Tego samego dnia w Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury miało miejsce druga uroczystość, które wpisała się również w obchody stulecia odzyskania niepodległości. W holu placówki została otwarta wystawa dokumentująca dziewięć edycji Kongresu Polska Wielki Projekt. Kosów Lacki znalazł się wśród 20 miast w całej Polsce, które prezentują wystawę. Marta Ławacz z Fundacji Polska Wielki Projekt stwierdziła, że to wyróżnienie Kosów zawdzięcza między innymi postaci niedawno zmarłej Izabelli Galickiej, „inspiratorki i przyjaciela Kongresu Polska Wielki Projekt i całego środowiska patriotycznego”, odkrywczyni na plebanii w Kosowie obrazu El Greca.
Fundacja Polska Wielki Projekt prowadzi działalność społeczną, edukacyjną, kulturalną, artystyczną oraz informacyjną. Promuje najważniejsze polskie osiągnięcia gospodarcze, społeczne, naukowe, kulturalne, techniczne i technologiczne oraz dziedzictwo polskie
i europejskie. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami i mediami. Na dorocznych kongresach trwa dyskusja nad najważniejszymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą, a prelegentami są ludzie nauki i kultury z Polski i zza granicy. Fundacja przyznaje Honorową Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego, a wystawa między innymi krótko prezentuje dorobek laureatów nagrody: Wojciecha Kilara, Jerzego Kaliny (twórca m.in. projektu Pomnika Czynu Niepodległościowego w parku im. Adama Mickiewicza w Sokołowie Podlaskim), Marka Nowakowskiego, Michała Lorenca, Jarosława Marka Rymkiewicza, braci Antoniego i Andrzeja Krauze, Antoniego Libery, prof. Andrzeja Nowaka, prof. Ewa Thompson, sir Rogera Scrutona, Ireny Lasoty, dr. Anca-Maria Cernea (rumuńska lekarz i działaczka społeczna) oraz Fabio Biondiego (włoski skrzypek i dyrygent). Najbliższy, jubileuszowy Kongres Polska Wielki Projekt odbędzie się w czerwcu b.r. w arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
W czasie spotkania w MGOK była też okazja do obejrzenia głośnego filmu Anny Ferens „Rzeczpospolita Reaktywacja” i rozmowy z jego reżyserką. Godzinny film powstawał przez cztery lata, a jego premiera miała miejsce w roku 2018, w stulecie odzyskanaia niepodległości. Wzruszający dokument opowiada o odbudowie Polski po odzyskaniu niepodległości, pojawiają się w nim potomkowie bohaterów 20-lecia oraz historycy z Polski, USA i Francji. To genialne dzieło w przystępnej formie uświadamia, że jesteśmy niezniszczalni, a jednocześnie pokazuje skalę zjawiska unicestwienia intelektualnych, twórczych i naukowych zasobów ludzkich oraz jaka jest siła we wspólnocie narodowej. Film pokazuje nie tylko szybki i wszechstronny rozwój Rzeczpospolitej w okresie międzywojennym i wybitne postacie całkowicie oddane pracy dla niepodległej ojczyzny, ale też tragizm II wojny: olbrzymie zniszczenia, uśmiercenie przez okupantów – niemieckiego i sowieckiego – przedstawicieli polskiej nauki, co opóźniło późniejszy rozwój Polski i jak się okazuje, było niepowetowaną stratą również dla świata. Końcowa część filmu uświadamia sens rozpaczliwej walki podziemia niepodległościowego podjętej przeciwko Niemcom i Sowietom. Film został przyjęty przez kosowską publiczność z zainteresowaniem, wzruszeniem i podziwem. Po projekcji twórczyni opowiadała o pracy nad filmem, nie zabrakło pytań ze strony publiczności. Anna Ferens podkreślała, że film za granicą jest przyjmowany ze zdumieniem, zadziwia niesłychana energia Polaków, nasz trud i poświecenie dla ojczyzny. Podkreślała, że nie można iść w przyszłość nie znając przeszłości, z której zresztą możemy być dumni. Wyraziła przekonanie, że w obecnych czasach potrzebne jest poświecenie innego typu – warto wkładać wysiłek we własny rozwój, bo w ten sposób możemy coś więcej ofiarować ojczyźnie.
Warto dodać, że Anna Ferens w roku 2018, na Polish Film Festival in America w Chicago (największym w USA przeglądzie filmów polskich) została uhonorowana Nagrodą Specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu za najlepszą reżyserię.
Na zakończenie spotkania Anna Ferens i Marcie Ławacz otrzymały z rąk dyrektor MGOK Ewa Rutkowska, burmistrza Jan Słomiak oraz prowadzącego spotkanie Artura Ziontka kwiaty jako wyraz uznania i podziękowania za artystyczną i naukową pracę na rzecz ojczyzny.
J.O.