Uwaga na fałszywych wnuczków
Metoda oszustwa i kradzieży „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego i jako rzekomy krewny, dzwoni do ofiary. Ofiara jest informowana, że krewny potrzebuje pilnie pieniędzy, bo trafił mu się ważny wydatek. Pojawiają się również historie o pożyczeniu pieniędzy od znajomego czy nawet o tragicznym zdarzeniu. Warto pamiętać, że oszustwa tego typu popełniane są także przez kobiety.
Telefonujący rzekomy krewny prosi więc o pożyczkę zgromadzonych w domu czy banku oszczędności. Rzadziej proszą o przelew pieniędzy na konto bankowe bądź wspólnej wizyty w banku. Kiedy ufna osoba ma już przygotowane pieniądze i ma dojść do spotkania z krewnym, otrzymuje telefon od rzekomego krewnego, który informuje, że na spotkanie nie może przyjść osobiście, ale że przyśle swojego zaufanego znajomego, który odbierze pieniądze.
Policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi i aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna. Warto również zawsze potwierdzić w rodzinie prośbę o pomoc: bądź to zadzwonić, bądź osobiście zapytać prawdziwego członka rodziny, czy to rzeczywiście on wykonał telefon z prośbą o pomoc. Gdy zachodzi podejrzenie, że telefonował oszust, warto o sprawie powiadomić policjantów.
Warto również pamiętać, że przestępcy mogą się posługiwać różnymi metodami i opowiadanymi legendami po to, aby uwiarygodnić siebie w oczach przyszłej ofiary. Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby przyszła ofiara uwierzyła, że telefonuje rzeczywisty członek rodziny. I najczęściej prosi o to, aby nie informować o sprawie pozostałych członków rodziny.
Oficer Prasowy
KPP Sokołów Podlaskim
asp.szt. Sławomir Tomaszewski
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu