29
2022
2022-10-25

V Konkurs Poetycki im. prof. Franciszka Kobryńczuka


W dniach 19 – 21 października Stowarzyszenie „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń” we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Sokołowie Podlaskim już po raz piąty zorganizowało wyjątkowy konkurs poetycki. Wyjątkowy, bo poświęcony pamięci zmarłego przed pięcioma laty prof. dr hab. Franciszka Kobryńczuka - nauczyciela akademickiego, obdarzonego niezwykłym talentem literackim i dydaktycznym. Wyjątkowy również dlatego, że po raz pierwszy w historii, uczniowie biorący udział w wydarzeniu mieli okazję wysłuchać wspomnień o prof. Kobryńczuku od jego bliskiej kuzynki, która była gościem specjalnym wydarzenia.

Pierwszy dzień zmagań konkursowych miał miejsce w Kosowie Lackim. Na scenie kosowskiego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury uczniowie szkół zaprezentowali scenki, napisane na podstawie twórczości patrona konkursu – Franciszka Kobryńczuka. Należy dodać, że wcale nie było to łatwe zadanie, ponieważ uczniowie oprócz odegrania na scenie swoich ról, musieli najpierw ułożyć do nich cały scenariusz, zadbać o kostiumy, a także o aranżację sceny. Występy szkół oceniło jury w składzie – Elżbieta Lewczuk, Marianna Kobylińska i Ewa Rutkowska. Pierwsze miejsce panie przyznały Zespołowi Szkół w Ceranowie. Uczniowie zaprezentowali scenę w formie relacji prowadzonej na żywo przez reportera prosto z sądu, inspirowaną utworem „Przed sądem”. Drugie miejsce wywalczył Środowiskowy Dom Samopomocy, który przedstawił opowieść o pracowitym kowalu i skradzionym z jego kuźni kowadle - na podstawie wiersza „Skradzione Kowadło”. Trzecie miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Łazowie, której uczniowie zaprezentowali scenkę o nowej szkole, do której uczęszczały różne zwierzęta.

Drugiego dnia w Bibliotece Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim w konkursie recytatorskim zmierzyły się przedszkolaki i młodzież ze szkół średnich oraz dorośli. Po przesłuchaniu 15 recytatorów w kategorii wiekowej - przedszkolaki komisja konkursowa: Agata Grzyb, Bożena Mrozowska - Gozdołek, Elżbieta Lewczuk i Marianna Kobylińska przyznała I miejsce Zofii Ołtarzewskiej z Samorządowego Przedszkola w Jabłonie Lackiej, II miejsce – Poli Rytel – Andrianik z Gminnego Przedszkoła w Kosowie Lackim, III miejsce – Annie Saczuk z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Niecieczy. W IV kategorii wiekowej – uczniowie szkół średnich i dorośli komisja w tym samym składzie po przesłuchaniu 15 recytatorów przyznała: I miejsce – Martynie Lipce z Zespołu Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim, II miejsce – Elizie Chomać z Zespołu Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim, III miejsce – Andrzejowi Adamczukowi ze Środowiskowego Domu Samopomocy.

Trzeciego dnia w konkursie recytatorskim zmierzyli się z kolei uczniowie szkół podstawowych. Występujący zmierzyli się w dwóch kategoriach wiekowych – klas I- IV i klas V- VIII. Ten dzień był wyjątkowy, ponieważ gościła na nim bliska kuzynka profesora Kobryńczuka. Opowiedziała ona uczniom wiele anegdotek, związanych z patronem konkursu, przywołała wspomnienia z dzieciństwa, ale także z dorosłego życia. Zaznaczyła, że stryj miał w sobie coś, co przyciągało samych dobrych ludzi, umiał ocenić intencje drugiej osoby po chwili znajomości, ale przede wszystkim był niesamowicie ciepłym i życzliwym człowiekiem. Swoje wspomnienia o patronie konkursu przedstawił także członek komisji, student prof. Kobryńczuka - Piotr Siemieniuk. Po anegdotkach z życia profesora uczniowie przeszli do recytacji konkursowych utworów. Komisja konkursowa w składzie: Piotr Siemieniuk, Bożena Mrozowska-Gozdołek, Elżbieta Lewczuk i Artur Ziontek po przesłuchaniu 18 recytatorów w kategorii wiekowej klas I - IV postanowiła przyznać I miejsce – Zuzannie Czyżewskiej z Zespołu Szkół w Ceranowie, II miejsce – Stanisławowi Sapieja ze Szkoły Podstawowej w Sterdyni i dwa trzecie miejsca: Idze Pałce z PSP nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Sokołowie Podlaskim i Kamilii Dąbrowskiej z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Niecieczy oraz wyróżnienie dla Kornelii Opęchowskiej z Zespołu Szkół Salezjańskich „LUX SAPIENTIAE” w Sokołowie Podlaskim.

Po przesłuchaniu 25 recytatorów w kategorii klas V-VIII komisja przyznała I miejsce – Mai Wiśniewskiej ze Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim, II miejsce – Marcelowi Korzątkowskiemu z PSP nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Sokołowie Podlaskim i dwa III miejsca –Mateuszowi Gmitrzuk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokołowie Podlaskim i Dominice Laskowieckiej ze Szkoły Podstawowej w Sabniach. Ponadto komisja przyznała dwa wyróżnienia dla Borysa Żochowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokołowie Podlaskim i Dominiki Kutnik z Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim.

Trzeciego dnia na uczestników konkursu czekała jeszcze jedna niespodzianka. Po zmaganiach recytatorskich młodzi artyści mogli skosztować dań przygotowanych z darów lasu przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łazowie.

To jednak nie koniec, gospodynie również wzięły udział w rywalizacji. Zmierzyły się one w konkursie na najsmaczniejsze danie z darów lasu, zorganizowanym przez Lasy Państwowe w ramach projektu "Nie mam czasu, idę do lasu". Pierwsze miejsce przypadło autorce zupy grzybowej - Danucie Regulskiej, II miejsce za pierogi z grzybami zdobyła Bożena Boruta. Trzecie miejsce, za również pyszny pasztet z dziczyzny powędrowało do Katarzyny Popławskiej.

Nagrody, ufundowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, Powiat Sokołowski, Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim, Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kosowie Lackim i Przedsiębiorstwo Handlowe "Jacek" z Sabni, trafiły nie tylko do zwycięzców, ale otrzymał je każdy uczestnik, biorący udział w konkursie.





























































 
Więcej zdjęć na:
www.wiescisokolowskie.pl/galeria/367,konkurs-prof-kobrynczuka-dzien-pierwszy.html

K. W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe