Uroczysty jubileusz ZPiT Sokołowianie
Powstanie zespołu "Sokołowianie" to niewątpliwa zasługa dyrektor SOK Marii Koc oraz Kazimierza Soszki i Jana Rosochackiego. Wspólnie stworzyli grupę, będącą obecnie najlepszą wizytówką naszego miasta. W ciągu dekady zespół dał prawie 300 koncertów, występował w kilkunastu krajach Europy, trzykrotnie z powodzeniem zdał międzynarodowy egzamin weryfikacyjny, stawiający naszych tancerzy na równi z najlepszymi zespołami folklorystycznymi w Polsce i nie tylko. "Sokołowianie" dali nam wiele powodów do dumy i radości. Zespół działa od 2002 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Początkowo młodzież prezentowała na scenie tańce i pieśni podlaskie. Z biegiem czasu repertuar grupy wzbogacił się o folklor kolejnych regionów: Kurpi Zielonych, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Beskidu Żywieckiego.
Ambasadorowie regionu
W programie Zespołu są również tańce staro-warszawskie oraz tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak, oberek. "Sokołowianie" równie chętnie jak suity taneczne przygotowują widowiska obrzędowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. "Wielkanoc na Podlasiu", "Żeńcy", "Kolędnicy z kozą", "Tryptyk naiwny według Kazimierza Grześkowiaka", "Podlaska zabawa w karczmie" prezentowane są z wielką dbałością o każdy szczegół sceniczny, autentyzm pieśni, tańca i dialogów.
Młodzi artyści występowali w kraju i za granicą m.in. na Łotwie, we Włoszech, w Turcji, w Rosji, w Niemczech, w Czechach, w Bułgarii, w Chorwacji, na Ukrainie, w Grecji. Na polskich festiwalach folklorystycznych zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. w Węgorzewie, Szydłowcu, Warszawie, Sokołowie Podlaskim.
Ogromnym sukcesem „Sokołowian” jest przynależność do organizacji CIOFF. Pierwszy egzamin weryfikacyjny do CIOFF zespół zdał już po trzech latach działalności w 2005 roku. Kolejny w 2007 i ostatni w marcu 2010 roku, kiedy grupa otrzymała weryfikację na 5 lat. A w październiku 2011 roku grupa najmłodsza otrzymała weryfikację na 3 lata. - Dzisiaj Sokołowianie są ambasadorami kultury i tego regionu - mówi aktor Stanisław Jaskułka, który prowadził koncert jubileuszowy, a z "Sokołowianami" zaprzyjaźniony jest od dawna.
Ważna kultura
Jubileusz zespołu zgromadził wielu dostojnych gości. Wiele osób chciało świętować ten niezwykły dzień wraz z artystami i ich opiekunami. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz samorządowych lokalnych i regionalnych; osób, które przyczyniły się do powstania zespołu oraz wspierały jego działalność; gości z zagranicy. - Kultura jest jednym z tych elementów, który jest ważny w naszym życiu - podkreśla biskup Antoni Pacyfik Dydycz. - Kultura to wysiłek człowieka na przestrzeni wieków zmierzający do tego, aby w życie wcielać wartości. Dlatego cieszę się, że tych wartości jest tutaj dużo i te wartości reprezentują Sokołowianie. Kultura to sposób na życie, ale także jest ona przez życie tworzona. Kiedy się tańczy to nogi są niespokojne, a głowa odpoczywa. Dzięki temu zostaje odciążona i człowiek zaczyna inaczej myśleć. Pieśń też ma swoje znaczenia. Kiedy został stworzony człowiek, czuł, że czegoś mu brakuje. Pewnego razu znalazł się na wodą. Gdy powiał wiatr, zauważył, że nad wodą wytwarzają się jakieś dźwięki. Zaczął się im przysłuchiwać i jednocześnie powtarzać. Niektórzy mówią, że w momencie, gdy uchwycił wątki tej melodii, stał się w pełni człowiekiem. Gratuluję więc dzisiejszego spotkania i życzę Bożego błogosławieństwa.
Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie działa nieprzerwanie przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. Jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Iwona Kopiwoda, kierownikiem muzycznym - Kazimierz Soszka, a kierownikiem organizacyjnym - Jan Rosochacki. Za przygotowanie wokalne odpowiada Zbigniew Filiks, a instruktorem tańca jest Kamil Zaliwski. Zespołowi towarzyszy znakomita kapela w składzie: Kazimierz Soszka, Zenon Celiński, Jan Rosochacki, Edward Sobieszuk, Roman Brochocki, Przemysław Nurzyński.
Zapraszamy na kolejne występy "Sokołowian"!
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu