2020-05-25
W hołdzie wyjątkowemu człowiekowi kultury
W poniedziałek 18 maja 2020 roku Sokołowski Ośrodek Kultury uczcił setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Ze względu na pandemię, działania miały nieco inną formę niż planowano wcześniej.
W oknach frontowej ściany placówki wyeksponowane zostały myśli Karola Wojtyły, dotyczące szeroko pojętej kultury. Na placu przed budynkiem przygotowano wystawę prac dzieci i młodzieży z Pracowni Plastycznej SOK. Przez cały dzień przestrzeń placu przed ośrodkiem wypełniał głos Jana Pawła II – przechodzące tamtędy osoby mogły wysłuchać fragmentów wypowiedzi polskiego papieża.
O godzinie 19 w Internecie miała miejsce premiera programu „Sokołowska Kultura Ojcu Świętemu”. Występujący w roli narratora dyrektor Marcin Celiński mówił między innymi: „... mieliśmy w naszym narodzie wielu wspaniałych ludzi. Wśród tych wszystkich postaci błyszczy gwiazda chyba najjaśniejsza, człowiek, którego imię zna cały świat i który zapisał się w historii świata na trwałe. Jego wielkość wynika nie z funkcji i posług, które pełnił, nie z tytułów, które mu nadawano, nie z honorów czy atencji, jaką mu okazywano. Jego wielkość wynikała z absolutnej niezwykłości serca i umysłu, które z kolei determinowały działania na rzecz dobra bliźniego. Wielki Polak, oddany syn tej ziemi, Papież, który wpłynął na historię świata i historię swego narodu, gorliwy w wierze, nadziei i miłości. Poza jego podstawowym powołaniem znamy go jako aktora, dramaturga, filozofa teologa, poetę, twórcę, krzewiciela i obrońcę kultury. Dziś (...) pragniemy oddać hołd św. Janowi Pawłowi II właśnie jako wielkiemu człowiekowi kultury - polskiej, europejskiej, światowej”. Następnie zabrzmiała pieśń „Barka” w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych z zespołu Voci Cantati. Stronę muzyczną utworu wzbogaciły prace z Pracowni Plastycznej SOK oraz ze zbiorów prywatnych. Poświęcone papieżowi wiersze własnego autorstwa czytali sokołowscy poeci: Danuta Kalinowska, Irena Filipczuk, Piotr Krzemieniewski. D. Kalinowska zaprezentowała też wiersz swojej mamy, Jadwigi Pilarskiej. Przy akordeonowym akompaniamencie Grzegorza Niewińskiego wystąpiła solistka Teresa Barczak. W ostatniej części Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” przypomniał wspaniałe życzenia wyśpiewane po raz pierwszy papieżowi przez jego ukochanych górali na zakończenie Mszy św. w Zakopanem 6 czerwca 1997 r. Pieśń „Syćka se Wom zycom” w pięknej wiosennej scenerii podlaskiej przyrody i... niczym w górach ze stadem owiec w tle zabrzmiała niezwykle wzruszająco.
W trakcie programu dyrektor Marcin Celiński przytaczał zaczerpnięte z przemówień i encyklik wypowiedzi Jana Pawła II na temat kultury. Papież Polak wielokrotnie mówił o obowiązkach wobec kultury i narodu, podkreślał, że swoją duchową formację zawdzięcza polskiej kulturze i apelował o to, żeby Polacy pozostali wierni temu dziedzictwu, pomnażali je i przekazali następnym pokoleniom. Kultura bowiem powstaje w służbie wspólnego dobra, stanowi o nas przez cały ciąg dziejów, bardziej niż siła militarna, niż granice polityczne.
J.O.
« wróć | komentarze [0]