Wystawa "Wybrałem Góry" Ryszarda Kowalewskiego
Marcin Celiński – Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury wraz z Anną Błońską wernisaż wystawy rozpoczęli od krótkiej charakterystyki wystawy. - Wszystkie nasze wystawy bardzo różnią się od siebie, są to takie skoki w różne światy. Dopiero co zakończyliśmy zbiorową i tematyczną wystawę "Jestem", a już wskakujemy w zupełnie inną przestrzeń. Kiedy Ania powiedziała mi, że będzie u nas właśnie takie malarstwo i kiedy zobaczyłem po raz pierwszy te obrazy to odżyły wszystkie wspomnienia, które są nie do zapomnienia - podsumował Marcin Celiński.
Następnie powitano gości. Wśród zgromadzonych znaleźli się z m. in. Stanisław Baj – profesor Akademii Sztuk Pięknych, Antoni Wróblewski – artysta z Siedlec, Halina Budziszewska, Halina Holewka, Anna Kaczor, Ewa Kunicka, Michał Godlewski, Roman Postek oraz Piotr Żebrowski - Prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego i sponsor wystawy.
W dalszej części Anna Błońska opowiedziała krótko o artyście, po czym on sam zabrał głos. O swoich dziełach mówił tak: Maluje góry, bo jak kiedyś policzyłem – spędziłem w nich kilka lat. Góry mogę malować ze zdjęcia – kolorowego, czarno-białego, każdego innego, ale ja muszę je przeżyć po swojemu. Wiem jak wygląda śnieg, skała, załamanie pogody, jak piękna pogoda. Staram się pokazywać je w ich krasie, w ich nieprawdopodobnych i teatralnym powabie powabie. Góry są dla mnie ciągłym przedstawieniem. Teraz jak sam już nie mogę w nie jeździć, bo już ledwo chodzę, to chociaż w pracowni jestem i wspomnienia odżywają.
Następnie autor podziękował wszystkim za przybycie, wyraził swoją radość za sfinalizowanie wystawy akurat w jego rodzinnym wschodzie Polski, dodatkowo na tak wysokim poziomie oraz zaprosił do obejrzenia obrazów. Wernisaż uświetnił występ Anny Maliszewskiej i Pawła Cichockiego. Solistka wykonała trzy utwory z gatunku poezji śpiewanej, treścią i nastrojem związane z tematem wystawy.
Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy, która gościć w murach SOK-u będzie do 8 sierpnia br.
O artyście:
Urodził się w 1943 roku
w Lublinie. Uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, następnie do ASP w Warszawie.
W 1970 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie w latach 1970-1974 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych jako asystent profesorów: Padlewskiego, Kadłubowskiego i Zabłockiego.
Zajmuje się malarstwem, jest kuratorem wystaw, pracuje społecznie na rzecz środowiska artystów plastyków.
Jego pasją, obok malarstwa, stała się wspinaczka wysokogórska. Wieloletnią przygodę z profesjonalnym alpinizmem rozpoczął w polskich Tatrach
i począwszy od 1965 roku dokonywał liczących się
w alpinizmie wejść, m. in. na dwa dziewicze siedmiotysięczne szczyty w Karakorum. Zmierzył się również z ośmiotysięcznikami
w Himalajach – Nepalu, tam też zimą wszedł na dziewiczy szczyt sześciotysięczny. Dokonał pierwszych przejść na pięciotysięczne szczyty w Pamiro – Ałaju i Andach. Eksplorował również dziewicze jaskinie Kolumbii.
Jeszcze do dziś niektóre światowe fachowe pisma rozpisują się nad jego triumfem w norweskich fiordach osiągnięcia przewieszonej mitycznej ściany Trollveggen, którą wraz kolegami zdobywał parę dni smagany wiatrem i mrozem.
Opr. K. W.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu