29
2022
2012-02-16

Wywiad z Prezesem PUIK w Sokołowie Podlaskim


Nadeszła fala ostrych mrozów. Jak sobie radzi miejska ciepłownia?

Odpukać!  Technicznie ciepłownia funkcjonuje bez zarzutów, pomimo, że jest już w dużym stopniu zdekapitalizowana. Istniejące trzy kotły WR-5 pracują pełną mocą. Średnie zużycie miału węglowego wynosi 80 ton na dobę, a jego zapas wystarczy do lata. W ubiegłym roku i styczniu tego roku ponieśliśmy stratę na tej działalności z uwagi na dodatnie temperatury – w lutym liczymy, że uda nam się tę stratę trochę  odrobić.

W mieście mówi się o dużych planach inwestycyjnych PUIK w tym o modernizacji ciepłowni. Jak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy?

Tak. Przystąpiliśmy do realizacji projektu p.n.: „Budowa wysokosprawnego układu skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o spalanie biomasy w Sokołowie Podlaskim”. Projekt został zaakceptowany przez Burmistrza Miasta Bogusława Karakulę, który na bieżąco interesuje się i bierze czynny udział w realizacji projektu.

Mamy zawartą umowę z inwestorem zastępczym. Aktualnie trwa sporządzanie projektu budowlanego. Przewidywany zakres prac modernizacyjnych obejmuje:

-       budowę nowego budynku o kubaturze znacznie większej od obecnego,

-       montaż układu ORC o mocy elektrycznej 1,73 MW z kotłem pracującym na oleju termalnym opalanym biomasą o mocy 9,79 MW - sezonowa produkcja energii elektrycznej,

-       montaż kotła gazowego o mocy 1,3 MW na potrzeby produkcji ciepłej wody w okresie letnim,

-       remont jednego istniejącego kotła węglowego WR-5,

-       modernizację sieci ciepłowniczej,

-       modernizację węzłów cieplnych.

Szacowany koszt inwestycji według koncepcji technicznej wynosi 35 mln. PLN.

Co to jest ORC i jak pracuje?

Organic  Rankin Cycle  (organiczny cykl Rankina) w skrócie ORC stanowi nowoczesną technologię stosowaną dotychczas w niewielu ciepłowniach  w kraju. Składa się z modułu kogeneracyjnego i kotła na olej termalny opalanego zrębkami drewnianymi, a przeznaczony jest do równoczesnego (kogeneracja) wytwarzania ciepła i energii elektrycznej przy wykorzystaniu biomasy.  Zasada działania jest następująca: energia cieplna wytwarzana w kotle, opalanym biomasą, jest przekazywana poprzez medium robocze kotła, którym jest olej termalny do modułu turbogeneratora. Medium to krąży w bezciśnieniowym, zamkniętym układzie rurociągów, w którym temperatura nie przekracza 3000C. Specjalny olej organiczny, stanowiący medium robocze układu ORC, jest odparowywany w parowniku. Pary oleju organicznego rozprężają się w turbinie a następnie są schładzane w podgrzewaczu wstępnym oleju i kondensują w wymienniku ciepłowniczym. Kondensat jest podawany pompą cyrkulacyjną  z powrotem do parownika.

Przekładając to na język „ludzki” – normalnie do napędu turbiny potrzebna jest para wodna – tutaj zastępują ją pary rozprężającego się oleju organicznego. W dniach 30-31 stycznia 2012 roku zwiedziliśmy pracującą identyczną wielkościowo elektrociepłownię w Zielonej Górze i jesteśmy pod jej dużym i bardzo pozytywnym wrażeniem.

 

Skąd planujecie pozyskanie środków finansowych?

Głównym źródłem dofinansowania będzie  pożyczka - częściowo umarzalna – z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 19,2 miliona PLN, na którą uzyskaliśmy promesę w lipcu 2011 roku. Przygotowujemy również wniosek na pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zaangażujemy też środki własne a także odpowiednio ustawimy inżynierię finansowania aby spłacać zobowiązania z tego co uzyskamy z produkcji  ciepła i energii elektrycznej. 

Jakie będą korzyści z realizacji tego projektu?

Realizacja projektu podniesie sprawność i niezawodność techniczną ciepłowni oraz całego systemu, ponad to zapewni bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej. Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria będą to korzyści techniczne, ekologiczne oraz ekonomiczne. Aktualna ciepłownia jest już technicznie wyeksploatowana - nowa będzie jedną z najnowocześniejszych tej wielkości w kraju. Zostanie ograniczona emisja zanieczyszczeń do atmosfery o 85%. Zostanie zmniejszona wielkość odpadów stałych ze spalania miału węglowego. Spełnione zostaną wymogi nałożone przez Unię Europejską ustanawiające konieczność uzyskiwania co najmniej 7,7% energii przy wykorzystaniu biomasy jako odnawialnego źródła energii. W wymiarze ekonomicznym wzrosną przychody głównie z tytułu dopłat do produkcji zielonej energii elektrycznej.

Czy wzrosną ceny ciepła?

Naszym celem jest stworzenie nowoczesnej ciepłowni przy najmniejszym możliwym wzroście cen ciepła stąd wybór najbardziej efektywnej tj. skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej. Część kosztów jak np. amortyzacja znacząco wzrośnie. Część kosztów zmaleje. Zmniejszą się opłaty za emisję do atmosfery szkodliwych substancji i dwutlenku węgla. Dodatkowo koszty zostaną pomniejszone o przychody z dopłat za certyfikaty produkcji zielonej energii elektrycznej.

 

Kiedy przewidujecie zakończenie projektu?

Gdy zamkniemy bilans finansowania inwestycji może uda nam się ją zrealizować w 2013 roku.

 

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę jak najszybszej realizacji planów.

 

« wróć | komentarze [7]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

I DUPA Z PROJEKTU SILNIKI STOIĄ (NIGDY NIE RUSZYŁY) A PUIK SPŁACA POŻYCZKĘ DO 20#5 roku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A TERAZ NOWY PROJEKT BOKI Zrywać

ZBYSZKO
2023-03-05 16:50:00

Ha, ha boki zrywać. Najmowoczesniejsza w kraju gazowa elektrociepłownia funkcjonuje w siedleckim PEC-u, ale panowie jadą do Zielonej Góry. Zycze dobrze ale porywacie się z motyka na słońce.

sokolowianin
2012-02-23 23:35:51

Tak się broni kolejny miernota. W Sokołowie są ludzie,którzy by szybko to miasto postawili na nogi,ale ich nie dopuszczą do zarządzania bojąc się o siebie.

NN
2012-02-23 14:00:12

Ojciec gadał,że ten prezes.no jego ojciec, to na swoich się dorobił jak Niemiec przyszedł w 1939.A na bocznicy handlował ponoć towarkiem zdążającym do T.

rr
2012-02-19 21:13:06

To icek.Śmieszny Icek.

popo
2012-02-19 20:17:20

Mieszkańcy żydom dziękują.

ja
2012-02-17 14:47:43

Jestem ciekaw gdzie powstanie nowa inwestycja i jak mocno z niej będzie capić na okolice...już wspólczuje mieszkańcom.

tutejszy
2012-02-17 08:28:35
Strona 1/1






Dane kontaktowe