XVII Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne
W dniach 5 – 8 września 2018 r. w Sokołowie Podlaskim trwały XVII Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne, międzynarodowe święto różnorodności kulturowej prezentowanej tańcem, muzyką i śpiewem, zapoczątkowane w 2002 roku przez Marię Koc, ówczesną dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, a obecnie Wicemarszałek Senatu RP. Spotkania to także doskonała okazja do przedstawienia dorobku artystycznego zespołów kultywujących kulturę narodową i regionalną swoich krajów.
W tym roku do naszego miasta przyjechały - Folklorystyczna Grupa Taneczna z Północnego Cypru, „KUD Punat ” z Chorwacji, „Omladina” ze Słowacji, „Dainava” z Litwy.
Grupa z Cypru istnieje przy pozarządowym Centrum Młodzieżowego, wykonuje tańce folklorystyczne Tureckiego Cypru oraz tańce stylizowane. Uczestniczyła w festiwalach
w Europie oraz Turcji.
Zespół „KUD Punat” przyjechał z Krk, największej wyspy Chorwacji. Grupa składa się
z trzech sekcji: tancerzy, wokalistów i muzyków. Zespół wykonuje tradycyjne tańce lokalne i z różnych części Chorwacji oraz tańce chorwackich mniejszości narodowych,
w strojach typowych dla różnych regionów. „Punat” od 45 lat występuje na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych
w Europie i poza nią.
Zespół „Omladina” powstał w grudniu 2003 roku w Koszycach w północnej Słowacji, Członkowie grupy to doświadczeni artyści, należeli do innych grup tanecznych. Zespół tworzą 3 sekcje: taneczna, wokalna i muzyczna. „Omladina” brała udział w wielu wydarzeniach folklorystycznych w Słowacji oraz Bułgarii, Węgrzech, Turcji, Czechach, Izraelu, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Chinach, Północnym Cyprze, Rosji i Indiach.
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Dainava” z Olity (Alytusa) powstał w 1977 roku i od tego czasu zjeździł niemal wszystkie kontynenty, dając ponad 2500 koncertów w USA, Francji, Niemczech, Kanadzie, Wietnamie czy Malezji. W swojej twórczości odwołuje się do tradycyjnej litewskiej muzyki ludowej, korzystając z wielu tradycyjnych instrumentów.
Tegoroczny festiwal miał nieco inny przebieg niż dotychczasowe, które odbywały się
w maju. W środę 5 września przed południem zespoły występowały w sokołowskich szkołach: zespół z Cypru w PSP nr 6 i w ZS nr 1, „Omladina” w I LO. Po południu uczestniczyły w Młodzieżowych Warsztatach Międzykulturowych. Następnego dnia,
w czwartek, prezentacje folklorystyczne miały miejsce w siedleckich szkołach oraz
na Placu Sikorskiego w Siedlcach.
Głównym dniem festiwalowym był piątek 7 września. Od godz. 15: 00 trwały prezentacje konkursowe gości zza granicy i naszego Zespołu Reprezentacyjnego „Sokołowianie”, oceniane przez Jury złożone ze znakomitych tancerzy i choreografów: Jana Łosakiewicza – v-ce przewodniczącego Sekcji Polskiej CIOFF, Janusza Litko i Marcina Bochenka. Wyniki konkursu zostały przedstawione w sobotę wieczorem na koncercie finałowym XVII NSF, prowadzonym przez popularnego aktora Stanisława Jaskułkę, górala z Nowego Targu. Warto dodać, że artysta jest konferansjerem NSF od początku, nic więc dziwnego,
że w trakcie Gali nie omieszkał jak zwykle żartobliwie i ze swadą snuć wspomnienia
o minionych edycjach Festiwalu. Nie zabrakło wystąpienia dyrektora SOK Marcina Celińskiego, który podsumował przedsięwzięcie i dziękował zespołom i wszystkim, dzięki którym NSF miały tak wspaniały przebieg. Na ręce Krzysztofa Boruty - wicedyrektora MOK i Bożeny Wojciuk, szefowej „Chodowiaków”, podziękowania za współpracę złożył Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Siedlcach.
Wyniki festiwalu zaprezentował Jan Łosakiewicz. Kryształową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł Komisja Konkursowa przyznała Zespołowi Folklorystycznemu „Omladina” „za stylowość i dojrzałość tańca oraz prezentację słowackiego folkloru.” Taka sama nagroda „za prezentację archaicznych tańców z regionu Krk oraz walory muzyczno-wokalne” trafiła do zespołu „KUD Punat” oraz do pozostałych grup. Zespół Pieśni i Tańca „Dainava” z Olity nagrodzono „za opracowanie muzyczne
i wokalne oraz wykorzystanie tradycyjnego instrumentu, a także czystość tańca, wyraz
i dyscyplinę taneczną, Folklorystyczną Grupę Taneczną Centrum Młodzieżowego z Nikozji za „oryginalność męskich popisów oraz subtelność i delikatność kobiecych tańców, Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” za "umiejętne połączenie młodości
z doświadczeniem, trafnie osadzone w tradycji i folklorze Podlasia".
Jan Łosakiewicz podziękował też SOK za bardzo dobrą organizację festiwalu, zespołom gratulował za wspaniałych występów i życzył powrotu do Sokołowa za rok. Również Burmistrz serdecznie zapraszał na kolejne Festiwale do Sokołowa.
Nagrody oraz dyplomy i upominki od władz miasta wręczali: senator Waldemar Kraska, Burmistrz Bogusław Karakula i przewodniczący Rady Miasta Waldemar Hardej.
Po części oficjalnej rozpoczęły się artystyczne prezentacje. Bardzo liczna publiczność
z radością oklaskiwała barwne i żywiołowe popisy. Występy rozpoczęli gospodarze – Grupa Reprezentacyjna wraz z kapelą i grupa rodziców, następnie fragmenty konkursowych prezentacji przedstawili kolejno Słowacy, Chorwaci, Litwini i Cypryjczycy. Zwieńczeniem Gali był popis siedleckiego ZPiT „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz.
Po raz kolejny okazało się, że Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne, prawdziwe święto folkloru, tradycji i kultury, niezmiennie cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta i okolic. Impreza rozsławia Sokołów i Polskę, a przede wszystkim jest wspaniałą okazją do pokojowego spotkania tradycji narodów i kultur.
J.O.
Fot. J.O., SOK
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu