29
2022
2018-09-05

W Gminie Repki docenili znaczenie chleba oraz pracy rolnika


Już tradycyjnie w pierwszą niedzielę września
w Wyrozębach-Podawcach odbyły się Dożynki Gminne. Rozpoczęły się od poświęcenia chleba
i wieńców dożynkowych. Dziękczynną Mszę św. celebrował ks. dr Zenon Czumaj, dyrektor Muzeum i Archiwum Diecezji Drohiczyńskiej. Pod koniec nabożeństwa wójt gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz podziękowała rolnikom za trud ich pracy i za to, że nie zabraknie chleba na polskich stołach. - Myślę,
że zawód rolnika jest wyjątkowym zawodem, wymagającym wielkiej wiedzy, wielkich umiejętności i umiejącym pogodzić to, co boskie, z tym, co daje matka ziemia – mówiła.

Po nabożeństwie korowód na czele z gospodarzem gminy i starostami dożynek udał się na plac przed miejscową remizą OSP. Tutaj odbyła się dalsza część uroczystości, którą poprowadziła Bożena Mrozowska-Gozdołek. Przywitała ona zaproszonych gości, wśród których znalazł się poseł Marek Sawicki, fundator pucharu w Dożynkowym Turnieju Piłki Nożnej i wszystkich uczestników dożynek.

W części obrzędowej w muzycznej oprawie „Kapeli Wuja Krzycha” starostowie przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów gospodarzowi gminy – wójt Krystynie Mikołajczuk-Bohowicz z prośbą, aby dzieliła go uczciwie i sprawiedliwie, by nie zabrakło go na stole każdego mieszkańca gminy. – Dziękuję za ten bochen, za pracę, która przyczyniła się do tego, że dzisiaj możemy ten chleb z tegorocznych zbiorów mieć na stole – powiedziała, odbierając chleb z rąk starostów dożynek.

W tym roku zaszczytna funkcja starostów dożynkowych przypadła Monice Borychowskiej i Ireneuszowi Gałeckiemu. Tak, jak niegdyś bohaterami święta plonów byli ludzie, którzy wyróżniali się pracowitością, tak i w tym roku za starostów obrano najlepszych rolników. Starościna jest mieszkanką Borychowa, z mężem Mariuszem i z pomocą rodziców prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 36 ha. Specjalizują się w produkcji mleka
i uprawie zbóż, odważnie korzystając z funduszy unijnych, które przeznaczają na rozwój gospodarstwa rolnego, co znacząco wpłynęło na poprawę jego rentowności
i konkurencyjności. Starosta dożynek jest mieszkańcem Włodek, gdzie wraz z żoną Elżbietą prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha. Gospodarstwo jest ukierunkowane na hodowlę bydła mięsnego. Pan Ireneusz mimo wielu obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa, znajduje czas na pracę społeczną, pełniąc trzecią kadencję funkcję sołtysa.

Następnie starym zwyczajem nastąpił obrzęd symbolicznego poczęstowania gości podzielonym chlebem. Dokonali tego Wójt Gminy, przewodniczący Rady Gminy Adam Czarnocki oraz starostowie dożynek.

Piękną tradycją święta plonów jest prezentacja misternie wykonanych, okazałych wieńców dożynkowych, uplecionych z kłosów zbóż, kwiatów oraz kiści owoców. Są one dowodem, że żniwa w 2018 roku zakończyły się, a owocem tych żniw jest chleb. Wyrażają one także nadzieję i wiarę, że nie zabraknie ziarna na nowy zasiew i chleb
w przyszłym roku. Wieńce prezentowały delegacje z poszczególnych miejscowości: Borychów, Liszki, Repki, Sawice-Wieś, Sawice-Bronisze, Kobylany Skorupki, Skwierczyn Wieś, Skwierczyn Dwór, Wyrozęby Podawce oraz Ostrówek. W konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca – wieńcom z Liszek i Borychowa, drugie miejsce zajęło sołectwo Sawice Bronisze, trzecie - Wyrozęby Podawce. Wyróżniono wieńce z Kobylan Skorupek i Sawic Kolonii.

Uroczystość uświetnili twórcy, którzy prezentowali rękodzieło oraz firmy obsługujące rolnictwo. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Sokołowie Podlaskim przeprowadziła konkurs pod nazwą „Pracuj bezpiecznie w rolnictwie”. Nagrody zwycięzcom konkursu wręczył  kierownik KRUS Tomasz Andrzejczuk. Laureaci konkursu zyskali jednakową ilość punktów, wśród nich rozlosowano kolejno: I miejsce – Andrzej Wyszomirski, II – Michał Wyszomirski, III – Piotr Stasiuk.

Tradycyjnie dożynkom towarzyszyła muzyczna i taneczna uczta. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Mali Sokołowianie”, a po nim na scenie pojawił się kabaret „Łzy sołtysa”. Nie zabrakło rodzimych talentów, czyli dzieci i młodzieży z gminy Repki. Pokaz zapaśniczy przed sceną zaprezentował Andrzej Supron, polski zapaśnik, mistrz świata
i Europy. W Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Posła Marka Sawickiego pierwsze miejsce zdobyła drużyna piłkarska ze Skrzeszewa, drugie BTS Kobylany, trzecie - drużyna
z Wyroząb. Na zakończenie wystąpiły zespoły: Next Level, Silk z koncertem „The Best of the Queen”, Freestyle, Megustar, Akces oraz Never.

Gminne dożynki przygotowali wspólnie: Wójt Gminy Repki, Parafia Rzymskokatolicka
w Wyrozębach, GOK w Repkach, GBP w Repkach, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Repkowskiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrozębach.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom uroczystościach dożynkowych. Szczególne wyrazy podziękowania przekazują rolnikom, którzy uczcili święto przygotowując wspaniałe wieńce dożynkowe. Dziękują także sponsorom uroczystości, a także firmom i organizacjom, które uświetniły Gminne Święto Plonów.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/204,dozynki-gminne-w-repkach.html


Ewelina Wolska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe