29
2022
2022-12-05

W trosce o nasze dzieci


Rok szkolny w pełni. Naszym pociechom idącym do żłobka, przedszkola czy szkoły często towarzyszą mocne emocje i zachowania. Jako odpowiedziani rodzice rozmawiamy, tłumaczymy, stosujemy nagrody czy zachęty, by nakłonić dzieci do współpracy. Sokołowska Biblioteka Pedagogiczna proponuje rodzicom pomoce książkowe.

„Jak zrozumieć dziecko?” - polecamy pozycję dr Mona Delahooke, psycholożki klinicznej i terapeutki, która wyjaśnia, że za każdym zachowaniem dziecka stoi jakaś konkretna potrzeba i nie zawsze jest ono w stanie kontrolować swoje reakcje ze względu na powoli dojrzewający układ nerwowy. Zamiast więc dyscyplinować dziecko, lepiej skorzystać z podejścia uwzględniającego jego psychologię i biologię – sensoryczne doświadczenia i emocje. Z tego poradnika dowiemy się, jak poznać po zachowaniu dziecka, z czym sobie akurat nie radzi, aby właściwie na to odpowiedzieć, dostrzec i zinterpretować wysyłane sygnały ciała. Z pozycji dowiemy się również, jak dbać o dobre samopoczucie malucha z szacunkiem dla jego potrzeb, wspierając jego rozwój emocjonalny i umiejętności społeczne, by w końcu przestać się obwiniać i stresować decyzjami, jakie codziennie podejmujemy w związku z rolą rodzica.

Polecamy też poradnik „Jak bez napięć wychować pewne siebie dziecko”, którego autorem jest Michaleen Doucleff. Autorka wywraca współczesne pojmowanie rodzicielstwa do góry nogami, dając rodzicowi nadzieję na wychowanie bez krzyków i agresji współpracującego dziecka, które nie boryka się z brakiem pewności siebie i niekontrolowaną frustracją. Ten 400- stronicowy poradnik „zrzuca” dziecko z rodzinnego piedestału, ale w duchu miłości i rozsądku. Książka skierowana jest dla kobiet i dla ojców, a także dla przyszłych rodziców. Autorka zachęca do przyjęcia filozofii rdzennych plemion, według której dziecko i rodzic współpracują, zamiast walczyć o dominację.

Wszyscy wiemy, że z dzieckiem trzeba pracować. Dzieci też mają zmartwienia i lęki. W rzeczywistości lęk jest pożyteczną, zdrową emocją. Czasami jednak rośnie tak bardzo, że staje się przytłaczający. Instynkt rodzicielski podpowiada nam, że powinniśmy koić i łagodzić każdy ból czy dyskomfort, jakiego doświadcza nasze dziecko. Ale jak robić to umiejętnie, tak, aby nie zaszkodzić dziecku? Z pomocą przychodzi nam książka „Każdy czasem się boi. Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem i zmartwieniami”, autorstwa Agnes Selinger, doświadczonej psycholożki klinicznej. Pozycja zawiera 40 ciekawych ćwiczeń opracowanych po to, by pomóc dzieciom
w przepracowaniu lęków i zmartwień. Przedstawione w niej strategie bazują na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej, terapii akceptacji i zaangażowania oraz uważności, które są metodami opartymi na dowodach naukowych. Dzięki tej książce dziecko dowie się, czym jest lęk, zrozumie, że każdy czasem się boi i czymś martwi, nauczy się radzić sobie z lękiem pojawiającym się w różnych sytuacjach w ciągu dnia, osiągnie wewnętrzny spokój i wzmocni samoocenę i wiarę w siebie.

Kolejną plagą obecnych czasów jest komputer i smartfon. Dziecku często ciężko rozstać się ze smartfonem. Każda próba odciągnięcia od ekranu kończy się awanturą i niczego nie zmienia. Obawiamy się, że to uzależnienie i chcemy coś z tym zrobić. „Dziecko na cyfrowym odwyku” Małgorzaty Majewskiej to poradnik, który pomoże odzyskać kontrolę nad czasem, które dziecko spędza w sieci. Dowiemy się z niego, jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach wynikających z przebywania w przestrzeni wirtualnej. Odbudujemy kontakt z dzieckiem i nauczymy się, jak zachować równowagę pomiędzy czasem online i offline. Autorka przeszła drogę cyfrowego odwyku z własną rodziną. Dziś pomaga innym uniknąć pułapek uzależnienia od Internetu. Autorka jest pedagogiem, terapeutą i trenerem redukcji stresu, a także praktykiem porozumienia bez przemocy.

Biblioteka Pedagogiczna

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe