29
2022
2017-10-24

Wystawa poplenerowa


 16 października w galerii "DOM" Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż prac, które powstały podczas pleneru malarsko-fotograficznego w Drohiczynie. W sierpniu sokołowscy artyści spotkali się nad rzeką Bug, aby wspólnie uwieczniać na płótnie i fotografii piękno podlaskiego krajobrazu.

Poplenerowa wystawa została uroczyście otwarta przez komisarza pleneru Joannę Błońską, która przybliżyła gościom okoliczności jego powstania oraz opowiedziała o procesie twórczym artystów. Sokołowscy twórcy związani z grupą plastyczną "W Drodze" istniejącą przy SOK podczas sierpniowego pleneru w Drohiczynie mieli okazję do wspólnej pracy i wzajemnej inspiracji. Wydarzenie było możliwością wykazania się swoimi umiejętnościami malarskimi, jak i fotograficznymi, ponieważ po raz pierwszy zorganizowano plener łączący obie te sztuki.

Piękno urokliwego Drohiczyna, podlaskiego krajobrazu łąk i pól oraz majestatycznej rzeki Bug zostały oddane na płótnach za pomocą wielu różnorodnych technik. Podczas wystawy zaprezentowano obrazy stworzone za pomocą farb akrylowych i olejnych, a także pasteli. Fotografowie uchwycili w swoich pracach zabytkowe zabudowania miejskie wraz z obecnymi na nich śladami historii oraz ulotność letnich dni nad największą rzeką Podlasia.

Podczas trwania pleneru działania plastyczne prowadziła również Aleksandra Rykała. Wraz z pozostałymi twórcami pracowała nad projektem "Woda, która płynie we mnie". Na 20-metrowe płótno artyści przelali swoje przemyślenia i wyobrażenia na temat znaczenia i symboliki wody. Zwieńczeniem projektu było zanurzenie płótna w wodzie rzeki Bug równo o północy.

Uczestnikami pleneru "Drohiczyn 2017" byli: Joanna Błońska, Piotr Daniluk, Roman Domański, Michał Godlewski, Aneta Kocak, Andrzej Kublik, Ewa Kunicka, Piotr Marciniak, Teresa Pieniak i Aleksandra Rykała.

Poniedziałkową wystawę swoim znakomitym występem uświetnili sokołowscy muzycy: uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i uczeń II klasy I Liceum Ogólnokształcącego – Piotr Wiceńciak (skrzypce) oraz nauczyciel klasy fortepianu sokołowskiego ogniska muzycznego i dyrygent chóru COE – Aneta Mroczek (fortepian). Muzycy zagrali kilka utworów m.in. "Lawendowe Wzgórza" Nigela Hessa oraz "Ave Maria" Bacha / Gounoda.

Organizatorzy pleneru "Drohiczyn 2017" mają nadzieję, że zapoczątkował on cykl spotkań, które będą miały wpływ na rozwój indywidualny jego uczestników, ale także na rozwój środowiska plastycznego w naszym mieście. Ciągłe poszukiwanie własnego środka wyrazu, otwarcie się na nowe doświadczenia, a przede wszystkim mobilizacja do twórczej pracy, niech będzie motywacją do wspólnych plenerowych spotkań i wieńczących je wystaw.
 










Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe