29
2022
2015-03-06

,,W tancbudzie tango” w SOK-u


W środę 4 lutego w Sokołowskim Ośrodku Kultury Teatr Es z Siedlec zaprezentował spektakl „W Tancbudzie Tango".

Premiera widowiska miała miejsce w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 9 września 2009 roku. Spektakl został zrealizowany dzięki stypendium, jakie Milena Madziar, Waldemar Koperkiewicz (kierownictwo muzyczne) i Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Brama otrzymali od prezydenta Siedlec. Dodatkowo Brama uzyskała na „Tancbudę...” fundusze od marszałka województwa mazowieckiego.
 
Przedstawienie cieszyło się powodzeniem nie tylko u siedleckich widzów i zbierało bardzo przychylne recenzje. Dobrze więc, że również i sokołowska publiczność miała okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym artystycznym wydarzeniu. W SOK zgromadziło ono ponad 350 widzów – przede wszystkim uczniów gimnazjów – nr 1, nr 2 i salezjańskiego w Sokołowie Podl. oraz gimnazjum w Repkach i Rozbitym Kamieniu. Na sali byli też uczniowie ZS nr 1 i ZS CKR w Sokołowie Podl.
 
Spektakl wyreżyserował Andrzej Głowacki, który jednocześnie zajął się przekładem tekstów z języka jidysz. W jednej z wypowiedzi stwierdził on, że „każda piosenka daje szansę na opowiedzenie historyjki takiej, która ma początek i koniec, jakiś morał, mądre zdanie, czasem trafi się szlagwort, czyli coś, co się zapamiętuje dłużej niż przez czas trwania utworu, ale to są naprawdę bardzo proste teksty, często ludowe, a często pisane w takiej konwencji ballady, chociaż to nie balladowe rytmy”. W roli głównej wystąpiła Milena Madziar, absolwentka Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie, od wielu lat współpracująca z Teatrem ES, zarówno jako aktorka jak i instruktor teatralny, laureatka wielu festiwali z kręgu poezji śpiewanej i aktorskiej. Wykonała ona kilkanaście muzycznych opowieści z kręgu kultury żydowskiej, piosenek, które tworzyły historię, opowiadaną przez pracującą w tancbudzie dziewczynę. Śpiewała o codziennym życiu, o getcie, o pragnieniu miłości, o namiętności. Tematyka utworów, aktualna w każdej epoce oraz sposób wykonania, w tym wyjątkowa umiejętność budowania napięcie przez wykonawczynię, wzbudziły zainteresowanie młodych widzów. Po koncercie wykonawcy podkreślali bardzo dobry kontakt z publicznością, która w skupieniu przeżywała to, co działo się na scenie.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe