29
2022
2018-07-10

V Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim


W niedzielę 1 lipca w Węgrowie od godzin porannych do popołudniowych trwał V Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim. Imprezę  poprowadził Paweł Kryszczuk z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Organizatorami wydarzenia byli: Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej oraz Miasto Węgrów.

Rozległy węgrowski Rynek Mariacki pomieścił prawie stu wystawców, scenę i setki odwiedzających, których nie wystraszyła niesprzyjająca wietrzna pogoda. W programie wydarzenia poza konkursową prezentacją różnorodnych kulinariów z terenu całego WGL i możliwością ich zakupu były i inne atrakcje: pokazy kulinarne kuchni pałacowej z Wilanowa, występy ZPiT „Wileńszczyzna”, Kapeli Niwińskich, zespołu Żemerwa, zespołu ludowego „Węgrowianie”, „Sadowianki” i „JAR-SENIOR, ZPiT „Sokołowianie”;   zabawy z mieczem poprowadzone przez Akademię Fechtunku „VIRTUS”, „Kawiarnia u Telimeny” z prasą, zagroda „Soplicowo” ze zwierzętami z farmy „Eurostruś” w Borzychach, stoiska z rękodziełem i stoiska promocyjne firm, samorządów, organizacji; Nie zabrakło okazji do poznania Węgrowa, szczególnie jego bogatej historii i wyjątkowych śladów przeszłości.

Godnym uwagi przedsięwzięciem były warsztaty genealogiczne oraz konferencja „Wojciech Wielądek i Marcjanna Oborska. Rzecz o piśmiennictwie kulinarnym na Ziemi Liwskiej” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przedstawione zostało niezwykłe odkrycie - zapiski starościny liwskiej Marcjanny Oborskiej - pochodzący z 1825 roku rękopiśmienny zbiór 346 przepisów kulinarnych i porad. Zebrani wysłuchali referatów Tomasza Jaszczołta, Mirosława Roguskiego i Małgorzaty Buttitty.

Ogłaszane rokrocznie przez organizatorów konkursy kulinarne i w tym roku cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Komisja dziennikarska przyznała: Nagrodę dziennikarzy - Kielich Wojciecha Wielądko oraz nagrodę finansową Katarzynie Latos/ gospodarstwo agroturystyczne "Latosowo" z Henrysina k. Kosowa Lackiego za zestaw domowych nalewek i domowych przekąsek – domowa kiełbasa oraz kozi ser i dżem. Wyróżnienie oraz nagrodę finansową otrzymali: Daniel Kalinowski za przaśny wiklinowy koszyk pełen słoiczków z magiczną zawartością i Marty Gryz za słodkie smarowidła.

Zarząd LOT WGL przyznał Nagrodę specjalną - Kielich Wojciecha Wielądko oraz nagrodę finansową dla Stowarzyszenia „Liwianka” z Liwa za placki kopytkowe z sosem z grzybów leśnych lub cukrem.

Prezentacje konkursowe organizowane w ramach V Międzynarodowego Turnieju Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim oceniała Komisja w składzie: Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP, etnograf, pomysłodawczyni Wielkiego Gościńca Litewskiego, Joanna Jakubiuk – Przewodnicząca Jury propagatorka kuchni regionalnej podlaskiej, Aneta Dąbrowska – Bogucka – Kierownik Wydziału Marketingu Terytorialnego w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki UMWM, Małgorzata Buttitta – antropolog kultury, znawczyni dawnej kuchni polskiej, Maciej Nowicki – szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 

Do konkursu „Na najsmaczniejszą potrawę regionalną na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno” zgłoszono 24 potrawy.

Komisja I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko i nagrodę finansową przyznała Elżbiecie Żmudzkiej za serek jabłkowy, II miejsce i nagrodę finansową Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Ku Przyszłości” za Kaczkę po Sokołowsku, III miejsce i nagrodę finansową - Danucie Zawadzkiej za rosół z kaczki z lubczykiem.

Wyróżnienia i nagrody finansowe trafiły do Małgorzaty Dąbkowskiej za blacharza (babkę ziemniaczaną) i Karoliny Moniuszko ”Ekosmak”
za polędwicę dojrzewającą.

Do konkursu „GOŚCINIEC Z PODRÓŻY” – najlepszy regionalny podarunek kulinarny z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno zgłoszono 22 kulinarne upominki. I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko i nagrodę finansową otrzymał Bogusław Bernabiuk za zestaw upominkowo-pamiątkowy wyroby mleczne, ser, ciasteczka; II miejsce i nagrodę finansową – Joanna Dróżdż za zestaw herbat „Czaj z łąki, czaj z krzaka, czaj z drzewa”; III miejsce i nagrodę finansową – Katarzyna Latos /Latosowo za zestaw domowych nalewek i domowych przekąsek. Wyróżnienia i nagrody finansowe otrzymali: Robert Janowski Naturatur za olej z pestek dyni oraz Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Ku Przyszłości” za Marengi Legionistów Babci Karoliny.

Nagrody finansowe za udział w konkursach kulinarnych po 100 zł otrzymali: Cabaj Wiesława, Chomżyńska Ewa, Cytrynowe Królowe, Dąbkowska-Olszewska Iwona, Dorosz Karolina, Fiącek Robert, Folwark Anielin, Gołoś Magdalena, Góral Stanisława, Gródek Dwór Sp. Z.o.o., Gryz Bogusława, Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Dobrego, Koło Gospodyń Wiejskich "Korniczanki", Kuleta Ewa, Muchla Elżbieta, Siwiński Mariusz, Sopińska Bożena, Spółdzielnia "Zioła Siedleckie", Stelmach Barbara "Eterno", Szczepanik Elżbieta, Warsztatownia "Czerwone Korale", Wiliński Piotr, Wołynka Jolanta, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim.

"Wieści Sokołowskie" znalazły się wśród patronów medialnych imprezy.









J.O. 
Fot. WGL

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe