29
2022
2012-10-26

Wystawa murali o Mazowszu


"Miejsce szczególne. Mazowsze" to tytuł wystawy murali, którą możemy podziwiać na ogrodzeniu kościoła św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim. Autorami prezentowanych prac są: Piotr Kolasiński, Bartosz Leszczyna, Łukasz Majcherowicz, Sylwester Piędziejewski, Grzegorz Stępniak, Paweł Stręk, Magdalena Szymańska.

Projekt "Miejsca szczególne. Mazowsze" jest rodzajem sztuki w przestrzeni publicznej zrealizowanym przez absolwentów Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy studiowali także w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego. Opiekunem artystycznym projektu jest pracujący w tej pracowni Sylwester Piędziejewski.
Grupa malarzy została poproszona o wykonanie obrazów na temat Mazowsza, które mają zostać zaprezentowane w różnych ośrodkach regionu. Artyści mogli nawiązać do historii, architektury, krajobrazu, lokalnych tradycji i legend, wydarzeń politycznych bądź społecznych, znanych postaci czy kultury materialnej mazowieckich miast i miasteczek. - Pragnęliśmy, aby powstały prace posiadające kontekst lokalny, pokazujące charakterystyczne zjawiska dla tego największego w Polsce województwa zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów ludzi - zapewniają organizatorzy. - Chcieliśmy jednak uniknąć banalizacji tematu w rodzaju widoków rozległych mazowieckich równin, wierzb czy postaci Fryderyka Chopina, którego wizerunek został ostatnio wystarczająco wyeksploatowany w czasie obchodów roku kompozytora. Byliśmy ciekawi, jak młodzi widzą ten teren, co zauważają i co ich pasjonuje. Wszyscy mieszkają w Warszawie, a Mazowsze widzą z pozycji zewnętrznego obserwatora. Powstał zbiór obrazów, będący rezultatem rozmaitych inspiracji. Są wśród nich prace figuratywne, malarski kolaż, fotografie, a także niemal abstrakcyjna konstruktywistyczna układanka i impresja z wtopionymi weń znakami.
Sylwester Piędziejewski posłużył się historycznymi czarno-białymi fotografiami ukazującymi mieszkańców podwarszawskich miasteczek. Zdjęcie z Góry Kalwarii, wykonane na przełomie poprzednich stuleci, ukazuje miejscową biedotę, mężczyznę i chłopca znajdującego się na pierwszym planie. Obaj noszą wysokie czapy charakterystyczne dla tamtych czasów. Stoją nieruchomo, obojętnie spoglądając w obiektyw aparatu.
Magda Szymańska w swoim obrazie nawiązała do mazowieckiej natury. Inspiracją jej pracy był widok pól z lotu ptaka; charakterystyczna mozaika geometrycznych figur, prostokątów i pasów oraz pojawiających się czasami pośród nich obiektów industrialnych.
Miłośników starych samochodów na pewno zainteresuje obraz Pawła Stręka. Rozpoznają na nim kultowy samochodów marki Warszawa M 20. Czerwona maska wypełniająca niemal całą powierzchnię malarską z pieczołowicie oddanymi detalami przywodzi na myśl dzieła pop artu i fascynację światem przedmiotów. Grzegorza Stępniaka zainspirowały zaś widoki regionalnej architektury, a właściwie archiwalne zdjęcia widokowe, dokumentalne i amatorskie, wykonane głównie w pierwszej połowie XX wieku na terenie obecnego województwa mazowieckiego. "Pocztówka z Mazowsza" jest malarskim kolażem, wizją nieistniejącego miasta, w którym uważny obserwator dostrzeże znane sobie widoki. Brama w centrum obrazu pochodzi z Siedlec, budynek po prawej stronie - z Wyszkowa, architektura z lewej - z Tarczyna i Piaseczna, a w tle można rozpoznać charakterystyczne wieże zamku w Liwie i domy z Żyrardowa.
Organizatorami wystawy są: Sokołowski Ośrodek Kultury, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

KM

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe