„Wyszyński - Pater Patriae”
Jak informuje Sokołowski Ośrodek Kultury, w tym prestiżowym gronie znalazła się Joanna Błońska, artysta plastyk SOK i jej dwa obrazy. We włocławskim wernisażu wzięła udział delegacja SOK: Joanna Błońska, Marcin Celiński oraz Paweł Cichocki.
Uczestniczący w uroczystości biskup włocławski Krzysztof Wętkowski zaznaczył, że epoka kard. Stefana Wyszyńskiego, która rozpoczęła się we Włocławku, gdzie spędził 30 lat życia, jest ważnym etapem w historii Polski. Wystawa wpisuje się w obchody dziękczynienia za beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, prezbitera Kościoła włocławskiego. Kurator wystawy prof. Mirosława Rochecka z UMK w Toruniu, prezentując charakter ekspozycji wskazała na różnorodność technik prac - od malarstwa, poprzez rysunek, grafikę i rzeźbę po fotografię.
Przez najbliższe półtora roku ta ogromna wystawa pokazywana będzie kolejno w 12 galeriach i muzeach w Polsce. Organizatorzy podkreślają, że „wędrująca” koncepcja pokazu - pomyślanego nie jako pojedynczy event, ale cały cykl wystawienniczy, ma nawiązywać do trasy uwięzienia prymasa oraz do zainicjowanych przez niego peregrynacji Jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej. W czerwcu wystawa 2023 roku trafi do Sokołowa Podlaskiego, gdzie przez dwa miesiące będzie eksponowana w galerii DOM. SOK jest jedynym domem kultury, który znalazł się na liście instytucji, do których zawita ta ekspozycja. Podsumowaniem projektu będzie finalna prezentacja prac w Warszawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Na zdjęciu: Grzegorz Kalinowski (autor jednego z obrazów wystawy), Joanna Błońska (SOK, autorka dwóch obrazów po lewej stronie), Aneta Jaźwińska (autorka tryptyku po prawej stronie), Marcin Celiński (dyrektor SOK)
J.O.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu