29
2022
2012-09-14

Wyjątkowy koncert w Konkatedrze


„Karol Szymanowski - wielkie dzieła” to tytuł niezwykłego koncertu, który w ramach cyklu „Mazowsze w Koronie” odbył się 2 września w sokołowskiej Konkatedrze pw. Niepokalanego Serca NMP.

„Mazowsze w Koronie” to w istocie wędrująca mazowiecka filharmonia. Organizowane od 2001 roku koncerty tego festiwalu przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, odbywają się w historycznych wnętrzach architektury świeckiej i sakralnej Mazowsza. Każdy z koncertów poprzedzony jest komentarzem muzycznym. W 2012 roku zaplanowano na terenie województwa mazowieckiego 14 koncertów w miejscowościach takich jak Chorzele, Glinianka, Góra Kalwaria, Jeruzal, Kadzidło, Mszyniec, Mława, Rozniszew, Opactwo, Otwock, Sokołów Podlaski, Węgrów. W listopadzie wypadnie setny już koncert „Mazowsza w Koronie”.

Dzieła Szymanowskiego
W ubiegłych latach koncerty tego cyklu były już realizowane w monumentalnej, zaprojektowanej w stylu modernistycznym przez architekta Andrzeja Boniego, Konkatedrze w Sokołowie Podlaskim. Przed rokiem zabrzmiała tu pięknie muzyka symfoniczna wiedeńczyka Gustava Mahlera. W tym roku zaprezentowano po raz pierwszy dwa wielkie dzieła Karola Szymanowskiego. Były to: jednoczęściowy I Koncert skrzypcowy op. 35 z roku 1916, utwór w swoim czasie bardzo nowatorski oraz sześcioczęściowe Stabat Mater op. 53 z lat 1925-26, zwane wstępnie przez autora „Chłopskim requiem”. Prawykonanie utworu, uznanego przez krytyków za największe dzieło Szymanowskiego, odbyło się w Warszawie w 1929 roku. Wówczas pod kierunkiem Grzegorza Fitelberga wystąpiła Filharmonia Warszawska.

Wielkie przedsięwzięcie
Na początek koncertu w sokołowskiej Konkatedrze wykonano mało znaną muzykę teatralną, którą napisał Szymanowski w 1925 roku na zamówienie Leona Schillera do spektaklu „Kniaź Patiomkin” dramatopisarza Tadeusza Micińskiego.
Utwory usłyszeliśmy w wykonaniu wybitnych solistów z Gdyni, Poznania i Warszawy oraz pierwszego zespołu Rzeczpospolitej - Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod kierunkiem swojego wieloletniego szefa Maestro Antoniego Wita - wielkich kontynuatorów wspomnianej Filharmonii Warszawskiej. Ten koncert to największe przedsięwzięcie w historii projektu „Mazowsze w Koronie”. Wystąpili na nim m.in.: Aleksandra Kuls - skrzypce, Marta Boberska - sopran, Ewa Marciniec - alt, Jarosław Bręk - bas-baryton, Henryk Wojnarowski - kierownik chóru. Słowo o muzyce wygłosiła Małgorzata Komorowska. Wśród zaproszonych gości znalazł się biskup Antoni Pacyfik Dydycz, który również ceni muzykę Karola Szymanowskiego.

Utalentowany kompozytor
Karol Szymanowski to polski kompozytor, pianista, pedagog i krytyk muzyczny Młodej Polski. Obok Fryderyka Chopina jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Pochodził z polskiej rodziny zamieszkującej na Ukrainie naddnieprzańskiej od XVIII wieku. Rodzina miała szerokie zainteresowania muzyczne: ojciec grał na fortepianie i wiolonczeli, brat Feliks był pianistą, siostra Stanisława śpiewaczką. W wieku siedmiu lat Karol rozpoczął domową edukację, z akcentem położonym na naukę muzyki. Drobne kalectwo (niepełnosprawna noga) ograniczało jego aktywność fizyczną. Najpierw uczył się pod kierownictwem ojca, a potem, od 1892, Gustawa Neuhausa, lokalnego nauczyciela muzyki, który odkrył u młodego Szymanowskiego zdolności kompozytorskie.

Rektor Konserwatorium
Będąc we Francji, zapoznał się z modnym wówczas impresjonizmem, a w szczególności muzyką Claude’a Debussyego, która była kolejną inspiracją twórczą wchodzącego w okres największej płodności twórczej kompozytora. Okres wojny spędził w rodzinnej Tymoszówce, intensywnie pracując. Skomponował wtedy między innymi III symfonię, I Koncert skrzypcowy i I Kwartet smyczkowy. W czasie rewolucji bolszewickiej rodzina Szymanowskich straciła swój majątek ziemski.
W połowie lat 20. rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie Karol odniósł pierwsze wielkie sukcesy artystyczne i ostatecznie został pierwszym rektorem Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego.
Organizatorami koncertu w Sokołowie Podlaskim byli: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Samorząd Województwa Mazowieckiego Współorganizatorzy koncertu to: Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Filharmonia Narodowa, Parafia Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim oraz Sokołowski Ośrodek Kultury.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

kwi kwi kwi / chrum chrum chrum -,-


2013-05-15 21:00:37
Strona 1/1






Dane kontaktowe