Wiceburmistrz też jechał
Otto Warpechowski swoim bohaterstwem połączonym z pomysłowością zasłużył sobie na miano bohatera Zamku w Liwie. Urodzony w 1917 roku archeolog pracował na terenie powiatu sokołowskiego i węgrowskiego, współpracował z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
Podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy przymierzali się do rozbiórki Zamku, udało mu się odwieść ich od tego zamiaru. Celowo wprowadził ich wówczas w błąd mówiąc, że zamek przed laty zbudował Zakon Krzyżacki. Werpechowski niestety nie przeżył wojny. Zginął 5 lutego 1945 r., jako żołnierz II Armii WP.
Jednak w historię Zamku w Liwie wpisał się na stałe. O Ottonie Warpechowskim od kilku lat mówi się i pisze coraz więcej. Jedną z form uczczenia jego pamięci jest Rajd Rowerowy Szlakiem Ottona Warpechowskiego. Od czterech już lat Zamek w Liwie organizuje tę imprezę, a sokołowianie włączają się w nią aktywnie.
To właśnie szczególnie do mieszkańców powiatów – sokołowskiego i węgrowskiego organizatorzy kierują swoje zaproszenie.
Trasa liczy 30 km, zaczyna się w Sokołowie Podlaskim i biegnie przez Brzozów, Czerwonkę Grochowską Paczuski Duże i Węgrów, aż do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Jest zaplanowana bocznymi drogami, gdzie nie ma zbyt dużego ruchu. Uczestnicy podziwiają malowniczy krajobraz, rezerwat Kantor Stary i lasy rucheńskie.
Wszyscy uczestnicy, zarówno z Węgrowa, jak i z Sokołowa, zebrali się na starcie w piątek 11 maja, o godzinie 9.00.
Rajd otworzył burmistrz Bogusław Karakula, a jego zastępca – Krzysztof Dąbrowski wsiadł na rower i ruszył w trasę razem z zawodnikami.
Po zakończeniu rajdu każdy uczestnik, który tylko wyraził taką chęć, został odwieziony autokarem do Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego.
Trasa rajdu:
– Brzozów – pomnik Ottona Warpechowskiego
– przejazd do Czerwonki Grochowskiej, odwiedziny grobu O. Warpechowskiego,
– wizyta w kościele parafialnym w Czerwonce,
– przejazd do Paczusk Dużych,
– złożenie kwiatów przy pomniku bohatera; odpoczynek nad stawem,
– przejazd do Liwa (prezentacja multimedialna dotycząca Ottona Warpechowskiego oraz jego walki o ocalenie zamku w Liwie, zwiedzanie muzeum, konkurs z nagrodami),
– ognisko, poczęstunek i konkursy z nagrodami.
Info / Fot. UM Sokołów Podlaski
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu