29
2022
2018-04-17

Wystawa „Pamięć – Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej”


5 kwietnia w Muzeum Niepodległości w Bramie Bielańskiej została otwarta wystawa pt. „Pamięć – Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej”. Wystawa zorganizowana została po raz pierwszy w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury w 2015 r.

10 kwietnia 2010 r. zginęła patriotyczna elita polskiego narodu, udająca się do Katynia by uczcić 70 rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach. Zginęło 96 osób z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią na czele. Wystawa została zorganizowana w celu upamiętnienia dramatu, który dotknął nasz naród. Ma także na celu oddanie hołdu wszystkim, którzy zginęli, tym samym zjednoczenie się w bólu z rodzinami ofiar, które cierpią i czekają na prawdę. Bez prawdy nie ma właściwych relacji międzyludzkich. Bez prawdy nie zbudujemy zaufania, ani pojednania. Dotyczy to każdej sfery rzeczywistości, w której żyjemy. Ważne jest także zachowanie w pamięci dramatu. Pamięć uwrażliwia, zmusza do refleksji, do zadawania pytań i szukania odpowiedzi.

Wystawa zorganizowana po raz pierwszy w 2015 r. w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury, była pierwszą ekspozycją w Polsce poświęconą katastrofie w Smoleńsku. W 2015 r. była prezentowana w Siemiatyckim Ośrodku Kultury, Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce, w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim, a rok później gościła w Narodowej Galerii Kordegarda i w Sejmie RP. W 2017 r. prezentowana była w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Czwartkowy wernisaż wystawy był wzbogacony o pokaz jej historii, który odbył się w Sali kinowej Muzeum Niepodległości X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Organizatorami ekspozycji są Muzeum Niepodległości, Fundacja im. Władysława Orkana, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Sokołowski Ośrodek Kultury w Sokołowie Podlaskim. Patronatem honorowym objęli ją: biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

W wystawie bierze udział 19 twórców: Marek Andała – Kazimierz Dolny, s. Natanaela Błażejczyk – Warszawa, Włodzimierz Dawidowicz – Warszawa, Andrzej Dworakowski – Białystok, Aleksander Grzybek – Białystok, Helena Jacyno – Przemyśl, Aneta Jaźwińska – Warszawa, Anna Kaczor – Wejherowo, Andrzej Kalina – Warszawa, Grzegorz Kalinowski – Łódź, Krzysztof Koniczek – Białystok, Janusz Lewandowski – Warszawa, Zdzisława Ludwiniak – Wołomin, Jacek Maślankiewicz – Warszawa, Barbara Pierzgalska – Łódź, Krzysztof Rukasz – Lublin, Maria Sawicka – Biczyk – Warszawa, Jadwiga Szczykowska-Załęska – Supraśl, Joanna Błońska – Sokołów Podl. – kurator wystawy.

Wystawę w galerii Brama Bielańska w Warszawie można oglądać do 13 maja b.r.
 

























Info / Fot. SOK 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe