Autorka opowiedziała słuchaczom o życiu Lucyny Ćwierczakiewiczowej, która otrzymała miano królowej polskiej kuchni w drugiej połowie XIX wieku. Żadna kobieta w Królestwie Polskim nie odniosła takiego sukcesu jak ona. Lucyna Ćwierczakiewiczowa uczyła kobiety nie tylko gotowania, ale także przedsiębiorczości, dawała cenne wskazówki, jak dbać o kuchnię oraz jak zachować zdrowie. Jej „365 obiadów za 5 złotych” było najchętniej czytaną polską książką tamtego okresu, która zajmowała honorowe miejsce na półkach w tysiącach polskich domów, tuż obok Biblii. Nakłady kolejnych książek kucharskich przekraczały wówczas nakład takich autorów jak Mickiewicz, czy Słowacki.
Przez 26 lat wydawała swój autorski kalendarz "Kolęda dla gospodyń". W tym kalendarzu Lucyna, współpracując z lekarzami i naukowcami z różnych dziedzin, edukowała polskie społeczeństwo. Proponowane przez Ćwierczakiewiczową przepisy oraz propagowane zasady nowo wtedy powstałej nauki higieny były wyrazem nowoczesnego podejścia do spraw prowadzenia kuchni i gospodarstwa domowego. Jej publikacje stanowią kopalnię przepisów. Oferowała przepisy kuchni rodzimej jak na przykład bigosy, pasztety, faworki czy pączki. Także współcześnie zdarza się, że jej książka w niektórych domach jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawostek o Lucynie Ćwierczakiewiczowej, jej życiu, poznali kilka przepisów np. na sos jabłkowy czy też musztardowy.
Następny wykład dla słuchaczy SUTW odbędzie 27 lutego. Studenci wysłuchają wykładu i koncertu prof. dr Joanny Maklakiewicz pt. „Pisane kobiecą ręką – kompozytorki polskie doby romantyzmu”.
Ewelina Wolska