W hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia
W piątek 1 marca 2019 roku w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sokołowskiej Konkatedrze została odprawiona Msza św. w intencji poległych bohaterów. Po nabożeństwie zebrani udali się pod Pomnik Żołnierzy Niezłomnych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez sejm 2 lutego 2011 roku, a ustawę w dniu 9 lutego 2011 roku podpisał ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Od tamtego czasu w dniu 1 marca na terenie całego kraju odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
W sokołowskiej Konkatedrze o godz. 18:00 Mszę św., sprawowali ksiądz prałat Andrzej Krupa i ks. Adam Pańczuk. W nabożeństwie uczestniczyli Senator RP Waldemar Kraska, Starosta Elżbieta Sadowska, Wicestarosta Ryszard Domański, radni powiatowi na czele z Przewodniczącym Jackiem Odziemczykiem, Burmistrz Bogusław Karakula, Wiceburmistrz Krzysztof Dąbrowski, radni miejscy na czele z Przewodniczącym Waldemarem Hardejem, delegacje policji, straży pożarnej, żołnierze V Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim.
Po Mszy wszyscy zebrani udali się pod Pomnik Żołnierzy Niezłomnych, pod którym z biało-czerwonych zniczy ustawiono napis “HUZAR 1953”.
Senator Waldemar Kraska podziękował wszystkim za obecność i pamięć o bohaterach narodowych. Szczególne słowa podziękowania skierował do obecnej na uroczystości młodzieży.
Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk pokrótce przypomniał postać Kazimierza Kamieńskiego ps. “Huzar”, ostatniego dowódcy VI Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, następcę Władysława Łukasiaka ps. “Młot”. Kazimierz Kamieński był dowódcą w latach 1949-1952. Zginął 11 października 1953 roku w komunistycznym więzieniu w Białymstoku. Był jednym z najdłużej walczących żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
- Ci ludzie walczyli ze złem, bo uważali, że ze złem się nie pertraktuje. Chociaż ponieśli klęskę, to przetrwało coś, co sprawiło, że zwyciężyli. Przetrwała pamięć. Pamięci władza nie zdołała obalić - mówił Jacek Odziemczyk.
Następnie odśpiewano hymn państwowy, a delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze.
Katarzyna Dybowska
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu