29
2022
2014-10-09

Utrwalono pamięć o przeszłości


W niedzielę 28 września w Rogowie upamiętniono osoby wywiezione 9 czerwca 1943 roku z tej miejscowości do niemieckiego Karnego Obozu Pracy w Treblince.

Uroczystość miała bardzo szczególny charakter, uczestniczyła w niej liczna grupa parafian i gości, a wśród nich biskup diecezji, władze gminy i powiatu, a także ocaleni z Treblinki Zygmunt Chłopek i Jan Zawadzki, którzy do obozu pracy trafili jako 16-latkowie. Wydarzenie kończyło realizację projektu „Pamięć o historii zadatkiem na dobrą przyszłość”.
 
 Na początku wszyscy wzięli udział we Mszy św. w kościele parafialnym w Rogowie.  Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus sprawował ją w intencji wywiezionych z Rogowa do Treblinki: o łaskę życia wiecznego dla zmarłych i Boże błogosławieństwo dla żyjących. 
W homilii przypomniał między innymi, że w XX wieku Europę i świat ogarnęła nienawiść i pogarda, mająca swoje źródło w dwóch zbrodniczych systemach – w niemieckim faszyzmie i rosyjskim komunizmie. Po Mszy św. biskup poświęcił pamiątkową tablicę, na której znalazły się nazwiska 88 osób, spośród których 8 zmarło w obozie (Jan Andrzejczuk, Zygmunt Byszewski, Henryk Giers, Jan Giers, Jan Kołodziej, Aleksander Stasiuk, Jozef Tomczuk, Edmund Zegier), 3 
w szpitalu w Węgrowie (Józef Romański, Antoni Szum, Piotr Rybarczyk), jedna została rozstrzelana (Stanisław Jadczuk). Pozostałe osoby po pewnym czasie powróciły do bliskich.
 
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali OSP. Tam licznie zebrani z zainteresowaniem wysłuchali szczegółowych informacji o dziejach ziemi sobie najbliższej. Mecenas Bogusław Niemirka mówił o historii gminy Repki, ks. dr Zenon Czumaj, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, przedstawił dzieje diecezji drohiczyńskiej, sokołowski historyk – regionalista Jacek Odziemczyk historię wsi i parafii Rogów, akcentując szczególnie prześladowania unitów, natomiast Edward Kopówka, kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince przedstawił prezentację multimedialną o Karnym Obozie Pracy. Nie zabrakło niezwykle wzruszających wspomnień Zygmunta Chłopka i Jana Zawadzkiego.
 
Pokłosiem tej sesji naukowej będzie książka. Jest to ważne w naszych czasach szczególnie, kiedy historia w programach nauczania traktowana jest coraz bardziej po macoszemu. 
Organizatorami uroczystości była parafia Św. Anny w Rogowie z proboszczem ks. Robertem Nowaszewskim na czele, partnerzy zaangażowani w realizację projektu to Rada Sołecka wsi Rogów, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince i Zakład Instalacji Alarmowych „Dyskrecja –Serwis” Tadeusz Górski. 

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe