29
2022
2011-06-01

W Repkach promowali podlaską kulturę


Wiele atrakcji dla młodszych i starszych mieszkańców gminy przygotowali w niedzielę organizatorzy Podlaskiego Jarmarku Sztuki Ludowej.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ewa Czarkowska zadbała, by na imprezie każdy znalazł coś dla siebie. Stąd różnorodne propozycje.

Grali piłkarze i…
Jarmark rozpoczął się od Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. W rozgrywkach najlepsza okazała się drużyna z Korczewa, drugie miejsce zajęła reprezentacja Sawic a trzecie – Kobylan Górnych. Każda z drużyn otrzymała okazały puchar. Poza podium znalazły się: Kamianka i Skrzeszew.
Do rywalizacji w zawodach sportowo-pożarniczych stanęli również strażacy ochotnicy z gminy Repki. Wygrała OSP Szkopy przed OSP Repki i OSP Rogów.
Zanim nastąpiło otwarcie części oficjalnej imprezy, dla widzów zagrała Kapela Wuja Krzycha. – Kultywujemy dziś wspaniałe tradycje. Dzięki naszym jarmarkom mamy okazję lepiej poznać dziedzictwo naszych przodków. Życzę wszystkim miłych wrażeń – mówiła wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz witając gości: samorządowców z innych gmin, radnych, szefów agend pracujących dla rolnictwa, Powiatowego Banku Spółdzielczego, firm a także artystów ludowych i mieszkańców.

Z czasów Chrobrego
Pani wójt uroczyście wybiła też pierwszą monetę i zaprosiła wszystkich do zapoznania się z tym co przygotowała grupa rekonstrukcyjna. A obejrzeć można było obozowisko z okresu monarchii Bolesława Chrobrego, broń i zbroje z tamtych czasów i wiele używanych wówczas przedmiotów.
Podczas kiermaszu sztuki ludowej można było zobaczyć pokaz tkactwa, przyjrzeć się pracy rzeźbiarza i zobaczyć, jak powstają wyroby z gliny. Można też było spróbować tradycyjnych potraw. A dzieci mogły pobawić się na ogromnych, dmuchanych zjeżdżalniach.
- Takie spotkanie to doskonała okazja by poznać to co dla naszych przodków było niegdyś elementem dnia codziennego i co nie rzadko stanowiło sens życia – napisał w liście do uczestników jarmarku poseł Krzysztof Borkowski. - Dlatego należy promować naszą podlaską kulturę ludową, zwłaszcza u młodych ludzi, którzy w dobie Internetu często zapominają o urokach i wyjątkowości naszej tradycji.
Na scenie plenerowej w repkowskim parku wystąpili uczniowie szkół z terenu gminy z programami artystycznymi. Gwiazdami spotkania byli: zespół „Chodowiacy” – w pięknych ludowych strojach zaprezentował tańce i przyśpiewki z różnych części Polski a także „Kabaret z Kopydłowa”. Imprezę zakończyła wspólna zabawa pod gwiazdami.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

















« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Pijar, starsza nazwa, to propaganda lub socjotechnika. Wszak ludowi trzeba "dać" trochę rozrywki i zabawy za którą zapłacą rzecz jasna sami zabawiani. Autor listu do uczestników, fundator pucharu, przedstawicielka lokalnej władzy bawią się tak na okrągło, a nie od czasu do czasu i robią to za pieniądze tych, którym przed wyborami serwują rozrywkę i zabawę w postaci np. jarmarku.

Pewien obywatel do jarmark 2011-06-01 12:35:04
2011-06-01 13:43:22

Impreza super:) Do pewien obywatel: jaka kampania???? Luźna fajna ciekawa impreza.

jarmark
2011-06-01 12:35:04

Jarmark fajna impreza, a przy okazji jaka kampania wyborcza.

Pewien obywatel
2011-06-01 11:15:27
Strona 1/1






Dane kontaktowe