W Sterdyni pamiętają o przeszłości
Dyrektor Marianna Kobylińska witając przybyłych stwierdziła, że naród bez kultury i znajomości historii ginie, należy pamiętać o naszych dziadach i pradziadach, a tradycje kultywować. Poinformowala też, ze organizatorem przedsięwzięcia wspolfinansowanego ze środków Województwa Mazowieckiego jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej i GOKiS. Natomiast wójt Marian Zalewski tradycyjnie otworzył imprezę, przypominajac, że jesteśmy w przededniu Święta Niepodległości. Publiczności życzył dobrego odbioru i wrażeń, a wykonawcom satysfakcji z tego, co robią.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział około stu uczestników w 16 podmiotach wykonawczych. W porównaniu z rokiem ubiegłym niestety zabrakło przedstawicieli kilku placówek oświatowych. Tegoroczni wykonawcy reprezentowali: gminne ośrodki kultury i sportu w Bogutach Piankach i Sterdyni, szkoły podstawowe w Ceranowie i Łazowie, przedszkola w Sterdyni i Sióstr Salezjanek w Sokołowie oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie. Śpiewano pieśni i piosenki patriotyczne z różnych epok, poczynając od „Krakowiaka Kościuszki”, a na utworze „Katyń
Komisja konkursowa w składzie: Agata Mosiej, Witold Tomasz Grzyb, Ks. Paweł Grzeszek Stanisława Maciak, Marcin Stasiuk wyróżniła:
- W kategorii soliści od 10 do 15 lat Dominikę Bogucką z Publicznego Gimnazjum im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach
- w kategorii soliści powyżej 16 lat Angelikę Marczuk z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni
- w kategorii zespoły wokalno-instrumentalne, schole młodzieżowe, chóry Zespół wokalno-instrumentalny DZIECI BOŻE z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek
w Sokołowie Podlaskim i Zespół Ludowy ŻURAWIACY z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach Piankach
- GRAND PRIX dla Zespołu Wokalnego z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka - Patrona Ekologów w Wólce Okrąglik.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, natomiast zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają nagrody dodatkowe, które zostaną wręczone w czasie Gali Konkursu w dniu 11 listopada 2011 r. podczas uroczystości Święta Niepodległości.
Cieszy zarówno pomysł organizatorów , jak i duże zaangażowanie wykonawców i opiekunów. Warto przypominać pieśni patriotyczne, które nie tylko utrwalają pamięć o wydarzeniach historycznych, ale też podtrzymują na duchu, przekazują ważne prawdy, są łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością i przyszłością oraz umacniają poczucie tożsamości narodowej.
J.O.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu