„Z bagażem życiowych doświadczeń możemy zdobywać znów świat..."

Realizowany ze środków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt trwał od kwietnia do grudnia br. i skorzystało z niego pięć Uniwersytetów Trzeciego Wieku z subregionu siedleckiego. Partnerami naukowymi projektu był Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach i Collegium Mazovia.
Na Galę przybyli: Marek Zagórski, poseł na Sejm RP i sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji; dyrektorzy okolicznych ośrodków kultury, słuchacze i koordynatorzy UTW z Łosic, Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i Zbuczyna i inni zainteresowani. Na początku zebrani obejrzeli prezentację multimedialną podsumowującą projekt. Następnie wszystkich powitał dyrektor SOK Marcin Celiński. Jego słowa „To, co dobre, szybko się kończy” zapewne trafnie oddawały uczucia przybyłych na galę seniorów. Głos zabrała również Ewa Jarocka, prezes Fundacji Donum, która szczęśliwa z powodu pomyślnej realizacji przedsięwzięcia podkreśliła wsparcie, jakie otrzymała od koordynatorów i ich pomocników.
Koordynatorzy UTW ze Zbuczyna, Łosic, Siedlec, Węgrowa i Sokołowa szczegółowo podsumowali udział placówek w projekcie. Alina Simanowicz, kierująca pracą Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mówiła o historii i współczesności SUTW. Podkreśliła, że zainteresowanie sokołowskich seniorów wszystkimi formami zajęć projektowych - wykładami, warsztatami plastycznymi, tanecznymi, ruchu scenicznego i emisji głosu oraz gimnastyką było bardzo duże, a chęć zdobycia nowych umiejętności - ogromna.
Następnie Seniorzy wystąpili na scenie, prezentując bardzo interesujący i zróżnicowany program artystyczny. Gospodarze czyli przedstawiciele Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystąpili jako ostatni, ale ich program trwał najdłużej. Zaśpiewały zespoły wokalne Złote Lata i Seniorynki, był też taniec oraz pokaz gimnastyczny. Irena Filipczuk dokonała poetyckiego podsumowania projektu. Wszyscy występujący byli gorąco oklaskiwani. Zachwyciły też wyeksponowane w Galerii DOM efekty pracy projektowych grup plastycznych.
Po występach przyszedł czas na podziękowania dla Fundacji DONUM i prezes Ewy Jarockiej. Było dużo emocji, nie zabrakło życzeń sukcesów w realizacji kolejnych projektów i próśb o dalszą współpracę.
J.O.
Wiersz Ireny Filipczuk podsumowujący projekt:
Dojrzałość Okresem jest Złotym
To bez dwóch zdań
Wie w Sokołowie to wielu panów
I o wiele więcej pań.
Dba o studentów trzeciego wieku
DONUM i SOK.
W pogodzie ducha nam pięknie ucieka
Za rokiem rok.
Więc gdy się zbliża godzina piąta
To każdy z nas
By nie marnować życia na głupstwa
Na wykład musi mieć czas.
Oprócz wykładów są i warsztaty
Gdzie każdy może
Co mu gra w duszy, wyrazić w sztuce
Lepiej lub gorzej.
Tu namaluje, tu modeluje
Talentem tryska.
Do pracowni wchodzi Ania i Krysia
Wychodzi – już artystka.
Słonecznik? Prawie jak u Van Gogha
Kolorem gra
A filcem ozdobić można kreacje
Gdy gust się ma.
Jeszcze warsztaty są dla studentów
Śpiewu i tańca
Tylko rozejrzyj się za partnerem
Do cza-czy i walca.
Choć czasem melodia wyciśnie łezkę
Ta z dawnych lat,
gdy się przypomni młodości wiosnę
i róży kwiat.
A czasem bawimy się tak beztrosko
Ot, tak jak dzieci.
Nie miejcie za złe i się nie dziwcie
To już wiek trzeci!
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu