Wyjątkowe uroczystości w Łazówku
W środę 15 sierpnia w czasie Eucharystii celebrowanej przez biskupa Antoniego Dydycza, koronami autorstwa Jana Andrzeja Dębowskiego z Łodzi, koronowano obraz Matki Bożej Pocieszenia w sanktuarium diecezjalnym Łazówku.
Uroczystość zgromadziła niespotykane w tej małej parafii tłumy wiernych. Tego samego dnia, zaraz po Mszy Świętej, odbyły się obchody Święta Plonów Gminy Sterdyń i oddano do użytku świetlicę wiejską w Łazówku wraz z zagospodarowanym terenem wokół kościoła.
Przed rozpoczęciem liturgii historię kultu Matki Bożej w Łazówku i losy cudownego obrazu przybliżył zebranym ks. dr Zenon Czumaj, autor okolicznościowej publikacji. To miejsce od dawna było otaczane czcią przez katolików, grekokatolików i prawosławnych. Początki kultu sięgają XVI wieku, a symbolem obecności Matki Bożej stał się kamień, miejsce objawienia. Pierwotny obraz Matki Bożej Łazówkowskiej powstał w XVII wieku i widoczne na nim były tradycje łacińskie i bizantyjskie. W 1875 roku, w czasie prześladowań unitów, rząd carski zamienił katolicką świątynię na cerkiew prawosławną. W 1913 roku obraz Rosjanie zabrali do klasztoru prawosławnego w Wirowie, a w Łazówku pozostała nieudolna kopia.
W 1915 roku uciekajace wraz wojskiem wschodniego zaborcy mniszki zabraly oryginalny wizerunek do Rosji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, katolicy odzyskali też świątynię w Łazówku, natomiast poszukiwania cudownego obrazu nie przyniosły rezultatu. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, dzięki ówczesnemu proboszczowi ks. Kazimierzowi Żelisko, w kościele w Łazówku znajduje się nowy wizerunek Matki Bożej, bardziej przypominający wywieziony do Rosji oryginał.
Ponieważ uroczystość koronacji obrazu przypadła w podwójne święto – kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (uroczystość Matki Bożej Zielnej) i państwowe - Dzień Wojska Polskiego, w wygłoszonej homilii biskup drohiczyński nawiązał do tego. Wskazał potrzebę odświeżenia naszego spojrzenia na przyrodę i naturę - „Nie wystarczy bowiem tylko za duże pieniądze pozornie bronić ekologii, dla czyjejś korzyści. Potrzeba uczyć się szacunku dla przyrody” – powiedział między innymi. Przypomniał też, że od wieków znajdujący się na żołnierskich ryngrafach wizerunek Matki Bożej był znakiem polskich żołnierzy. Nie wyruszali oni przeciwko innym, a miecz wydobywany był jedynie w obronie ojczyzny, wolności i sprawiedliwości. Odwołując się do symboliki korony i koronacji stwierdził: „Niech te korony będą też wynagrodzeniem Matce Najświętszej, za zaniedbania wielu Polek i Polaków, którzy lekceważą Eucharystię, łatwo zapominają o przykazaniach, wrogo odnoszą się do Jej Syna, ośmieszają praktyki religijne. (…) Nie damy rady przezwyciężyć żadnych kryzysów, także gospodarczych, gdy nie będziemy się rozwijali jako ludzie” – dodał.
Poświęcone korony nałożyli na obraz biskup Antoni Dydycz i kustosz sanktuarium ks. dra kan. Dariusza Kujawę. Pod dekretem koronacyjnym podpisali się między innymi księża, siostry zakonne, przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych wszystkich szczebli oraz społeczności lokalnej.
W dalszej części Marszałek Województwa Mazowieckiego – Ewa Orzełowska, Wójt Gminy Sterdyń – Marian Zalewski, sołtys wsi Łazówek - Mirosław Gałaguz i Przewodniczący Rady Sołeckiej Jerzy Kur uroczyście oddali do użytku efekt końcowy projektu pn. „Świetlica wiejska aktywizuje, kształci i promuje – remont i wyposażenie świetlicy wiejskiej w Łazówku wraz z zagospodarowaniem terenu”. Następnie rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec. Komisja konkursowa w składzie: Agata Mosiej – etnograf, Grażyna Binduła – dyrektor Zespołu Szkół w Sterdyni, Marianna Kobylińska - dyrektor GOKiS w Sterdyni, Anna Kowalska - Kierownik Referatu Organizacyjno – Społecznego, postanowiła przyznać I miejsce dla wieńca ze wsi Białobrzegi. Ten wieniec reprezentował Gminę Sterdyń w konkursie na najpiękniejszy wieniec podczas Powiatowych Dożynek Jabłonnie Lackiej. Drugim miejscem nagrodzono wieńce z Łazówka, Łazowa, Kamieńczyka i Kol. Dzierzby.
Później uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać laureatów Konkursu Piosenki Patriotycznej Śpiewajmy Panu – Podlasie 2012: Milenę Kobylińską z Sokołowa Podlaskiego, zespół wokalno instrumentalny „Kaprysy” ze Skrzeszewa i scholę EMANUEL z Sokołowa oraz laureata Konkursu Kapel i Zespołów Folklorystycznych Mazowsza i Południowego Podlasia – Kapelę Ludową STERDYNIACY. Zagrała również Orkiestra Dęta OSP ze Sterdyni wzmocniona przez orkiestrantów z Sokołowa.
JO
« wróć | komentarze [6]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Uczestniczyłem w tych uroczystościach i mam przyjemne odczucia, a poniższych komentatorów/Irenka, Ewa.Pikolo, brrre/ uważam za satanistów lub pacjentów Tworek |
2012-09-03 17:59:57 |
Oszuści okulary pozakładali,żeby ich łgarstw z oczu nie wyczytać. To swołcze. |
Irenka 2012-09-02 17:33:29 |
Dziwisz i Rydzyk= zuchy i harcerze. |
2012-09-01 21:55:12 |
Na widły tych przewodników i do piekła. To zło nad złem. |
brrre 2012-09-01 15:12:08 |
Kolejna szopka. Dziwi, dlaczego ludzie w te bzdety wierzą. |
pikolo 2012-09-01 14:49:59 |
Biskup, przyjaciel młodych Zuchów. |
Ewa 2012-08-31 10:41:41 |