29
2022
2011-10-13

XI Dzień Papieski w Sokołowie


Dzień Papieski obchodzono 7 i 9 października. W tym roku hasłem przyświecającym uroczystościom było "Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy". Celem tych obchodów jest rozpowszechnianie myśli Jana Pawła II. Jako pierwsze hołd Ojcu Świętemu mogły oddać dzieci z sokołowskich przedszkoli, które na koncercie w Sokołowskim Ośrodku Kultury zaprezentowały piosenki, wiersze oraz taniec. Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów był występ Kwartetu OPiUM w Kościele Salezjańskim pw. św. Jana Bosko.

Przed sokołowską publicznością wystąpili: Dawid Lubowicz - skrzypce; Anna Szalińska - skrzypce; Magdalena Małecka - altówka; Olga Łosakiewicz - Marcyniak - wiolonczela. Artyści zaprezentowali program "Musica à la Polacca", w którego skład weszły utwory: II Kwartet smyczkowy "Spiski" Sławomira Czarneckiego; Suita Polska na kwartet smyczkowy (Kaprys, Scherzo, Melodia, Krakowiak) Macieja Małeckiego; Orawa (aranżacja K. Urbański) Wojciecha Kilara; Grande Valse Brillante op.18 (aranżacja M. Małecki) Fryderyka Chopina.

 

Znani muzycy

Kwartet OPiUM powstał wiosną 2004 roku z inicjatywy czterech kameralistów, absolwentów warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Zadebiutował bardzo szybko, bo już w sierpniu tego samego roku, kiedy to wystąpił na letnim festiwalu w Pałacu w Radziejowicach, zdobywając niezwykle ciepłe i pochlebne recenzje. Zespół koncertował w Niemczech, występował w telewizji, na licznych festiwalach muzyki kameralnej w Polsce jak np. Warszawskie Spotkania Muzyczne na Zamku Królewskim w Warszawie, Portrety Kompozytorów, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku, Mazowiecka Scena Młodych, "... i Lutosławski". Brał udział w wielu prestiżowych uroczystościach, w tym uroczystości wręczenia Wawrzynów Olimpijskich, Dniach Kultury Norweskiej czy Międzynarodowym Kongresie Muzykologów w Filharmonii Narodowej.

 

Będą stypendia

Dzień Papieski obejmuje zawsze wymiar duchowy, intelektualny, naukowy i charytatywny. W ramach kwesty przykościelnej i publicznej zbierane są wtedy środki na stypendia edukacyjne.  Cechę szczególną programu stypendialnego stanowi formacja stypendystów w duchu wartości bliskich błogosławionemu papieżowi Janowi Pawłowi II. W tej chwili z programu stypendialnego Fundacji korzysta 2500 młodych ludzi z całej Polski. Dzień Papieski obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale i w parafiach i ośrodkach polonijnych za granicą, m. in. w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii. Biskupi w liście pasterskim, który był odczytywany w kościołach 2 października, podkreślili, że celem tegorocznego Dnia Papieskiego jest pobudzenie w nas ducha modlitwy. "Będzie to wypełnianiem duchowego testamentu Papieża Polaka" - napisali, zachęcając do doskonalenia modlitwy, której wzór mamy w Papieżu Polaku. Wskazali też na niezwykle ważną rolę rodziców w uczeniu dziecka modlitwy. Przypomnieli, że "Karol Wojtyła miał szczęście wzrastania w rodzinie, dla której potrzeba modlitwy była tak oczywista jak smak codziennego chleba".

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [5]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Papież nikogo źle nie uczył. Trzeba nieco w=z własnej przeszłości pamiętać, także JP II. Bo o J. Palacymsię pewnie za dziesięć lat będą pamiętać tylko diabli gotując smołę na powitanie byłej ekscelencji ...

T
2011-10-18 15:04:51

A WY CO U PALIKOTA LEKCJE BRALIŚCIE

ARO
2011-10-16 10:46:33

PALIKOCJARZE jle wy macje lat że tak piszecie o JP2 :)

ARO
2011-10-16 10:40:18

Oj dzieciaki,dzieciaki,co te łotry w kieckach z wami robią.A gdzie rodzice,gdzie sąd?

Iwona K.
2011-10-15 19:09:52

Coraz młodsze dzieci omamiają,ale na szczęście one dorastają i mają w d..,wasz dzionek papieski.Idzie nowe.

miki
2011-10-15 15:50:08
Strona 1/1






Dane kontaktowe