W Urzędzie Miasta też obradowali
Sesja została zwołana po to, aby wprowadzić zmiany w uchwale budżetowej – zatwierdzonej podczas poprzedniej sesji 30 września. Zmiany te musiały zostać wprowadzone zgodnie z wytycznymi Regionalnej Izby Obrachunkowej. Związane one były z tym, że Miasto zamierza emitować obligacje. Radni otrzymali projekt uchwały, który dodatkowo odczytała naczelnik Jolanta Sarnecka.
Zmiany, tak jak mówiłam, dotyczą emisji obligacji i zgodnie z wytycznymi Regionalnej Izby Obrachunkowej limity, które przeczytałam
w poprawionej wersji ustawy w dwóch miejscach trzeba było wprowadzić do ustawy budżetowej – podsumowała po odczytaniu poprawek.
To wszystko, to jest techniczna poprawka – podkreślił Burmistrz Bogusław Karakula.
Radny Lipiński zapytał, co oznacza zapis "inne papiery wartościowe". Jak wyjaśniła naczelnik, oznacza on po prostu obligacje. Radny Doliński przypomniał z kolei, że proponował przeniesienie tych zapisów na komisje właśnie po to, żeby nie było takich sytuacji, które mają teraz miejsce, żeby nie było tego pośpiechu, żeby radni nie popełniali błędów i żeby nie było potrzeby ponownego spotykania się przy konkretnych ustawach.
- Myślę, że to jest nieuniknione, bo gdybyśmy tej zmiany, którą narzuciła regionalna Izba obrachunkowa nie wprowadzili, to uchwała zostałaby uchylona z powodów technicznych. To na pewno nie przyniosłoby korzyści miastu, ponieważ to jest sprawa budżetu, który musi być realizowany na bieżąco – zaznaczył przewodniczący Waldemar Hardej.
Sekretarz Miasta Maria Truszkowska dodała, że debata w komisjach faktycznie jest bardzo istotna ze względu na rozwianie wszelkich wątpliwości merytorycznych, które rozstrzyga dana uchwała, niemniej jednak na kwestie, które tego dnia były przedmiotem zmian, absolutnie ani komisje, ani przewodniczący, ani pozostali nie mieli żadnego wpływu. - Projekty, które my przygotowujemy, które posiadają skutki finansowei podlegają Regionalnej Izbie Obrachunkowej są bowiem sprawdzane po podjęciu przez Radę Miejską. My nie mamy możliwości konsultowania tych uchwał w sposób jednoznaczny, ponieważ Izba nie opiniuje i nie ponosi odpowiedzialności za wytyczne interpretacyjne do projektu uchwały. Stąd też zmiany, które dzisiaj są przedmiotem sesji, były nie do przewidzenia przed podjęciem uchwały, choćby odbyło się nawet kilka posiedzeń komisji. Faktem jest, że interpretacje Regionalnej Izby Obrachunkowej są różnorodne, niejednoznaczne nawet w tych samych kwestiach i trudno przewidzieć, jakie stanowisko Izba zajmie wobec konkretnych uchwał rady. Dotyczy to nie tylko Rady Miejskiej w Sokołowie, ale wszystkich samorządów nadzorowanych przez regionalną Izbę Obrachunkową.
Po omówieniu wszelkich wątpliwości przewodniczący Rady Miasta Waldemar Hardej jeszcze raz odczytał projekt poprawionej uchwały, po czym radni przeszli do głosowania. Te z powodu awarii systemu odbyło się metodą tradycyjną, polegającą na podniesieniu ręki.
Rada przyjęła projekt uchwały 13 głosami za i jednym wstrzymującym się, po czym zakończono obrady.
K.W.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu