Wystawa "Warto być Polakiem"

Podstawową bazą dokumentacyjną, na której oparto wystawę są najistotniejsze i najbardziej charakterystyczne fragmenty przemówień, wykładów, listów i wywiadów Lecha Kaczyńskiego z lat 2005 - 2010, opatrzone fotogramami z okresu prezydentury. Ekspozycja ukazuje również dzieciństwo, okres działalności niepodległościowej w PRL oraz pozostałe etapy działalności publicznej śp. Lecha Kaczyńskiego, do momentu zaprzysiężenia na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej 23 grudnia 2005 roku.
Najważniejsze dla Polski
- Wystawa obrazuje sposób myślenia Prezydenta o najważniejszych dla Polski sprawach, przedstawiając katalog wartości, do których się odwoływał oraz wskazywane przezeń cele i zadania - mówił podczas otwarcia wystawy Paweł Kryszczuk z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. - Ekspozycja, podobnie jak wcześniej opublikowana książka "Warto być Polakiem", zachęca do refleksji nad myślą polityczną Lecha Kaczyńskiego - właśnie dzisiaj, będąc naszą wspólną spuścizną, ukazuje jak trafne i aktualne jest przesłanie myśli Lecha Kaczyńskiego w czasach niepewnych dla Polski i całej Europy. Celem wystawy jest refleksja nad niemającym precedensu dramatem państwa, tragicznie przerwaną prezydenturą oraz utratą elit państw. Projekt jest przede wszystkim przesłaniem dla potomnych, ocaleniem od zapomnienia i przemilczenia. Jest także propozycją dla Rzeczpospolitej, dla młodych Polaków.
Okrutny los
Najlepszym wprowadzeniem do wystawy są słowa Macieja Łopińskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Cytat ten umieszczony został na otwierającej ekspozycję planszy: "10 kwietnia 2010 roku, w dniu tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, prezydentura Lecha Kaczyńskiego została nagle przerwana. Lecha Kaczyński to pierwszy prezydent niepodległej III Rzeczpospolitej, o którym okrutny los każe nam mówić już tylko w czasie przeszłym. To zobowiązuje - nie tylko do szacunku wobec zmarłego, ale też do podjęcia refleksji nad jego spuścizną. My wszyscy - i ci, którzy prezydenta popierali, współpracowali z nim, podzielali jego wizję państwa, i ci, którzy zachowywali krytyczny dystans i wchodzili z prezydentem w spór - mamy dziś szansę odkryć tę prezydenturę. Mamy szansę oddać jej sprawiedliwość i, niezależnie od dzielących nas naturalnych różnic, uznać ją za wspólne dobro naszego odrodzonego państwa."
Miejsce w Europie
- 29 maja 2008 roku był niewątpliwie jednym z najważniejszych dni w dotychczasowej historii Sokołowa Podlaskiego - mówił podczas spotkania burmistrz Bogusław Karakula. - Tego dnia prezydent Lech Kaczyński odwiedził Sokołów Podlaski i pośmiertnie odznaczył Orderem Orła Białego ks. gen. Stanisława Brzóskę, ostatniego dowódcę powstania styczniowego na naszych terenach. Nikt z nas wtedy nie przypuszczał, że za niespełna dwa lata prezydent zginie w tak tragicznych okolicznościach. Prezydent Lech Kaczyński całą swoją prezydenturą i życiem udowadniał jak trzeba walczyć o Polskę. To podczas jego prezydentury Polska zaczęła odzyskiwać należne jej miejsce na mapie Europy.
Poseł Krzysztof Tchórzewski, który również przybył na otwarcie wystawy do Sokołowa, dzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami dotyczącymi tragicznie zmarłego prezydenta.
Na zakończenie dokonano uroczystego otwarcia wystawy, którą można podziwiać do 13 października.
Katarzyna Markusz
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu