29
2022
2016-04-03

Z małym opóźnieniem, ale są...


- Nie wyobrażam sobie przyrody bez bocianów. To najpiękniejsze ptaki na świecie - podkreślał na spotkaniu w Sabniach Ireneusz Kaługa, prezes siedleckiej Grupy EkoLogicznej. 

Z małym opóźnieniem, ale są. Bociany pod koniec marca pojawiły się w naszym regionie.
 
Ptaki zazwyczaj pojawiają się w Polsce około 17 - 18 marca. W tym roku przyleciały trochę później. W naszym regionie można je było zauważyć dopiero około 20 marca. 
 
O bocianach wie niemal wszystko Ireneusz Kaługa, prezes siedleckiej Grupy EkoLogicznej. Tuż przed świętami spotkał się on z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum w Sabniach. Uczniowie z wielką uwagą słuchali opowieści o bocianach. Bardzo chętnie zadawali pytania. 
 
- Dlaczego bociany co roku z ciepłych krajów przylatują właśnie do Polski? Co je tutaj przyciąga? - pytali.
 
Jak wyjaśniał Ireneusz Kaługa, bocianom włącza się instynkt. - One doskonale wiedzą, że powinny lecieć w kierunku terenów lęgowych. Zbierają się w grupy i po prostu odlatują. Trafiają tu bez problemów!
 
Ireneusz Kaługa już od kilkunastu lat zajmuje się badaniami i czynną ochroną ptaków, przede wszystkim bocianów. Z wielką pasją angażuje się w ochronę tego gatunku w Polsce oraz na Ukrainie i Białorusi. Przez 7 lat pełnił funkcję prezesa zarządu Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian". Obecnie jest prezesem siedleckiej Grupy EkoLogicznej. 
 
Grupa EkoLogiczna jest ogólnopolską organizacją przyrodniczą, która zajmuje się ochroną dziko żyjących zwierząt i ich siedlisk.
 
- Nasza uwaga skupia się głównie na szerzeniu wiedzy o przyrodzie. Zbieramy dane dokumentujące stan i zagrożenia krajowych gatunków roślin oraz zwierząt. Opracowujemy i wdrażamy plany działań ochronnych - podkreślają członkowie grupy. 
 
Siedlecka Grupa EkoLogiczna bierze udział w corocznym obrączkowaniu bocianów. - W zeszłym roku nasza grupa zaobrączkowała ponad 700 boćków. To był rekord! - podkreśla I.Kaługa.
 
Członkowie grupy przewidywali, że uda się dobrnąć do 1000. Przyroda spłatała jednak figla. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne  oraz opóźniony przylot na tereny lęgowe, dorosłe bociany nie odchowały  tak dużej liczby piskląt.
 
W akcję obrączkowania angażują się uczniowie szkół, przedsiębiorcy, biznesmeni. W zeszłym roku wzięli w niej udział także goście z Libanu, Hiszpanii, Białorusi i Indii. 
 
Losy bocianów na bieżąco śledzili ornitolodzy. Trzem boćkom założono bowiem specjalne nadajniki, dzięki którym na bieżąco można było sprawdzać, gdzie w danej chwili znajdują się ptaki. 

W tym roku obrączkowanie rozpocznie się 13 czerwca i potrwa około 2 tygodnie. Ireneusz Kaługa przewiduje, że uda się zaobrączkować co najmniej 650 ptaków. 
 
Wszystkie aktualności na bieżąco publikowane będą na stronie internetowej: www.grupaekologiczna.org.p

KW


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe