29
2022
2015-04-24

Wystawa malarstwa i grafiki "Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej"


Sokołowski Ośrodek Kultury w Sokołowie Podl. w związku z piątą rocznicą katastrofy smoleńskiej zorganizował wystawę malarstwa i grafiki „OFIAROM KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ’’. Ekspozycja w Galerii DOM była przygotowana na dzień 10 kwietnia, natomiast otwarcie wystawy miało miejsce 13 kwietnia.

Zaproszonych gości w imieniu Dyrektora SOK Iwony Kopiwody przywitała Alina Simanowicz Na otwarcie wystawy przybyli m.in. Senatorowie RP Maria Koc, Waldemar Kraska, Poseł RP Krzysztof Tchórzewski, Burmistrz Miasta Sokołów Podl. Bogusław Karakula, prof. Izabela Galicka i artyści: Zdzisława Ludwiniak, s. Natanaela Błażejczyk, Maria Sawicka Biczyk i Aneta Jaźwińska.
Komisarz wystawy Joanna Błońska przedstawiła ideę wystawy, informując, iż wystawa zorganizowana jest w hołdzie wszystkim, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, na czele z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią Kaczyńską.  10 kwietnia 2010r. nad Smoleńskiem zginęło 96 osób - patriotyczna elita narodu, która pragnęła uczcić pamięć pomordowanych polskich oficerów w Katyniu, którzy zginęli, aby Polska się nie odrodziła. Wystawa jest również wyrazem zjednoczenia się w pamięci i bólu z rodzinami ofiar tej tragedii, które czekają na prawdę o katastrofie. Na prawdę czeka też cały naród, bo ma do tego prawo. Bez prawdy, nie zbudujemy naszej przyszłości. Nie może być zgody opartej na kłamstwie, bo zgoda bez prawdy nie istnieje. 
 
Głos podczas otwarcia wystawy zabrała senator Maria Koc, która mówiła o dramacie smoleńskim. Podkreśliła, iż, nigdzie na świecie nie rosną pancerne brzozy, że mamy najlepszych na świecie pilotów i że samolot przy zderzeniu z ziemią nie rozpada się na tysiące kawałków: żeby mieć tego świadomość, dla przeciętnego człowieka wystarczy proste logiczne myślenie. 
Głos zabrała także prof. Izabella Galicka, historyk sztuki, odkrywczyni słktóra była wystawą bardzo poruszona i wdzięczna za jej zorganizowanie. Podkreśliła wysoki poziom wystawy, jak również mówiła o odwadze artystów i organizatorów, którzy podejmują tak ważne przedsięwzięcia. Aneta Jaźwińska, artystka biorąca udział w wystawie mówiła, jak ważną sprawą jest organizacja wystawy poruszającej tak ważny, dla naszego kraju temat. Podkreśliła odwagę tych artystów, którzy zdecydowali się przygotować prace, tym bardziej, że nie wszyscy zaproszeni artyści zdecydowali się na udział w niej.

Patronat Honorowy nad wystawą przyjął Jego Ekscelencja Antoni Pacyfik Dydycz Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej, który w odpowiedzi na prośbę o patronat wyraził zadowolenie z inicjatywy podjętej przez Sokołowski Ośrodek Kultury, podkreślając, iż „…wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tysięcy ludzi, wciąż przeżywającym tą  straszliwą katastrofę, jaka kolejny raz nawiedziła nasz naród…”. Wyraził też radość z tego, iż „…Ziemia Podlaska jest tak bardzo wierna wszystkiemu, co składa się na wczoraj, dziś i jutro naszej Umiłowanej Ojczyzny…
 
Do udziału w wystawie zostało zaproszonych dwudziestu sześciu artystów z Polski: Andrzej Dworakowski Białystok, Waldemar Regucki (Protasy), Mikołaj Malesza (Legionowo), Anna Kaczor (Wejherowo – Nanice), Maria Biczyk (Warszawa), Aneta Jaźwińska (Warszawa), Grzegorz Kalinowski (Łódź), Zdzisława Ludwiniak (Wołomin), Krzysztof Rukasz (Lublin), Aleksandra Rukasz (Lublin), Marek Andała (Kazimierz Dolny), Jacek Maślankiewicz (Łomianki), Janusz Lewandowski (Warszawa), Włodzimierz Dawidowicz (Warszawa), Tadeusz Paszko (Nałęczów), Edward Habdas (Łódź), s. Natanaela Błażejczyk (Warszawa), Jadwiga Załęska (Supraśl), Helena Jacyno (Przemyśl), Krzysztof Koniczek (Białystok), Barbara Pierzgalska (Łódź), Anna Łuczyńska (Gostynin), Aleksander Grzybek (Białystok), Andrzej Kalina (Warszawa), Joanna Błońska (Sokołów Podl.)  -  komisarz wystawy. 
Uroczystość uświetnił krótki koncert utalentowanych sokołowian; Alicja  Danielska, instruktor  Sokołowskiego Ośrodka Kultury zaśpiewała kompozycję Zbigniewa Preisnera do słów Adama Asnyka „Miejcie nadzieję", a Sandra Bazylczuk z I LO zaprezentowała trzy utwory nawiązujące do zbrodni katyńskiej i tragedii pod Smoleńskiem. Sandrze na fortepianie akompaniował Michał Soszka, muzyk z Sokołowskiego Ośrodka Kultury 
W związku z wystawą zostanie wydany katalog, który będzie dokumentował nie tylko artystów i prace, ale uroczystość otwarcia. 
Joanna Błońska
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe