom ich życia prywatnego. „ …Marek Grechuta do końca życia cierpiał na chorobę psychiczną, Ryszard Riedel całymi latami zmagał się z uzależnieniem od narkotyków, a Jerzy Kosiński tak bardzo bał się chorób i starości, że sam postanowił zakończyć swoje życie. Jedynie Roman Polański nie powiedział jeszcze ostatniego słowa."
Dla miłośników muzyki polecamy autobiografię, pamiętnik Andrea Bocelli „Muzyka ciszy”. Bohaterem tej poruszającej i prawdziwej historii jest sam autor Andrea Bocelli - jeden z największych legend sceny muzycznej naszych czasów i najbardziej lubianych tenorów na świecie, którego wykonania biją rekordy popularności. W tej niezwykłej autobiografii toskański artysta prezentuje inną, choć równie pasjonującą muzykę – „muzykę ciszy”, głos świata wewnętrznego bohatera, którego wrażliwość przejawia się w każdym spostrzeżeniu i zwierzeniu. Śpiewak wspomina lata nauki, opowiada o rodzinie, przyjaciołach, pierwszych miłościach i sukcesach. Autor opowiada o swoim życiu artysty, który święci triumfy, ale też doznaje porażek, cierpień i miewa wątpliwości. Bocelli wprowadza czytelnika w swój duchowy wrażliwy i złożony świat. „Muzyki ciszy” nie da się zapomnieć, podobnie jak głosu jej twórcy.
Biblioteka Pedagogiczna
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu