Wakacyjne rady
Podczas pobytu w górach dostosujmy obuwie i ubiór do panujących warunków atmosferycznych zakładając, że pogoda może w każdej chwili się zmienić. Słuchajmy prognoz pogodowych w radiu czy telewizji. Wychodząc na szlak ze schroniska, poinformujmy o tym jego pracowników, podając planowaną trasę przemarszu i przybliżoną godzinę powrotu. Przed wyprawą zapoznajmy się z mapą terenu, dobierając długość i trudność szlaku turystycznego do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki. Bądźmy ostrożni w kontaktach z osobami obcymi. Zawsze zabierajmy ze sobą podstawowy sprzęt pierwszej pomocy,, zwłaszcza do opatrywania ran i usztywniania złamanych czy zwichniętych kończyn, a także latarkę i gwizdek do sygnalizacji miejsca pobytu. Nie wspinajmy się po skałach bez asekuracji i odpowiedniego przygotowania, a także sprzętu. Lepiej skorzystać z pomocy instruktora i w zaproponowanym przez niego terenie.
Nie należy rozpalać ognisk w lesie, jeśli nie ma miejsc specjalnie wyznaczonych do tego przez leśniczego. Nie można wrzucać do ogniska szklanych butelek lub pojemników z gazem. Miejsce po ognisku należy zabezpieczyć. W lesie uważajmy na żmije czy kleszcze, nie podchodźmy do zwierząt, które są zbyt ufne i nie boją się ludzi,
bo mogą być zarażone wścieklizną.
Nad wodą pamiętajmy, że większość utonięć jest rezultatem braku wyobraźni: korzystania z kąpieli po wypiciu alkoholu, w miejscach zabronionych czy skakania do wody po opalaniu. W górach karetka do nikogo nie dojedzie, znalezienie kogoś jest bardzo trudne nawet z powietrza, nikt więc szybko nie udzieli pomocy. Uważajmy więc na siebie, bądźmy rozważni i działajmy z wyobraźnią.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu