29
2022
2021-06-29

VIII Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim


Ach, co to był za dzień. W upalną niedzielę 27 czerwca w malowniczym skansenie w Nowej Suchej odbyła się kolejna, ósma już edycja Międzynarodowego Turnieju Smaków organizowanego przez Sokołowski Ośrodek Kultury, Lokalną Organizację Turystyczną Wielki Gościniec Litewski oraz Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej.  

Mimo tego, że edycja ta różniła się od pozostałych – głównie ze względu na nowe miejsce wydarzenia, organizatorzy zadbali o to, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Skansen w Nowej Suchej, który stał się nowym miejscem wydarzenia to dziesięciohektarowy teren, na którego obszarze goście mogli podziwiać stare drewniane budynki przywiezione z różnych części województwa. Oprócz wielkiego, zielonego placu, na którym każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie oraz najlepszych smaków Mazowsza i Podlasia, na uczestników czekało mnóstwo innych atrakcji.

Już od godziny 10 do Nowej Suchej przybywały tłumy osób, chcących spróbować regionalnych dań, biorących udział w turnieju smaków. Frekwencja naprawdę dopisała. Nic dziwnego, program był wypełniony i ciekawy, a na każdą godzinę przewidziano konkretne atrakcje. Celem wydarzenia była oczywiście promocja bogatych tradycji kulinarnych i kultury ludowej poprzez prezentację potraw, przepisów i receptur.

Na gości czekało kilkadziesiąt wystawców serwujących przeróżne smakołyki. Można było skosztować pierogów, kartaczy, chleba ze smalcem, gołąbków, kaczki, wędlin dojrzewających, pasztetów wegetariańskich, kozich serów, ciast, lodów, zimnej lemoniady, miodów i wielu, wielu innych pyszności, przygotowanych przez lokalnych producentów.

Oprócz tego o godzinie 11 odbyły się warsztaty z tkactwa i robienia kwiatów z bibuły. Prowadząca – Małgorzata Pepłowska uczyła zainteresowanych tworzenia tkanin przy użyciu splotów i tradycyjnych krosien. Uczestnicy poznali podstawowe sploty tkackie. Mieli również szansę wykonać samemu pierwsze własne sploty, będące będące ćwiczeniem wprowadzającym w tkanie. Oprócz tego prowadząca pokazywała również, jak wykonać efektowne kwiaty z bibuły. Zgromadzeni mogli oczywiście wykonać własne bukiety,a nawet zabrać je do domu. Kwiaty w wykonaniu ekspertki wyglądały naprawdę imponująco, więc chętnych na warsztaty było wielu.

O godzinie 12 goście mogli wziąć udział w wykładzie na temat ziół, o których opowiedział Mirosław Angielczyk – właściciel „Ziołowego Zakątka”, który na 15 hektarach posadził ponad 700 gatunków roślin. Zainteresowanie wystąpieniem zielarza również było naprawdę duże. Zgromadzeni zadawali prowadzącemu mnóstwo pytań, na które ten za każdym razem znał odpowiedź. Oprócz tego pokazywał im podstawowe zioła, mówił o ich właściwościach i zastosowaniach oraz o tym, jak poprawnie z nich korzystać.

Na koniec każdy mógł spróbować chlebków wypieczonych na bazie ziół, w tym m.in chleba z mąki kasztanowej.
O godzinie 13 kącik warsztatowy zarezerwowany był głównie dla dzieci. Podczas warsztatów gałgankowych mogły one zapoznać się ze starą techniką szycia zabawek ze szmatek, a nawet, przy pomocy rodziców lub prowadzących, wykonać swoje własne.
O 14 odbył się pokaz wyrobu serów podpuszczkowych, o 15 na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, a o 16 zespół „Czeremszyna”.

W międzyczasie Jury konkursowe w składzie: Maria Koc – senator RP, etnograf i wiceprezes Zarządu LOT WGL, Marcin Celiński – dyrektor SOK, członek Zarządu LOT WGL, Roman Postek – Prezes Zarządu LOT WGL oraz Sławomir Wróblewski – dyrektor ZS CKR w Sokołowie Podlaskim spróbowało i oceniło kilkadziesiąt zgłoszonych do konkursu dań, po czym udało się na obrady.
Po koncercie ZPiT Sokołowianie po raz pierwszy wręczono nową na Międzynarodowym Turnieju Smaków nagrodę - Perły na Wielkim Gościńcu Litewskim czyli nagrodę dla najbardziej zasłużonych.
Wśród odznaczonych znaleźli się: Małgorzata Pepłowska – twórczyni ludowa od ponad 30 lat zajmująca się tkactwem dywanów dwuosnowowych; Rafał Siwek – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie i pomysłodawca jedynego w Polsce Nadbużańskiego Centrum Turystyki Kajakowej w Drohiczynie; Jadwiga Grzenda – historyk oraz kustosz w Wirtualnym Muzeum Konstantego Laszczki i przedstawicielka naszego powiatu pochodząca z Tchórznicy i mieszkająca w Sokołowie Podlaskim Danuta Kalinowska – córka zasłużonych dla regionu Państwa Pilarskich, emerytowana nauczycielka, społeczniczka, poetka oraz założycielka zespołu Seniorynki.

Po godzinie 17 nastąpiło wręczenie nagród przez jury. Do konkursu na „Najsmaczniejszą potrawę regionu” zgłoszono 20 potraw. Komisja przyznała I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko i nagrodę finansową w wysokości 1000 zł ex auequo dwóm Kołom Gospodyń Wiejskich – KGW w Zającu „Zajączanki” oraz pochodzącym z naszego powiatu gospodyniom KGW w Hołowienkach.
Dodatkowo w kategorii „Gościniec z podróży”- czyli najlepszy regionalny podarunek kulinarny z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego Koło Gospodyń Wiejskich w Hołowienkach za swój popisowy sękacz otrzymało wyróżnienie i nagrodę w wysokości 200 zł.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Turniej dofinansowano ze środków: Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje 2021", Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Polskiego Cukru. Wydarzenie było istną ucztą dla podniebienia – nie dało się wyjść stamtąd głodnym i spragnionym.

 



 







Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć:


www.wiescisokolowskie.pl/galeria/290,viii-miedzynarodowy-turniej-smakow.html






K.W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe