29
2022
2018-06-14

Ważne spotkanie w Repkach


 Prawie 200 osób uczestniczyło w Repkach w blisko trzygodzinnym spotkaniu z parlamentarzystami i politykami PiS oraz przedstawicielami administracji rządowej.

Odbyło się ono w piątkowy wieczór 8 czerwca w świetlicy OSP Repki. Prowadziła je Apolonia Stasiuk, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na wójta gminy Repki. O jej kandydaturze poinformował pod koniec spotkania senator Waldemar Kraska. Apolonia Stasiuk mieszka w gminie Repki, kilkanaście lat pracowała w doradztwie rolniczym w powiecie węgrowskim, obecnie jest kierownikiem Powiatowego Zespołu Doradców Rolnych w Sokołowie Podlaskim. Wiadomość o jej starcie w wyborach zebrani przyjęli z aplauzem.

Jednak głównym tematem spotkania były informacje gości na temat niektórych problemów krajowych i lokalnych. Na początku węgrowianin Marian Gołoś, dyrektor dyrektor mazowieckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o znacznym zwiększeniu przez obecny rząd nakładów na budowę i remonty dróg, szczególnie na wschód od Wisły. Dodatkowo powstał program likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach, dzięki czemu budowane są pobocza, chodniki, ronda. Dyrektor Gołoś wspomniał o budowie A2 na odcinku Mińsk Maz. - Warszawa i szerzej przedstawił zakres prac na drodze krajowej nr 62 od Sokołowa w kierunku Drohiczyna. Chodzi tu o odcinek Sokołów Podlaski – Repki, odcinek Skrzeszew - Frankopol i w dalszej kolejności na odcinku Repki - Skrzeszew. Przebudowy wymaga też skrzyżowanie w Repkach, ale ta inwestycja ze względu na konieczność sporządzenia nowej dokumentacji ma być realizowana w dalszej perspektywie. W tym kontekście stwierdził o małym zaangażowaniu ze strony władz gminy Repki, nadmienił natomiast o dobrej współpracy z niektórymi gminami. Jako przykład podał Nur i Sabnie. Wspomniał też o bliskiej intensyfikacji prac na mazowieckim odcinku dk nr 63. Po wybudowaniu ronda w Nurze, prace będą przebiegały sukcesywnie dalej w kierunku Sokołowa. Droga ma był poszerzona, powstaną kolejne chodniki. Problemem niestety jest brak wykonawców. Cały czas ta branża odczuwa sytuację sprzed kilku lat, kiedy upadło bardzo dużo polskich firm, podwykonawców budowy autostrady A2 i A4. Marian Gołoś poinformował też, że rządowe władze województwa mazowieckiego wspierają drogi lokalne – przeznaczono 5 mld złotych na okres trzech lat.

Z kolei Marek Renik, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, mówił o drogach powiatowych, które bardzo często są w gorszym stanie niż drogi gminne. Rozwinął temat inwestycji w ramach Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych. W ciągu ostatnich tygodni władze powiatu i wielu gmin otrzymały kolejne kwoty na drogi, o czym nasz tygodnik informował. Podkreśla duże zaangażowanie senatora Kraski w tej dziedzinie i potrzebę współdziałania samorządów gminnych i powiatowych.

Minister energii i jednocześnie poseł naszego okręgu Krzysztof Tchórzewski mówił o bardziej ogólnych sprawach. Zaznaczył, że ten rząd znalazł pieniądze na inwestycje, w tym na drogi, ukrócając różnego rodzaju patologie, między innymi transfer pieniędzy zza granicę i doprowadzając do wzrostu gospodarczego. Poinformował o rozbudowie elektrowni w Ostrołęce, co ma wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne obywateli. Wymienił bardzo wiele prospołecznych i prorozwojowych i inwestycyjnych działań rządu. Nawiązując do głównego tematu spotkania zapewnił, że od 2019 roku będą uruchomione nowe środki na drogi lokalne. Zaznaczył, że ten rząd zlikwidował i poprawił poczucie bezpieczeństwa obywateli. Udało się całkowicie zlikwidować sferę nędzy w rodzinach. W obszernym wystąpieniu ministra pojawił się „gorący” wątek składowisk śmieci, a także trochę historii PRL-u.

Głos zabrał również senator Waldemar Kraska. Przypomniał swoje konkretne działania na rzecz poprawy sytuacji Szpitala Powiatowego oraz efektywne wspieranie samorządowców w kwestii uzyskiwania funduszy na drogi. Podkreślił bardzo dobrą współpracę z niektórymi gminami.

Podczas spotkania nie zabrakło czasu na pytania. Powrócił temat konieczności przebudowy „krajówki” w Repkach”, mieszkańcy Czapli mówili o tragicznym stanie drogi powiatowej do ich miejscowości, pytano o możliwość gazu ziemnego dla Repek. Goście wyczerpująco odpowiadali na pytania. Nie zabrakło emocjonalnych wystąpień przeciwników rządzącej w gminie Repki opcji politycznej.
 

J.O.

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Tchórzewski to ten, co go Morawiecki chce "spuścić"?

Anzelm
2018-06-18 11:37:44
Strona 1/1






Dane kontaktowe