W Ciechanowcu z sukcesami
Tradycyjnie z początkiem Adwentu w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbywa się jedyny taki w Polsce i w Europie konkurs gry na instrumentach pasterskich. Patronem wydarzenia jest Kazimierz Uszyński, nieżyjący od 2006 roku wieloletni dyrektor ciechanowieckiego muzeum i inicjator konkursu.
W pierwszym konkursie w 1975 roku rywalizowały trzy osoby, w 2019 – ponad 160 z Polski i krajów sąsiednich. Przesłuchania 39. konkursu miały miejsce w sobotę 30 listopada. Grano na podlaskich i mazowieckich ligawkach, kaszubskich bazunach i góralskich trombitach. W niedzielę 1 grudnia ogłoszono wyniki i odbył się koncert laureatów. Imprezie towarzyszyły występy znakomitych zespołów folklorystycznych z Polski i zza granicy.
Jury w składzie: prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska, muzykolog z Instytutu Muzykologii UW – Przewodnicząca; dr Tomasz Czerwiński, etnograf, nauczyciel akademicki; dr Artur Gaweł, etnograf, Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie; mgr Ewelina Grygier, muzyk i etnomuzykolog z Instytutu Sztuki PAN; Andrzej Klejzerowicz, wielokrotny laureat Konkursu brało pod uwagę aspekty muzyczne i etnograficzne. Oceniano brzmienie instrumentu, wykonanie melodii, a także twórcze podejście do znanych sygnałów. Pasterze grający na ligawkach mieli umówione sygnały, dzięki którym mogli przekazywać konkretne informacje.
Na ligawkach we wszystkich kategoriach wiekowych z sukcesami grali mieszkańcy powiatu sokołowskiego. Tradycyjnie dominowali legacze z gminy Jabłonna Lacka. W najważniejszej kategorii: dorośli od 18 do 64 lat do Konkursu przystąpiły 32 osoby. Paweł Bondarczuk z Wieski otrzymał III nagrodę, Mateusz Szadkowski z Wyroząb, Rafał Gałaguz i Tomasz Maliszewski z Wieski wyróżnienia finansowe oraz nagrody rzeczowe, zaś Ilona Ignatowska z Białobrzeg, Andrzej Zembrowski, Dariusz Oleszczuk, Grzegorz Gawrysiuk z Dzierzb, Maciej Jurczak, Stanisław Gałaguz, Mariusz Maliszewski z Wieski, Mariusz Gałaguz z Sokołowa, Przemysław Tartaczuk z Kanabrodu - wyróżnienia finansowe. W kategorii seniorów wystąpiło łącznie 9 osób. Piotr Bondarczuk z Wieski otrzymał I nagrodę, Roman Brochocki z Sokołowa - II, Henryk Boja z Wieski i Eugeniusz Szymaniak z Dzierzb - wyróżnienia finansowe, Stanisław Majewski z Kolonii Łuzki - wyróżnienie rzeczowe. W kategorii młodzież do lat 17 w zagrało 23 uczestników. Mateusz Koc z Jabłonny Lackiej otrzymał III nagrodę, Adam Ignatowski z Białobrzeg, Jakub Pałka, Zuzanna Gawrysiuk z Dzierzb, Adrian Bartosiak z Jabłonny Lackiej, Bartosz Tartaczuk z Kanabrodu, Kinga Maliszewska z Wieski – wyróżnienia finansowe lub rzeczowe. W kategorii dzieci do lat 10 Michał Maliszewski z Wieski otrzymał II nagrodę, Karol Milik z Krzemienia-Zagacia, Marcin Maliszewski, Olga Maliszewska, Anna Maliszewska z Wieski - wyróżnienia rzeczowe. W tej grupie swoje umiejętności zaprezentowało 11 osób.
Sięgające X wieku tradycje gry na ligawkach zostały wskrzeszone, z roku na rok poziom gry prezentowanej przez uczestników rośnie, w konkursie pokazują się całe wielopokoleniowe rodziny,
Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich jest organizowany pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
J.O.
Fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu