29
2022
2016-03-23

Warsztaty w zagrodzie edukacyjnej


We wtorek 16 marca w Gospodarstwie agroturystycznym/ Zagroda edukacyjna Ewy Mitowskiej w Seroczynie odbyły się kolejne warsztaty. Tym razem twórczyni zaprosiła na spotkanie Annę Matyszczak, pracownika WODR w Siedlcach, która przedstawiła informacje na temat ogólnopolskiej sieci agroturystycznych gospodarstw edukacyjnych pn. „ZAGRODA EDUKACYJNA” oraz poprowadziła warsztaty sporządzania stroików wielkanocnych.  
 
Wśród uczestników spotkania nie zabrakło gospodyń z Seroczyna oraz osób z sąsiednich gmin zajmujących się rękodziełem. Szczególnym gościem była Barbara Tekieli, członek Zarządu LOT „Wielki Gościniec Litewski” oraz Małgorzata Jankowska – Buttita, dziennikarka, autorka książek kulinarnych, zafascynowana kuchnia regionalną.  
 
Swoimi umiejętnościami podzieliła się też organizatorka warsztatów Ewa Mitowska, dzięki czemu uczestniczki spotkania wyjechały z gościnnego Seroczyna nie tylko ze stroikami, ale też z własnoręcznie przygotowanymi palmami wielkanocnymi i pisankami.  Warsztaty stworzyły możliwość poznania się, podzielenia doświadczeniem oraz zachęciły niektóre uczestniczki do podjęcia działań w celu stworzenia własnej zagrody edukacyjnej. Liczba takich zagród stale rośnie, w województwie mazowieckim jest ich 22, w naszym powiecie dwie.   

Idea utworzenia oraz początki funkcjonowania Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych były możliwe dzięki projektowi „Utworzenie Sieci Agroturystycznych Gospodarstw Edukacyjnych", realizowanemu w 2011 roku przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w  Krakowie we współpracy z wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt miał na celu opracowanie i upowszechnienie koncepcji funkcjonowania gospodarstwa edukacyjnego oraz zasad uczestnictwa gospodarstw edukacyjnych w ogólnopolskiej sieci. Celem strategicznym projektu jest różnicowanie pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich, podniesienie prestiżu zawodu rolnika, upowszechnienie wiedzy w zakresie pochodzenia żywności oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi. Zagrody edukacyjne są idealnym miejscem, gdzie można poznać wieś „od podszewki”, zaznajomić się ze specyfiką działalności rolniczej, tradycyjnymi zawodami czy też dowiedzieć się więcej nt. rękodzieła i twórczości ludowej czy produkcji zdrowej żywności. Do tych miejsc przybywają zorganizowane grupy dzieci i młodzieży wraz z nauczycielami, zagrody mogą też stanowić atrakcję turystyczną dla rodzin z dziećmi i dorosłych podróżujących indywidualnie.

Twórcy i realizatorzy pomysłu podkreślają, że zajęcia edukacyjne w gospodarstwach rolnych sprzyjają zachowaniu żywotności obszarów wiejskich, a przyszłym konsumentom dają zrozumienie dla potrzeb gospodarki wiejskiej. Szkolnictwo zyskuje urozmaicenie i wzbogacenie procesu kształcenia, rodziny rolnicze - dodatkowy dochód i twórczy rozwój. W ramach Sieci zagrody edukacyjne mogą promować swoje oferty w ogólnopolskim systemie internetowym i wymieniać doświadczenia. Udział w Sieci jest bezpłatny. Uczestnicy Sieci uzyskują prawo do używania logo zagrody edukacyjnej. Więcej informacji na stronie www.zagrodaedukacyjna.pl

J.O.   
 
 
 
 
 
 
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe