Wojska Napoleońskie w Krzemieniu
W niedzielę 9 września w Krzemieniu nad brzegiem malowniczej rzeki Bug odbył się piknik historyczno-rekreacyjny „Szlakiem napoleońskim - Droga do niepodległości”, który nawiązywał do przemarszu przez Krzemień w 1812 r. oddziałów Wielkiej Armii Napoleona. Zaplanowane na ten dzień atrakcje przyciągnęły prawdziwe tłumy miłośników historii i nie tylko…
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, odprawioną przez ks. Walentego Wojtkowskiego w kaplicy w Krzemieniu. Po jej zakończeniu rozpoczęła się parada konna
i przemarsz nad rzekę Bug. Nad polem bitwy rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, wprowadzając wszystkich w patriotyczny nastrój. Na miejscu obecne były poczty sztandarowe wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Jabłonna Lacka oraz grupy rekonstrukcyjne. Teren imprezy szybko wypełnił się liczną publicznością.
Wszystkich przybyłych powitali Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk oraz Prezes OSP w Krzemieniu Mariusz Bojar. Przypomnieli, że wyjątkowa uroczystość jest upamiętnieniem 100 lat niepodległości naszego kraju.
Po oficjalnym otwarciu rozpoczęła się prawdziwa moc atrakcji. Dzięki Stowarzyszeniu "Projekt Raszyn 1809" mogliśmy podziwiać inscenizacje przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Przed publicznością odbyła się bitwa wojsk napoleońskich z kozakami, pokaz wojsk Księstwa Warszawskiego, szarża kawalerii II Rzeczypospolitej z Marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele oraz popisy kościuszkowskich kosynierów. Ekipę rekonstruktorów z Raszyna wspomógł sokołowski oddział ułanów w mundurach z 1939 r. dowodzony przez Jacka Sawickiego. Oprócz tego mogliśmy podziwiać pokaz umiejętności jeździeckich czy władania bronią białą. Odbył się także pokaz użycia broni palnej oraz wystrzały z armat. Widowisko można było podziwiać nie tylko z bliska, ale także z doskonałego punktu widokowego, jakim był wał przeciwpowodziowy. Inscenizację dopełniały historyczne opowieści przygotowane m.in przez Marcina Ochmana – kustosza z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz historyka związanego z gminą Jabłonna Lacka - Bogdana Niemirkę. Widowisko zakończyła salwa honorowa oddana przez Józefa Piłsudskiego.
Następnie głos ponownie zabrał wójt Wiesław Michalczuk, który złożył podziękowania dla Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, reprezentowanego tego dnia przez Marka Renika, kierownika delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Wójt podziękował również wszystkim tym, którzy podczas mijającej kadencji aktywnie współpracowali z Gminą.
Po licznych podziękowaniach rozpoczęła się część artystyczna. Zainaugurowali ją uczniowie szkół w Jabłonnie Lackiej oraz Dzierzbach. Po występach dzieci i młodzieży na scenie pojawił się zespół ludowy „Jabłoniacy”, który już od pierwszych dźwięków rozbawił publiczność. Tego dnia swoją muzyką umilali wszystkim czas muzycy i wokaliści z zespołu „Nadbuże”, który przybył aż z Ukrainy. Razem z zespołem obecna była również przedstawiciel gminy Sasów Iwanna Karmazin. Goście zza wschodniej granicy przybyli do nas z urokliwymi prezentami – lokalnie wypiekanym chlebem oraz przepiękną pamiątkową ceramiką.
Gdy słońce chyliło się ku zachodowi, przyszedł czas na muzykę rozrywkową. Imprezę do końca poprowadził energetyczny zespół POWER BOND.
Tego dnia na wszystkich gości czekały również atrakcje przygotowane przez Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach. Była prezentacja broni, wozu pancernego oraz paintball. W związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości, była możliwość wybicia pamiątkowej monety. Na najmłodszych czekało oczywiście wesołe miasteczko. Organizatorzy zadbali również o to, aby nikt nie wyszedł z imprezy głodny. Każdy mógł skosztować specjalnie przygotowanej grochówki, tradycyjnego bigosu, kiełbaski z grilla oraz chleba ze smalcem i ogórkiem.
Wszystkie atrakcje możliwe były dzięki złożonemu do LGD „Tygiel Doliny Bugu” wnioskowi i otrzymanemu dofinansowaniu w ramach umowy o przyznaniu pomocy zawartej przez organizatora a Zarządem Województwa Podlaskiego na realizację zadania w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.
Organizatorem imprezy była Ochotnicza Straż Pożarna w Krzemieniu, Gmina Jabłonna Lacka oraz Gminny Ośrodek Kultury. Patronatem honorowym wydarzenie objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Muzeum Wojska Polskiego.
Wśród patronów medialnych wydarzenia znalazły się „Wieści Sokołowskie”.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
www.wiescisokolowskie.pl/galeria/206,bitwa-pod-krzemieniem.html
Katarzyna Dybowska
« wróć | komentarze [1]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
wszędzie towarzystwo wzajemnej adoracji :) aż zielono |
2018-09-24 15:53:38 |