29
2022
2019-01-24

Wystrzałowo, Atrakcyjnie, Technicznie…, czyli o współpracy I Liceum z WAT.


25 kwietnia 2018 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy Wojskowej Akademii Technicznej z I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz powiatem sokołowskim. W ramach tejże współpracy 15 stycznia 2019 roku uczniowie liceum mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach i wykładach przygotowanych przez pracowników uczelni.

Podczas wizyty uczniowie mieli możliwość zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną uczelni, zasadami rekrutacji. Przygotowane przez pana pułkownika mgr inż. Wiesława Szczygielskiego stoisko promocyjne cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Jak mówią uczniowie: „rozmowa z przedstawicielami uczelni bardzo mi pomogła w podjęciu decyzji, gdzie chcę studiować. Wiem już na pewno, ze będę próbowała dostać się na WAT, bo jak mówił pan pułkownik coraz więcej dziewczyn studiuje na kierunkach wojskowych i sobie radzą.”

Inny uczeń podkreśla, że: „z rozmowy z panią podchorąży dowiedziałem się, że uczelnia oferuje swoim studentom bardzo dobre warunki do studiowania, ale też trzeba dużo się uczyć."

Maturzyści dodają, że: „bardzo fajnie opowiedziano nam o zaletach studiowania w WAT. Jest tam tyle atrakcji i możliwości, że studia mogą być fascynującą przygodą.”

„Pani sierżant z uczelni zachęciła mnie do spróbowania swoich sil w dostaniu się na WAT, chociaż nie są to łatwe studia. Na kierunkach wojskowych jest coraz więcej kobiet, więc to pokazuje, że uczelnia jest otwarta i nowoczesna.”

„Stoisko informacyjne na temat uczelni było bardzo dobrze przygotowane. Każdy z nas mógł osobiście porozmawiać o tym, jak wygląda studiowanie na tej uczelni. dodatkowo każdy zainteresowany otrzymał drobne gadżety i ulotki o kierunkach studiów.”


Na temat Wszechobecnego światu mikrofal zajęcia przeprowadził pan dr inż. Adam Rutkowski z Wydziału Elektroniki.

Po zajęciach uczniowie podkreślali ich wysoki poziom oraz ciekawy sposób podejścia do tematu.

„Dzięki zajęciom dowiedziałam się, ze mikrofale są wokół nas, co nie było dla mnie oczywiste. Prowadzący zajęcia w sposób bardzo przystępny wyjaśnił nam kwestie bezpieczeństwa używania mikrofalówek czy telefonów komórkowych, które bazują na promieniowaniu.”

„Uważam, że zajęcia w których uczestniczyliśmy bardzo pogłębiły naszą wiedzę. Mogliśmy uświadomić sobie, że źródłem promieniowania są różne urządzenia coraz powszechniej dzisiaj spotykane.”

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia na temat Burzliwej historii materiałów wybuchowych, które brawurowo poprowadzili pani mgr inż. Judyta Rećko oraz pan Konrad Skrobisz z Wydziału Nowych Technologii i Chemii.

O to, co najbardziej utkwiło uczniom liceum pamięci:

„Zajęcia głęboko mnie poruszyły i wzbudziły zainteresowanie zastosowaniem materiałów wybuchowych. W pamięci utkwiła mi w szczególności nitroceluloza.”

„Zajęcia z pracownikami WAT bardzo mi się podobały, ponieważ były bogate w treści i teoretyczne i praktyczne. Każdy z nas mógł brać udział i doświadczyć pirotechnicznych odkryć, z którymi nie mamy możliwości spotkać się na co dzień.”

„To były niezwykłe zajęcia, które bardzo wpłynęły na moją wyobraźnię.”


„Dzięki tym zajęciom dowiedziałam się jak długa była droga od wynalezienia prochu po energię jądrową. To były idealne zajęcia dla fascynatów historii nauki i militariów.”

W tematykę Ciekłych kryształów – wczoraj, dziś i jutro wprowadził nas pan dr inż. Michał Czerwiński z Wydziału Nowych Technologii i Chemii .

„Z tych zajęć dowiedziałam się, że ciekłymi kryształami naukowcy zajmują się od końca XIX wieku, ale długo były traktowane jako ciekawostka naukowa bez większego znaczenia. Moim zdaniem zajęcia były prowadzone na bardzo wysokim poziomi. Wykłady zabarwione były efektownymi pokazami które pomogły lepiej przyswoić wiedzę.”

Pan mgr inż. Mariusz Radzimierski z Instytutu Pojazdów Mechanicznych i Transportu Wydziału Mechanicznego wygłosił wykład nt.: „Jak przeżyć wypadek drogowy ”. Wykład dotyczył problematyki związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Prowadzący przedstawił najczęstsze przyczyny wypadków oraz ich skutki.

Uczestnicy zajęć podkreślają ich wysoki poziom: „Zajęcia bardzo mi się podobały. Pan prowadzący był kompetentny i umiał zainteresować nas tematem.”

„Wykład bardzo mnie poruszył i uświadomił jak ważną sprawą jest bezpieczeństwo drogowe. dla takich ciekawych wykładów warto być studentem WAT-u. Ja będę nim na pewno”.

Pan mgr inż. Wojciech Życiński z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji w ciekawy sposób opowiedział o budownictwie betonowym w ujęciu praktycznym, czyli co robi inżynier w pracy”.

Opierając się na swoim bogatym doświadczeniu przedstawił nam jak w praktyce wygląda dzisiaj praca inżyniera i na co należy zwracać uwagę wykonując ten zawód.

Uczniowie podkreślają, że: „To były bardzo ciekawe zajęcia. Wiem, że warto studiować budownictwo i to tylko na uczelni WAT. Zamiast zdawać na architekturę będę próbowała dostać się na tę właśnie uczelnię.”

„Nawet nie przypuszczałam, że budownictwo kryje w sobie tyle ciekawych rzeczy. Zawód inżyniera jest ciekawszy niż myślałam.”

„Chciałbym być inżynierem i zajmować się budownictwem, bo jak mówił pan prowadzący zajęcia, to zawód z przyszłością.”

Po skończonej wizycie naszych gości Pani Dyrektor Teresa Oliwińska podsumowała ten dzień, mówiąc iż: „liceum jest dumne z faktu, że udało się nawiązać współpracę z taką uczelnią, jak WAT. Wyraziła nadzieję, że takich zajęć dla uczniów będzie przyszłości jeszcze więcej.”








Teresa Oliwińska, zdj. Walenty Walenciej
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe