29
2022
2013-11-10

Wzrost cen


Wzrost składek za pogrzeby i wyższe opłaty za nowe miejsca na cmentarzu - czy takie będą skutki nowej ustawy śmieciowej?

Cmentarze, podobnie jak firmy i instytucje, podlegają takim samym zasadom przy naliczaniu podatku śmieciowego. Są to tak zwane nieruchomości niezamieszkałe, więc nie płacą za ilość osób, lecz za kontenery. Parafie mają obowiązek złożenia deklaracji, w których określą liczbę i wielkość potrzebnych im pojemników na odpady. I tu zaczyna się problem!
1 listopada cmentarze w całej Polsce odwiedziły tłumy ludzi. Rodziny, przyjaciele i znajomi zapalili lampki i złożyli wiązanki na grobach swoich bliskich zmarłych. Lecz stosy wypalonych zniczy i uschnięte kwiaty już wkrótce wylądują w przycmentarnych  kontenerach lub wokół nich.

W jaki sposób zmusić mieszkańców do segregacji śmieci na cmentarzu? Jak rozwiązać problem wzmożonej ilości odpadów w okresie Wszystkich Świętych i zdecydowanie mniejszej w przeciągu kolejnych miesięcy? - oto pytania, które podczas sesji Rady Gminy Ceranów wystosował  proboszcz miejscowej parafii - Józef Gierczyński.

- Obowiązek wywózki śmieci z cmentarza ciąży na zarządcy, więc w wielu miejscowościach właśnie na parafii - tłumaczy radca prawny. - Ustawa wyraźnie określa dwie grupy nieruchomości, czyli zamieszkane i niezamieszkane przez  ludzi, lecz gromadzące odpady. Rada gminy nie ma takiej prawnej możliwości, aby wykluczyć z opłaty tylko nekropolie. Może jednak podjąć decyzję 
o zwolnieniu z opłaty wszystkich przedsiębiorców. Mimo wszystko duży obszar gminy przy stosunkowo  rzadszym zaludnieniu skłania do objęcia opłatą wszystkich, jest to po prostu korzystniejsze dla nas rozwiązanie. Wójt jako organ podatkowy musi wyegzekwować zapłatę od mieszkańców - dodaje.

- Ja nie uchylam się od obowiązku płacenia za śmieci, a problem ochrony środowiska uważam za istotny. Jednak o decyzji radnych w sprawie opłat za śmieci, którym został objęty także cmentarz, dowiedziałem się niedawno z pisma wzywającego do jej uiszczenia. Ja już zapłaciłem za wywózkę śmieci innej firmie, dlaczego miałbym płacić podwójnie? Powinienem, jak inni, dowiedzieć się o decyzji radnych przed 1 lipca. Przecież pieniądze, jakie uzyskuje parafia pochodzą z datków otrzymanych od wiernych. Mam wątpliwości, czy mieszkańcy powinni płacić podwójną opłatę - przedstawił swoje stanowisko proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ceranowie.

Kto ponosi winę za zaistniałą sytuację, podczas sesji rady, tego nie wyjaśniono. Nie wiadomo też, czy ksiądz nie uniknie podwójnej opłaty i czy tym samym wzrosną składki za usługi świadczone przez kościół.

AR

« wróć | komentarze [5]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Jak można wyłudzić 1800zł.za pogrzeb syna mając samej 800zł emerytury.Czyż nie ma tu zastosować art.191&1 kodeksu karnego który mówi o zmuszaniu do określonego działania.Czy ma inne wyjście ta osoba.Wpis ten dotyczy parafii Ceranów gdzie urzęduje wielebny Józef Gierczyński.

JAN
2014-02-28 09:38:54

Mirosławo nie grzesz.To nasi pasterze i im się należy wszysto co nasze.

Ewa
2013-12-01 12:40:01

LUDZISKA NIE PŁAĆCIE ZA MIEJSCA POCHÓWKU.TO TEREN KUPIONY ZA NASZE PIENIĄDZE.KSIĘŻA NAJPIERW NIECH SOBIE KUPIĄ ZA SWOJE ,A POTEM SPRZEDAJĄ, A NIE OKRADAJĄ SOKOŁOWIAN.

Mirosława
2013-11-30 13:47:42

Łotry ,przecież teren pod cmentarz miasto wykupiło za pieniądze podatników w roku 1993.To dlaczego teraz my mamy płacić klechom za miejsce na cmentarzu?. To cmentarz nasz.

ja
2013-11-24 19:34:24

To kościół świadczy usługi to przedsiębiorstwo jest? Pogrzeb 1800zł , ślub 1300zł dlaczego jest cena a nie ofiara? Kościół to nie sklep a proboszczowi trochę skromności by się przydało trzeba brac przykład z Papierza Franciszka...

Parafianin
2013-11-20 12:25:37
Strona 1/1






Dane kontaktowe